Zastosowanie superkomputerów w medycynie kojarzyło się, przede wszystkim, z próbami wynalezienia nowatorskich metod leczenia chorób cywilizacyjnych, poszukiwaniami lekarstwa na nowotwory czy najbardziej dokładną analizą danych zebranych podczas prowadzonych eksperymentów. Jeden z najpopularniejszych na świecie dostawców danych meteorologicznych, amerykański Weather Channel, postanowił skorzystać z ogromnej mocy obliczeniowej, by opracować prognozę zachorowań na grypę.
Dostępna na systemy Android i iOS aplikacja mobilna Weather Channel właśnie została uzbrojona w funkcję prognozowania, kiedy prawdopodobieństwo zarażenia się grypą jest najłatwiejsze. Co ciekawe, za dostarczenie odpowiednich danych odpowiada jeden z najbardziej znanych superkomputerów – IBM Watson. Dzięki nowej funkcji użytkownicy aplikacji amerykańskiego producenta otrzymają dostęp do piętnastodniowej predykcji prawdopodobieństwa zachorowań na grypę na danym obszarze geograficznym. Jako że aplikacja obsługuje powiadomienia, osoba, która zdecyduje się skorzystać z nowej funkcji, będzie mogła wyrazić zgodę na automatyczne informowanie, kiedy lepiej pozostać w domu, by ograniczyć ryzyko infekcji.
Czy to w ogóle ma prawo działać?
Grypa rozprzestrzenia się, przede wszystkim, drogą kropelkową, dlatego najłatwiej o zarażenie się w momencie bliskiego kontaktu z jej nosicielem. Oczywiście, nawet IBM Watson nie jest w stanie zdalnie zbadać osób, z którymi na co dzień mamy styczność, co stawia spory znak zapytania przy rzeczywistej przydatności nowego rozwiązania proponowanego przez Weather Channel. Należy jednak wziąć pod uwagę, że superkomputer, na podstawie analizy zebranych danych, określa wyłącznie prawdopodobieństwo infekcji, bazując na konkretnych warunkach atmosferycznych, w tym prędkości i kierunku wiatru, wilgotności czy temperatury, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby.
Must have hipochondryków?
Z całą pewnością tak. Dzięki nowej funkcji Weather Channel dostaną kolejny powód do nadmiernej troski o własne zdrowie, ale przede wszystkim nieco kuriozalną wymówkę na wypadek, gdyby ktoś usiłował namówić ich do opuszczenia własnych czterech ścian. I to wymówkę popartą analizą prowadzoną z wykorzystaniem superkomputera.
Nie należy jednak zapominać o osobach starszych i tych, u których choroby doprowadziły do nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, co jeszcze bardziej naraża ich zdrowie w sytuacji kontaktu ze szkodliwymi czynnikami. Dla nich prognoza zachorowań na grypę może mieć większy sens.
Źródło: Engadget