Mimo pandemii koronawirusa, która wpłynęła na wiele branż, sprzedaż komputerów nie tylko nie spadła, ale osiągnęła spore wzrosty. Dla wielu producentów był to naprawdę dobry rok.
Sprzedaż komputerów w IV kwartale 2020 roku
Owszem, już w poprzednich kwartałach widoczne były wzrosty sprzedaży, ale ostatnie trzy miesiące roku okazały się tymi najlepszymi. Niewykluczone, że na wynik wpłynął okres świąteczny. Jak wynika z raportu udostępnionego przez firmę analityczną Canalys, łącznie wszyscy producenci sprzedali ponad 90 mln komputerów, co oznacza wzrost na poziomie 25,4% rok do roku.
Pierwsze miejsce należy do Lenovo, które zgarnęło ponad 25% całego rynku i odnotowało wyniki lepsze o 29,1% niż w 2019 roku. Co ciekawe, drugie HP nie mogło liczyć na równie imponujące wzrosty – „tylko” 10%. Wrażenie robi także wynik wykręcony przez Apple. Firma Tima Cooka może pochwalić się wzrostem na poziomie 45% rok do roku. Prawdopodobnie to zasługa także nowych MacBooków z autorskimi procesorami ARM.
Każdy producent należący do pierwszej piątki zakończył czwarty kwartał z zauważalnymi wzrostami. W przypadku pozostałych firm, zebranych w kategorii „Others”, także mamy do czynienia z lepszymi wynikami niż w 2019 roku.
Sprzedaż komputerów w 2020 roku
Firma Canalys postanowiła podsumować również cały minionym rok i tutaj także mamy dobre informacje dla producentów. Sprzedaż komputerów wzrosła bowiem o 11%, co przełożyło się na nieznacznie ponad 297 mln sztuk. Stanowi to najwyższy całoroczny wzrost od 2010 roku i najwyższy wolumen dostaw od 2014 roku.
Pierwsza piątka wygląda identycznie, jak w przypadku czwartego kwartału – Lenovo, HP, Dell, Apple i Acer, chociaż wzrosty nie są już aż tak duże. Przedstawiają się one następująco: Lenovo – 11,9%, HP – 7,1%, Dell – 8,2%, Apple – 16,6% oraz Acer – 17,4%. Pozostałe firmy, występujące razem pod nazwą „Others”, zaliczyły wzrost na poziomie 12,8%.
Sprzedaż komputerów była przede wszystkim napędzana przez notebooki i mobilne stacje robocze, których dostawy wzrosły o 44%, osiągając łącznie 235,1 mln sztuk. Z drugiej strony, dostawy komputerów stacjonarnych i stacjonarnych stacji roboczych spadły o 20% w porównaniu z zeszłym rokiem, osiągając 61,9 miliona sztuk w 2020 roku.