Sztuczna Inteligencja jest bardzo popularnym, aczkolwiek przez nadużywanie też już trochę wyświechtanym hasłem. Nie zmienia to jednak faktu, ze jest jednym z głównych kierunków rozwoju technologii i producenci elektroniki przykładają do tej kwestii sporo uwagi. Świadczy o tym szybko rosnąca liczba patentów związanych z SI, zgłaszanych do odpowiednich urzędów.
W 2019 roku niemal każdy nowy smartfon ma na pokładzie Sztuczną Inteligencję – a przynajmniej tak deklarują producenci, bowiem świetnie to wygląda od strony marketingowej. Szczególnie ochoczo określenie to wykorzystywane jest w przypadku aparatów – dzięki inteligentnym algorytmom zdjęcia mają być jeszcze lepsze.
Używanie określenia „Sztuczna Inteligencja” jest jednak swego rodzaju nadużyciem, bowiem w rzeczywistości w większości przypadków mamy do czynienia raczej z uczeniem maszynowym – a to nie to samo, nawet jeśli jedno z drugim jest powiązane.
Właśnie dlatego Sztuczna Inteligencja zatraciła swoje pierwotne znaczenie i w oczach przeciętnego użytkownika oznacza mechanizmy, które wykonują jakieś zadanie bez żadnej pomocy ze strony właściciela urządzenia.
Rośnie liczba patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją
Jak wynika z wyliczeń niemieckiej firmy badawczej IPlytics, w 2018 roku przyznano 78085 patentów, które odnosiły się do Sztucznej Inteligencji, podczas gdy w 2008 roku stosowne urzędy nadały „zaledwie” 22913 patentów. W ciągu dziesięciu lat ich liczba zwiększyła się więc ponad 3,4-krotnie.
W minionym roku najwięcej patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją otrzymali Microsoft (18363), IBM (15046) i Samsung (11243). Na kolejnych miejscach pod tym względem uplasowali się Qualcomm (10178) i Google (9536). Jak widać, tylko pięć firm odpowiada za ponad 80% wszystkich patentów przyznanych w 2018 roku!
Wśród dziesięciu firm, które otrzymały najwięcej patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją w 2018 roku pięć pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (Microsoft, IBM, Qualcomm, Google, Intel 4464), dwie z Japonii (Sony 5526, Canon 3996), jedna z Korei Południowej (Samsung), jedna z Niemiec (Siemens 6192) i jedna z Holandii (Philips 7023).
*na moment podsumowywania informacji
Źródło: IPlytics przez The Investor, SamMobile