Sztuczna Inteligencja potrafi z 90% dokładnością oszacować, kiedy ktoś umrze

fot. Pexels

Większość raczej nie myśli o swojej śmierci, lecz prędzej czy później każdy z nas kopnie w kalendarz. Niektórzy zapewne chcieliby już teraz wiedzieć, kiedy się to stanie. Cóż, wie to tylko nasze przeznaczenie i nic nowego się tu nie wymyśli. Sztuczna Inteligencja może jednak w określonych przypadkach oszacować z aż 90% dokładnością, kiedy ktoś pożegna się z ziemskim padołem.

Śmierć to trudny temat. Bardzo często przychodzi znienacka, lecz są sytuacje, kiedy po prostu się jej spodziewamy. W takich przypadkach ogromną rolę odgrywają lekarze, którzy po prostu muszą komuś wprost powiedzieć, ile czasu mu zostało. Niestety, nierzadko okazuje się, że medycy się mylą i ich szacunki mniej niż bardziej pokrywają się z rzeczywistością. I nie ma tu znaczenia, w którą stronę się pomylili.

Jak jednak wynika z badań, lekarze najczęściej mają tendencje do przeszacowywania czasu, jaki pozostał umierającym pacjentom. Nierzadko bowiem mogą wykazywać się nadmiernym optymizmem czy empatią, czyli zupełnie ludzkimi uczuciami. Mimo wszystko jest to z wielu powodów krzywdzące, zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny i chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego.

Mając na uwadze powyższe, badacze z Uniwersytetu Stanford postanowili wytrenować Sztuczną Inteligencję w oszacowywaniu czasu, jaki pozostał terminalnie chorym pacjentom. Algorytmy zostały przeszkolone na ponad dwóch milionach przypadków, dzięki czemu są w stanie z aż 90% dokładnością określić, kiedy ktoś umrze. Dotyczy to jednak jedynie tych osób, którym dano maksymalnie 12 miesięcy życia.

Wydaje się, że to jeden z tych przypadków, kiedy Sztuczna Inteligencja rzeczywiście ma przewagę nad człowiekiem. Posiadając przeogromną bazę jest w stanie szybko przeanalizować każdy przypadek i bazując na tych danych oszacować, ile komuś zostało czasu. Będzie bowiem w stanie dostrzec zależności i powiązania, które lekarze mogą zwyczajnie przeoczyć. Oczywiście zawsze pozostaje jeszcze te 10%, lecz przecież nic nie jest nieomylne.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/07/02/ostatni-dzwiek/

Źródło: Cornell University Library przez BGR

Exit mobile version