Poszczególni dostawcy co rusz chwalą się, jakie prędkości jest w stanie osiągnąć udostępniany przez nich internet. Mieliśmy więc już ten mobilny o prędkości ponad 600 Mbit/s i światłowód osiągający 1 Gbit/s. Jednak jak doskonale wiemy, wartości maksymalne to nie to samo co te osiągane, zresztą nie tylko w kwestii szybkości łącza. Jak wygląda więc sytuacja ze średnią prędkością internetu w naszym kraju?
Zacznijmy od mobilnego. Średnia prędkość pobierania, jaką osiągają użytkownicy całego świata łącząc się z siecią za jego pomocą, a jaka wynika z testów przeprowadzanych za pośrednictwem speedtest.net, to 22,99 Mbit/s. Na wstępie trzeba więc przyznać, że znajdujemy się powyżej średniej, ponieważ w naszym kraju wartość ta wynosi 25,62 Mbit/s. Nieco gorzej wygląda to co prawda wtedy, gdy spojrzymy na miejsce, jakie daje nam ten wynik – Polska plasuje się bowiem dopiero na 53. pozycji. Choć oddać trzeba, że w bliskim sąsiedztwie chociażby Japonii, która uznawana jest przecież za kraj bardzo mocno rozwinięty. Z najszybszego internetu mobilnego na świecie cieszą się za to Norwegowie. Tam osiągnięto średnią prędkość na poziomie 63,13 Mbit/s. W sierpniowym zestawieniu rezultat ten pozwolił zdetronizować poprzedniego lidera, Katar.
No dobrze, skoro w kwestii przenośnego internetu mamy jasność, możemy zerknąć jak wygląda sytuacja z szerokopasmowym. W tym przypadku, co zrozumiałe, wyniki są zdecydowanie wyższe. Średnia uzyskana na podstawie przeprowadzonych testów to 47,83 Mbit/s. I znów jesteśmy powyżej tej wartości, bowiem Polacy w ubiegłym miesiącu mogli cieszyć się średnią prędkością pobierania na poziomie 49,04 Mbit/s. Ten rezultat pozwolił uplasować się tym razem wyżej, bo na 34. pozycji. Wyraźnie górujemy w tym aspekcie między innymi nad Włochami. Zdecydowanym zwycięzcą rankingu jest z kolei Singapur. Tam udało się bowiem osiągnąć średnią na poziomie… 189,38 Mbit/s.
W obu przypadkach porównano dane z ponad 120 państw. Jak widać, zarówno w kwestii internetu mobilnego, jak i szerokopasmowego plasujemy się zatem w górnej połówce stawki. A biorąc pod uwagę, że dostawcy stale starają się rozwijać swoją infrastrukturę, z czasem powinno być jeszcze lepiej.
Źródło: speedtest.net dzięki WP Tech