Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że do polskich uczniów trafi 60 tysięcy tabletów zakupionych na rzecz wspierania programu nauki zdalnej. Przynajmniej część z nich będą stanowić urządzenia Huawei.
60 tysięcy tabletów dla uczniów w Polsce
Twitterowy profil MEN poinformował o wizycie ministra edukacji narodowej w województwie lubuskim. Zapowiedziano przy tej okazji, że do 2400 szkół w całej Polsce trafią tablety, które mają być pomocą w nauce zdalnej dla najbardziej potrzebujących uczniów.
Projekt powstał przy współpracy MEN, NASK oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczonych 60 tysięcy tabletów. Co to za urządzenia?
Tablety Huawei i etui z klawiaturami Bluetooth
Wystarczy rzucić okiem na zdjęcia, by zorientować się, jaki sprzęt ma trafić do polskich szkół. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubniewicach otrzymał zestawy Szkolnych Pakietów Multimedialnych, zawierające tablety Huawei MediaPad M5 lite oraz towarzyszące im etui z klawiaturą Bluetooth od Leaf.
Oczywiście nie jest powiedziane, że wszędzie zestawy będą składać się z tych samych urządzeń – przynajmniej na razie w oficjalnych relacjach pojawiają się powyższe.
Czy taki sprzęt nadaje się do nauki zdalnej?
Huawei MediaPad M5 lite nie jest najnowszym modelem w ofercie tego producenta, ale raczej nie na tym zależało MEN. Specyfikacja zakupionych urządzeń powinna wystarczyć do udziału w wideokonferencjach, a jest to przecież obecnie rdzeniem nauki zdalnej.
Tablet wyposażony jest w 10-calowy ekran Full HD (1920 x 1200 pikseli), procesor HiSilicon Kirin 659 (2,36 GHz) z układem graficznym Mali-T830 MP2 oraz cztery głośniki Harman Kardon. Całość zasila bateria o pojemności 7500 mAh, zaś waga tabletu sięga 475 g, oczywiście bez etui.
MediaPad M5 lite występuje w dwóch odmianach – z 3 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej oraz z 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. W obu wypadkach mamy do czynienia ze sprzętem działającym na Androidzie 8.0.
Nie wiadomo, którą wersję wybrano podczas przetargu MEN. Jednak nawet mając do dyspozycji tańszą wersję, można mówić o „maszynce” w zupełności wystarczającej do korzystania z Google Clasroom lub innych systemów wideokonferencji.