Tablet – urządzenie używane zamiast myszki komputera lub do rysowania elementów graficznych
Tak brzmi definicja tabletu według słownika języka polskiego. Musicie przyznać, że trochę różni się od tego, co my dziś nazywamy „tabletem”. Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi to słowo i nad historią tak ukochanych przez nas urządzeń?
HISTORIA
Słowo tablet, pochodzące z języka angielskiego, ma następujące znaczenia:
– tabletka,
– tabliczka,
– pastylka,
– tafelka,
– tabliczka pamiątkowa wotum,
– bloczek do notatek.
Cofnijmy się do wczesnych lat wieku XX, kiedy to amerykańscy inżynierowie konstruują pierwsze urządzenia wskazujące dla tabletów PC – stylusy, potocznie zwane rysikami. W latach 50 XX wieku Tom Dimond prezentuje pierwsze urządzenie rozpoznające pismo ręczne w czasie rzeczywistym, opisał go w dziele „Devices for reading handwritten characters„.
Lata 90-te owocują Penceptem, pierwszym komputerem używającym ekranu dotykowego jako urządzenia wejściowego zamiast myszy i klawiatury. Komputer ten pracuje pod kontrolą systemu MS-DOS. Pod koniec lat 90-tych pojawia się pierwszy tablet wprowadzony do sprzedaży – jest to GriDPad działający na MS-DOSie. Rok 1991 przynosi premiery komputerów Momenta Pentop i NCR 3125 oraz systemu PenPoint OS (zaprojektowanego przez Go Corporation). W tym właśnie okresie skonstruowany został Apple Newton, który ostatecznie skończył jako PDA, jego premiera nastąpiła w roku 1993.
PenPoint OS w nadchodzących latach został zastosowany w komputerach sygnowanych logiem IBM, Fujitsu oraz AT&T. Odpowiedzią Microsoftu na system GO Corporation jest Windows for Pen Computing, system Windows dostosowany do obsługi stylusem.
Zaprezntowany w 1993 roku IBM Simon to owoc wspólnej pracy IBMu oraz firmy BellSouth. Simon jest protoplastą wszystkich dzisiejszych smartfonów – to urządzenie było analogowym telefonem komórkowym obsługiwanym za pomocą rysika. Poza tym zapewniał również obsługę maila, notatnika, kalendarza, kalkulatora, konta poczty e-mail, a nawet gier!
W roku 2000 zaprezentowany zostaje PaceBlade – pierwszy tablet spełniający standardy urządzenia Microsoft’s Tablet PC. To wydarzenie ma przynieść wielką rewolucję na rynku tabletów.
2001 to rok Microsoftu. W tamtym czasie Bill Gates podczas targów Comdex prezentuje prototyp Tablet PC – pierwszego urządzenia działającego pod kontrolą systemu Windows XP Tablet PC Edition. Następne kilka lat to ciągła ewolucja – tablety zwiększają swoją moc, zmieniają wygląd i możliwości.
W roku 2006 Samsung chwali się Q1 – potężnym tabletem z 7-calowym ekranem dotykowym LCD oraz procesorem Intel Celeron M ULV o taktowaniu 900 MHz. Jak widzicie walka o tytuł najpotężniejszego tabletu rozpoczęła się już 5 lat temu…
Rok 2007 przynosi Modbooka, jedyny tablet pracujący pod kontrolą systemu MacOS, który był silnie zmodyfikowanym Apple MacBookiem. Natomiast rok 2008 to pierwszy tablet obsługujący multi-touch. Był to wyprodukowany przez HP TouchSmart tx2.
Walka specyfikacji tebletów trwa i nabiera tempa. W roku 2009 Asus prezentuje EEE PC T91 oraz T91MT, a w 2010 pojawia się Apple iPad – urządzenie, które ma zrewolucjonizować rynek tabletów i sprawić, że te staną się tak popularne, jak są teraz.
BŁĘDNE ROZUMIENIE SŁOWA „TABLET”?
Czym więc jest urządzenie, które dziś nazywamy „tabletem”? Czy jest to komputer osobisty z dużym ekranem dotykowym jako głównym urządzeniem wejściowym? Tak. Czy urządzeniem wskazującym jest stylus? Już nie, teraz mamy erę obsługi ekranu dotykowego palcem.
Jednak dzisiejsze tablety takie jak iPad, Xoom czy G-Slate sporo odbiegają od standardowej definicji tabletu, są bardziej przenośnymi multimedialnymi kombajnami, a nie prostymi urządzeniami służącymi do przenoszenia ruchów dłoni na ekran komputera. Czy w takim razie nie powinniśmy oddać miana „tablet” urządzeniom typu Wacom czy Pentagram, które służą artystom do tworzenia cyfrowych obrazów właśnie za pomocą stylusa i gestów dłoni? Ale czy określenie „pad” lub „slate” nie byłoby bardziej adekwatne dla tak potężnych maszyn, jakimi są dzisiejsze tablety?
Dajcie znać co myślicie na ten temat. A jeśli przypomina Wam się jakiś ciekawy tablet, o którym nie wspomniałem, a warto by było – podzielcie się w komentarzach.