Windows 11 zaliczył dość chłodne przyjęcie jako nowy system operacyjny. Wielu użytkowników „dziesiątki” nie widziało przekonujących powodów, by zmieniać przyzwyczajenia dotyczące obsługi komputera. W gronie tym często znajdowali się gracze. Jak podchodzą oni teraz do tej sprawy?
Windows 11 na komputerach graczy
Na stronie Steam pojawiła się nowa ankieta dotycząca sprzętu i oprogramowania, z jakiego korzystają użytkownicy platformy Gabe’a Newella. Sugeruje ona, że gracze coraz częściej sięgają po komputery z Windowsem 11 lub aktualizują starsze wersje systemu do oprogramowania, którym Microsoft aktualnie poświęca najwięcej czasu i uwagi.
Gigant z Redmond nie opublikował żadnych oficjalnych danych dotyczących tego, z jakiego systemu zwykle korzystają osoby logujące się na platformę Valve. Oczywiście informacje ze Steama są tylko fragmentaryczne, bo nie dość, że dotyczą wyłącznie użytkowników tego serwisu, to dodatkowo, tylko tych, którzy zgodzili się wziąć udział w ankiecie. Jednak nawet tak ograniczona próba może nam coś powiedzieć o zarysowujących się tendencjach sprzętowych i software’owych.
Dane Valve za wrzesień 2022 roku pokazują, że wśród komputerów uruchamiających Steam, 24,84% z nich działa na systemie Windows 11. To wzrost o 1,06% w ciągu miesiąca. Nie jest to więc jakiś zdumiewający progres, ale z całą pewnością ogólna liczba użytkowników tego oprogramowania jest coraz większa.
Liczby te są o tyle interesujące, że Windows 11 ma przecież dość rygorystyczne wymagania sprzętowe, a do tego po aktualizacji 22H2 miał spore problemy ze współpracą z niektórymi kartami graficznymi Nvidia. Szczęśliwie, spece od sterowników z Santa Clara szybko zareagowali na spadki wydajności i zgłoszenia dotyczące gubiących się klatek w grach.
Karty graficzne Nvidii także w górę
Zgodnie z danymi Steam, zwiększa się także liczba użytkowników kart graficznych Nvidia Ampere, zwłaszcza serii RTX 3060. To dobry znak, świadczący o powolnym stabilizowaniu się cen. Możliwe, że kolejnym użytkownikom PC uda się doposażyć swoje konfiguracje „piecyków” o któregoś z RTX-ów i to bez zastawiania domu pod hipotekę.
Pod względem udziału w rynku, AMD pozostaje stabilne, z kolei Nvidia tylko w ciągu kilku miesięcy skoczyła z 67% (raportowanych w czerwcu) do oszałamiających 77%. Czerwoni naprawdę pozostają z tyłu pod względem grafiki.
Stabilnie wyglądają statystyki używanych procesorów. Intele stanowią element ponad 68% konfiguracji sprzętowych graczy raportujących na Steam, zaś udział AMD spadł o 2,5% w porównaniu ze szczytem, jaki firma zaliczyła w lipcu.