Rzadko mamy do czynienia z tanimi tabletami pracującymi w oparciu o system inny niż Android. Te wyposażone w oprogramowanie opracowane przez Google zwykle charakteryzują się przeciętną specyfikacją oraz niską jakością wykonania. Niemniej jednak, w morzu urządzeń, których cena nie przekracza €200, można znaleźć perełki w postaci recenzowanego przez nas BlackBerry Playbooka, HP TouchPada lub… Sparka.
Nie martwcie się, że nazwa „Spark” nic Wam nie mówi. To zupełnie nowe urządzenie, którego idea opiera się na wolnym oprogramowaniu. Tablet nie został wprowadzony na rynek przez tradycyjnego, komercyjnego twórcę elektroniki, a społeczność KDE Plasma Active. Stworzone przez nie środowisko o takiej samej nazwie opiera się na systemie operacyjnym UNIX i jest sercem Sparka.
Podzespoły użyte do skonstruowania Sparka nie należą do najlepszych na rynku, lecz, za sprawą optymalizacji UNIXa, powinny wystarczyć, aby zagwarantować płynną pracę. Specyfikacja tabletu obejmuje:
- 7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 800 x 480 pikseli,
- procesor ARM AMLogic (Cortex-A9) 1GHz,
- układ graficzny Mali-400,
- 512MB pamięci operacyjnej RAM,
- 4GB pamięci wewnętrznej,
- czytnik kart pamięci SD,
- Wi-Fi,
- wyjście HDMI (z obsługą 1080p),
- 2 port miniUSB
Warto zaznaczyć, że z powodu idei niekomercyjności tabletu Spark, możliwości urządzenia będzie można rozszerzać za pośrednictwem „sklepu z otwartą zwartością i usługami”, a dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany na rozwój środowiska KDE Plasma Active.
Więcej szczegółów na temat Sparka powinniśmy otrzymać wraz z momentem wprowadzenia go do sprzedaży. Co o nim sądzicie? Według mnie to kierowany szlachetnymi pobudkami projekt, który może zaowocować wysokiej jakości produktem, o który nie będą dbać prezesi zarządu wielomilionowej korporacji, a prawdziwie oddani członkowie społeczności fanów.
via OMG Ubuntu