Smartfony są dla nas wszystkich dobrodziejstwem. Coraz częściej zastępują nam nawet komputery. Nierzadko jednak sprawiają nam również problemy, stając się obiektem uporczywych połączeń ze strony telemarketerów, sales managerów, ale też i zwykłych oszustów. Poznaliśmy właśnie liczby związane z owym procederem w bieżacym roku.
Od stycznia do października tego roku, Truecaller odnotował, że użytkownicy na całym świecie otrzymali około 17,7 miliarda połączeń uznawanych za spam. To ogromny wzrost względem około 5,5 miliarda połączeń otrzymanych w zeszłym roku. Na potrzeby badania, Truecaller analizował dane połączeń przychodzących, które jego użytkownicy oznaczyli jako spam, oraz inne połączenia tego typu sygnowane w podobny sposób przez system.
Powyższy wykres nakreśla nam natężenie niechcianych połączeń w poszczególnych krajach. Jak widać, w zestawieniu przodują Brazylia, Indie i Chiny. Przykładowo w Brazylii użytkownik smartfona narażony był w tym roku aż na 37 „śmieciowych” połączeń miesięcznie podczas gdy analogicznie w 2017 roku było to średnio „zaledwie” 20 połączeń. Na szczęście niektóre kraje – takie jak USA czy Turcja – zaliczyły spadek ilości otrzymywanego, telefonicznego spamu (w przypadku USA, ich liczba zmniejszyła się z ok. 21 do 17 połączeń miesięcznie). Oby w przyszłym roku pozytywny trend ogarnął znacznie więcej rynków, bo w Polsce liczba połączeń zaliczanych do spamu wzrosła.
Truemessenger – praktyczna aplikacja do wiadomości od twórców Truecaller
Warto przypomnieć o tym, że „śmieciowe” połączenia mogą się okazać dla nas niebezpieczne. Niejednokrotnie przecież słyszeliśmy o tym, że taki telefoniczny spam może przyczyniać się do okradania użytkowników telefonów przez drastyczne podnoszenie wartości rachunków za usługi telekomunikacyjne. W USA problem ten dotyczy jednego na dziesięciu użytkowników borykających się z problemem natarczywych połączeń. Łącznie „okradzionych” w taki sposób zostało niemal 25 milionów Amerykanów, a straty z tego tytułu szacowane są na około 8,9 miliarda dolarów.
Powinniśmy więc uważać na różne podejrzane numery próbujące się z nami kontaktować i nie odbierać ich gdy nie mamy pewności, kto tak naprawdę do nas dzwoni. Miejmy nadzieję, że problemem zajmą się na poważnie także Google i Apple, i w najbliższym czasie zaprezentują rozwiązania, które pomogą nas chronić przed telefonicznymi oszustami.
A czy Wy macie często do czynienia z niechcianymi połączeniami? Jakie macie sposoby na zapobieganie takim sytuacjom?
Źrodło: Venture Beat