Klawiaturę Swype kojarzyć możecie głównie z urządzeń Samsunga oraz Motoroli. Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych (w swoim okresie świetności) klawiatur, dzięki której, a raczej przez którą, rozpoczęła się ewolucja przeinstalowywanych klawiatur na rynku smartfonów. Swype zachwycała użytkowników głównie możliwością rysowania po literach w celu bardzo szybkiego pisania słów, co w efekcie miało spowodować ostateczne zastąpienie klasycznego, alfanumerycznego sposobu wpisywania tekstu w urządzeniach mobilnych.
Niestety, współpraca z Samsungiem, dotycząca modelu Galaxy S, zakazała programistom umieszczenia aplikacji w jakimkolwiek markecie na platformy mobilne (Android, iOS, Windows) przez okres trzech lat, który właśnie minął. Swype znalazła się w Google Play, a jej cena wynosi prawie trzy złote i trzeba przyznać – jest tego warta. Niestety, przez umowę z Samsungiem wiele aplikacji, takich jak SwiftKey, zdublowało funkcjonalność wspaniałej klawiatury, jaką jest Swype.
Przyjrzyjmy się funkcjonalności Swype. Co oferuje?
Po pierwsze – przewidywanie wyrazów. Funkcjonalność tą najpierw wprowadzono do klawiatury firmy Nuance, a nie do SwiftKey – niestety, reklama rządzi się swoimi prawami. Patrząc na to, że Swype nie była wydana oficjalnie oraz znajdowała się w statusie Beta, SwiftKey bez problemów mogła wessać możliwości owej klawiatury… co de facto zrobiła.
Po drugie – możliwość synchronizacji osobistych słowników, utworzonych w czasie użytkowania klawiatury na wszystkich urządzeniach.
Po trzecie – wsparcie! Aplikacja pojawia się regularnie, a jej zdobycie od teraz jest dziecinne proste.
Po czwarte – Dragon Dictation. Funkcjonalność ta umożliwia przetwarzanie mowy na tekst. Jak sprawuje się w praktyce? Wciskamy magiczny klawisz na klawiaturze, mówimy i… tekst pojawia się na ekranie, nawet w języku polskim.
Po piąte – klawiatura samoistnie analizuje całe zdania, wyszukując potencjalnych błędów ortograficznych i składniowych.
Według mnie, Swype to genialna klawiatura i polecić ją mogę każdemu użytkownikowi zarówno tabletów, jak telefonów. Jest ładna, prosta, tania i bardzo funkcjonalna. Czego chcieć więcej? Podzielcie się w komentarzach uwagami dotyczącymi tego, czego najbardziej brakuje Wam w klawiaturach urządzeń mobilnych.