Tablety graficzne wyposażone w piórko i obszar roboczy powoli odchodzą do lamusa lub wykorzystywane są wyłącznie przez profesjonalistów. Ich miejsce zajmują tablety internetowe, które dzięki odpowiednim akcesoriom, czułemu ekranowi obsługującemu funkcję wielodotyku, możliwości podglądu tworzonego obrazu na żywo oraz bogatemu zapleczu aplikacji zyskują ogromną popularność wśród grafików, designerów i artystów.
Kilka dni temu otrzymałem e-mail od Czytelnika, który szukał urządzenia pozwalającego na szkicowanie i tworzenie grafik poza domem. Szczególnie interesowało go połączenie iPad + piórko Bamboo Stylus i nie był pewien, czy taka kombinacja zapewni mu lepszy komfort tworzenia niż podobne rozwiązania konkurencji. Krótko i zdecydowanie odpowiedziałem mu twierdząco – w tej chwili iPad jest najlepszym tabletem dla artystów.
Rysiki zaprojektowane z myślą o tabletach wyposażonych w ekrany dotykowe współpracują z każdym urządzeniem, ale różnią się od siebie wyglądem, jakością wykonania i końcówką stykającą się z powierzchnią wyświetlacza. Bamboo Stylus ma tę przewagę nad produkatami konkurencji, że jakość materiałów jego obudowy jest zdecydowanie najwyższa i gwarantuje długoletnie użytkowanie. Co więcej, gumowana poduszeczka mająca kontakt z ekranem tabletu jest miękka, lecz zapewnia bardzo dobrą czułość, reakcję oraz niweluje niebezpieczeństwo uszkodzenia powierzchni wyświetlacza.
Bamboo Stylus działa tak samo dobrze na tabletach pracujących pod kontrolą systemu Android, jak na iPadzie. Niestety, tablet Apple ma jedną, druzgocącą przewagę nad urządzeń innych producentów – bogate zaplecze profesjonalnych aplikacji.
W Android Market można znaleźć zaledwie kilka dedykowanych tabletom prostych programów służących do szkicowania lub malowania. Natomiast w AppStore znajduje się ich wiele, w tym także tych popularnych, oferujących ogromne możliwości. Należą do nich popularny Sketchbook Pro, recenzowane przeze mnie Procreate, Brushes i Layers. Procreate szczególnie przypadło mi do gustu, szczególnie po ostatniej aktualizacji, która umożliwia eksport obrazu do pliku PSD z zachowaniem warstw i stylów oraz zmieniła interfejs na bardziej atrakcyjny wizualnie.
Ponadto, na iPadzie można tworzyć także grafiki wektorowe oraz plany budowlane. Służą do tego specjalne aplikacje, które, jakkolwiek stosunkowo drogie, zdecydowanie warte są swojej ceny.
Apple iPad, z racji swojej ogromnej popularności, jest o wiele bardziej atrakcyjny dla programistów niż pracujące pod kontrolą systemu Android niszowe tablety. Podejrzewam, że sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości, a Android Market wzbogaci się o dziesiątki aplikacji, które zadowolą nawet najwybredniejszego profesjonalistę. Jednak w tej chwili iPad, dzięki szerokiemu wachlarzowi zaawansowanych programów, ma monopol i jest najczęściej wybieranym tabletem przez grafików, designerów i artystów.
———-
Tym wpisem rozpoczynamy serię felietonów, w których będziemy opisywać zastosowanie tabletów w poszczególnych dziedzinach życia i pomagać w wyborze urządzenia najbardziej pasującego do danego wykonywanego zawodu lub posiadanego hobby. Sugestie prosimy wysyłać e-mailem na adres admin (małpa) tabletowo.pl. Dziękujemy!