To już tradycja, że na tzw. keynote dorocznej konferencji Google I/O koncern z Mountain View zdradza sporo informacji na temat nowej wersji systemu operacyjnego Android. W tym roku amerykański gigant zapowiedział nowości, jakie przyniesie Android 10 Q.
Pierwsze, o czym wspomniało Google, to kompatybilność oprogramowania ze składanymi smartfonami. W ich przypadku szczególnie podkreślono funkcję Screen Continuity. Polega ona na tym, że gdy użytkownik korzysta ze złożonego urządzenia i tym samym mniejszego ekranu, to po rozłożeniu sprzętu to samo od razu – płynnie i bez żadnych przycięć czy opóźnień – ma się przenieść na większy wyświetlacz. Tak, jak jest to pokazane na poniższym filmie.
Google zapowiedziało także funkcję Live Caption, którą stworzono z myślą o osobach z problemami ze słuchem. Za pomocą jednego tapnięcia wywołana zostanie opcja, dzięki której na ekranie zacznie się pojawiać transkrypcja tego, co jest aktualnie odtwarzane na urządzeniu (filmy, podcasty, wiadomości głosowe). Co najważniejsze, wszystko ma się odbywać lokalnie na sprzęcie bez konieczności połączenia z internetem.
If it has audio, now it can have captions. Live Caption automatically captions media playing on your phone. Videos, podcasts and audio messages, across any app—even stuff you record yourself. #io19 pic.twitter.com/XAW3Ii4xxy
— Google (@Google) May 7, 2019
Android 10 Q – bezpieczeństwo i prywatność
W Androidzie 10 Q Google skupiło się również mocno na prywatności. Świadczy o tym fakt, że dodano w nim niemal 50 nowych funkcji i zmian skupiających się na bezpieczeństwie i prywatności. W Ustawieniach pojawi się dedykowana sekcja, w której użytkownicy będą m.in. mogli kontrolować dostęp do lokalizacji.
Nowością będzie także opcja dawania dostępu do lokalizacji tylko na czas korzystania z danej aplikacji – po jej wyłączeniu program nie będzie już mógł śledzić użytkownika. Oprócz tego właściciel urządzenia ma dostawać przypomnienia, że dana aplikacja korzysta cały czas z lokalizacji – jeśli zechce, ma mieć możliwość zabrania tego uprawnienia z poziomu powiadomienia.
W Androidzie 10 Q wybrane aktualizacje mają też być przeprowadzane w tle (na przykład poprawki zabezpieczeń), podobnie jak ma to miejsce w przypadku aplikacji. Dzięki temu cały proces odbędzie się bez konieczności resetowania urządzenia.
Android 10 Q – zrównoważone użytkowanie i kontrola rodzicielska
W Androidzie 9.0 Pie pojawiła się opcja o nazwie Cyfrowa równowaga/Higiena cyfrowa, która pozwala podejrzeć, w jaki sposób użytkownik korzysta z urządzenia oraz ograniczyć czas używania poszczególnych aplikacji. W Androidzie 10 Q sekcja ta zostanie wzbogacona o Focus Mode, w którym właściciel urządzenia będzie mógł wyłączyć powiadomienia z wybranych programów. Co dość istotne, nowość ta trafi też do Androida 9.0 Pie.
Time for a time out? With Focus Mode, you can get things done distraction free by selecting the apps you want to stay active and pausing everything else you don't. #io19 pic.twitter.com/Pq74lnsUU3
— Google (@Google) May 7, 2019
W Androidzie 10 Q pojawi się też sekcja „parental controls”, w której rodzic będzie mógł m.in. ustawić czas, przez jaki dziecko może korzystać ze swojego urządzenia i w jakich godzinach nie wolno mu tego robić (bo powinno na przykład spać). Oprócz tego dostanie też podgląd, jakich aplikacji używa jego potomek i jak długo to robi, a także możliwość zablokowania danego programu. A kiedy syn lub córka wykorzysta limit czasowy, to rodzic będzie mógł dać mu parę minut ekstra (tzw. bonus time).
Na koniec wisienka na torcie – w Androidzie 10 Q pojawi się systemowy Dark Theme:
Hello Dark Theme, our new friend. Launching in #AndroidQ, lighting up less pixels means saving more battery life. #io19 pic.twitter.com/2hPQEz5twG
— Google (@Google) May 7, 2019
Android 10 Q beta
Google udostępni kolejną betę Androida Q dzisiaj. Będzie ona dostępna dla właścicieli 21 modeli urządzeń od 13 różnych producentów, w tym także dla wszystkich generacji Pixeli:
- Asus ZenFone 5Z
- Essential Phone (a.k.a Essential PH-1)
- Google Pixel
- Google Pixel XL
- Google Pixel 2
- Google Pixel 2 XL
- Google Pixel 3
- Google Pixel 3 XL
- Nokia 8.1
- Huawei Mate 20 Pro
- LG G8 ThinQ
- OnePlus 6T
- Oppo Reno
- Realme 3 Pro
- Sony Xperia XZ3
- Tecno Spark 3Pro
- Vivo X27
- Vivo NEX S
- Vivo NEX A
- Xiaomi Mi MIX 3 5G
- Xiaomi Mi 9