Światowy Dzień Emoji – skąd się wziął i dlaczego jest nim akurat 17 lipca?

Światowy Dzień Emoji przypada na 17 lipca i ustanowiono go w 2014 roku. Pomysł wyszedł od Jeremy’ego Burge, twórcy Emojipedii, która jest nieoficjalną Wikipedią dla emotikonek. Odkąd komunikatory internetowe szturmem przejęły kontrolę nad sposobem, w jaki komunikujemy się z innymi przez smartfony, emoji i emotikony zaczęły pełnić w nich coraz ważniejszą rolę. Z tej okazji Google, Facebook i Twitter opublikowali dane dotyczące wykorzystywania uśmiechniętych buziek przez ich użytkowników.

Ok, ale dlaczego akurat 17 lipca? Powód jest prozaiczny: pierwotna wersja symbolu kalendarza miała właśnie tę datę na froncie. Oprócz tego aplikacja iCal pojawiła się w tym dniu na targach MacWorld Expo w 2002 roku, działając na iMaku G4, i zgadnijcie, jaką miała ikonkę. Tak – kalendarza z wyrywanymi kartkami i 17 lipca na pierwszej stronie.

Korzenie emoji

Sama idea emoji jest znacznie, znacznie starsza. Jej historia sięga 1998 lub 1999 roku (źródła nie są zgodne), kiedy to powstał pierwszy zestaw piktogramów, który stworzył japoński projektant Shigetaki Kurita. Pracował on wtedy dla krajowego operatora telefonii komórkowej NTT. Shigetaki posługiwał się mobilną platformą internetową, zwaną i-mode. Był zaintrygowany sposobem, w jaki prognozy pogody i znaki drogowe są domyślnie zrozumiałe dla ludzi i postanowił wykorzystać to w swoim projekcie.

Pierwsze 176 piktogramów miało rozdzielczość 12×12 pikseli każdy i ich zadaniem było odróżnienie funkcji przesyłania wiadomości w trybie i-mode od innych. Pomysł rozwijał się powoli, wykorzystywany w różnych miejscach, by po latach ikony pojawiły się w scentralizowanej bazie znaków Unicode. Dzięki temu od 2010 roku, emoji zaczęły stawać się popularne na całym świecie, a ich liczba wzrosła do 722.

Obecnie konsorcjum Unicode rozpoznaje około 2823 emoji. Są tam symbole odnoszące się niemal do wszystkiego, co tylko może nam się zamarzyć – nie brakuje nawet uśmiechniętej kupy ?.

Jakich emoji używamy najczęściej?

Według statystyk Facebooka, użytkownicy tej platformy społecznościowej wysyłali w tym roku serca ❤ dwa razy częściej niż w ubiegłym. W serwisie można wybierać spośród 2800 emotikon, z których prawie 2300 używanych jest codziennie – na fejsie dzielimy się 700 milionami wpisów, które zawierają zabawne symbole graficzne. Z kolei w Messengerze przesyłamy sobie każdego dnia ponad 900 milionów emoji.

Twitter również podzielił pewnymi danymi dotyczącymi najczęściej wykorzystywanych znaczków. Najpopularniejszą buźką w tym serwisie została twarz płacząca ze śmiechu ?. Inne popularne emoji to uśmiech ?, serce ❤, ogień ?, kciuk w górę ??, symbol pocałunku ? i inne.

Apple z okazji Dnia Emoji obiecało wydać 70 nowych emotikonek, które pojawią się za jakiś czas na Apple Watchach, iPhone’ach, iPadach i Makach. Wśród nich znajdą się symbole kangura, pawia, papugi i homara. Dodatkowo pojawią się nowe emoji superbohaterów czy symbolu nieskończoności.

 

Na stronie firmy pojawiły się też barwne awatary dyrektorów poszczególnych działów Apple, w tym Tima Cooka, Jony’ego Ive czy Craiga Federighi.

Google z kolei ujawniło, jakie emoji są najpopularniejsze wśród użytkowników klawiatury Gboard w Polsce.

Jeśli chcecie zobaczyć, jakie emotikony są popularne w innych krajach, odsyłam Was do tekstu Google. Poniżej wstawiam Wam jeszcze zestawienie najczęściej używanych emoji na świecie, oczywiście bazujące na częstotliwości ich wykorzystywania w klawiaturze Gboard.

Wciąż zastanawiam się, jak uczcić Światowy Dzień Emoji. Może ??

 

źródło: Google, Apple, phonearena, Emojipedia

Exit mobile version