Tabletowo u Lenovo, czyli polska premiera biznesowych ThinkPad X1

Wczoraj w Warszawie odbyła się polska premiera nowej rodziny produktów skierowanych do klientów biznesowych. Miałem okazję poznać bliżej 4 urządzenia – ThinkPad X1 Tablet, ThinkPad X1 Carbon, ThinkPad X1 Yoga i ThinkCentre X1.

Chiński producent na konferencji pokazał, że ich dział R&D pieczołowicie pracuje nad nowymi produktami, nie rezygnując z dopracowanych już elementów. Do unikalnych cech serii ThinkPad dalej można zaliczyć słynny trackpoint, akumulatory oraz inne akcesoria kompatybilne z urządzeniami z tej rodziny, power bridge czy wytrzymałość potwierdzoną certyfikatem militarnym, której została poświęcona znaczna część prezentacji.

lenovo_certyfikat

lenovo wytrzymałość

Przechodząc do najważniejszego, najciekawszym zaprezentowanym urządzeniem był Lenovo ThinkPad X1 Tablet, o którym Kasia pisała tutaj. Jest to poręczny tablet pracujący pod kontrolą Windows 10 (64 bit), który posiada 12-calowy ekran o rozdzielczości 2K i proporcjach 3:2. Według zapewnień producenta sprzęt ten ma pracować na baterii około 10 godzin (15 z modułem productivity). Tablet ten, dzięki dodatkowym akcesoriom, można zmienić w laptopa, projektor lub skaner 3D. Osobiście byłem zaskoczony niezwykle niską wagą urządzenia, jego mobilnością i możliwością dopasowania zestawu do własnych potrzeb. Warto zaznaczyć, iż klawiatura w tym modelu ma dokładnie taki sam skok, jak w innych modelach serii ThinkPad, zapewniając bardzo wysoką ergonomię. Co więcej, możemy ustawić ją pod trzema różnymi kątami. Jedynym mankamentem, jaki zwrócił moją uwagę przy tym modelu, był topornie działający mechanizm zwalniający podstawkę, jednak może to być wina modelu przedprodukcyjnego. X1 Tablet jest już w magazynach sprzedawców i lada dzień rozpocznie się jego sprzedaż, choć cena nie została podana do informacji publicznej.

Główne parametry przedstawiają się następująco:
– Ekran – 12″ FHD+ 2K (2160 x 1440) IPS, 3:2
– Procesor – w najwyższej opcji Intel Core m7 vPro
– Pamięć – do 16 GB LPDDR3
– Przestrzeń dyskowa – do 1 TB SSD
– Aparaty – 2 MP i 8 MP z diodą doświetlającą
– Waga tabletu – 795 g (1,1 kg z klawiaturą)

SAMSUNG CSC

Innym interesującym urządzeniem jest Lenovo ThinkPad X1 Yoga, który jest jednocześnie połączeniem świata biznesowego z konsumenckim i następcą X1 Carbon touch. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak w poprzednich yogach – obracając ekran o 360 stopni otrzymujemy tablet. Niech was nie zmyli nazwa! Nie jest to przebrandowana konsumencka Yoga. Otrzymujemy zupełnie nowe urządzenie o znacznie szerszych możliwościach od tego, co znaliśmy. Pierwszą zmianą jest wprowadzenie 14-calowego ekranu OLED, charakteryzującego się „bielszą bielą i bardziej czarną czernią”. Ponadto, jeśli ktoś się martwił o wytrzymałość zawiasów, to zostały one przystosowane do 30 000 cykli. Kolejnym upgradem jest wprowadzenie aktywnego rysika chowanego w obudowie, który wykrywa 2048 poziomów nacisku. 30-sekundowe ładowanie, które odbywa się automatycznie po włożeniu piórka do obudowy, zapewni nam 8 godzin pracy. Urządzenie na półkach sklepowych pojawi się w kwietniu, natomiast wersja z ekranem OLED w maju. Ceny nie są jeszcze znane, choć, jak na ThinkPady przystało, zapewne tanio nie będzie.

Główne parametry:
– Ekran – w najlepszej konfiguracji 14″ WQHD (2560 x 1440) OLED, dotykowy, 300 nitów
– Procesor – w najwyższej opcji Intel Core i7 vPro
– Pamięć – do 16 GB DDR3
– Przestrzeń dyskowa – do 1 TB PCIe NVMe SSD
– Aparat – 720p
– Waga – 1270 g

yoga

Ale czymże by był sprzęt, gdyby nie akcesoria. Chiński producent wprowadził wiele innowacji również w tym zakresie. Za najciekawszą z nich uważam Lenovo Stack. Jest to zestaw niezależnych modułów, które można (prawie) dowolnie łączyć. Należą do nich: dysk zewnętrzny, pikoprojektor, ruter, powerbank oraz głośnik Bluetooth. Zbudowane przez nas akcesorium możemy kontrolować za pomocą aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć, na przykład, 3 powerbanki, 2 dyski twarde i pikoprojektor. Jedynym ograniczeniem poza naszą wyobraźnią, jest fakt, iż projektor musi znajdować się na samej górze utworzonej wieży. Chiński producent pokazał również przewodową i bezprzewodową stację dokującą do komputerów, jednak nie zrobiły one na mnie takiego wrażenia jak Stack.

lenovo stack

lenovo wigig

Dajcie znać w komentarzach, jak oceniacie poczynania największego producenta komputerów osobistych.