Sony Xperia XZ2 – multimedialne trzy razy tak

Jesteśmy przyzwyczajeni do częstego konsumowania multimedialnych treści. Wstajemy rano: mała prasówka wideo z serwisów informacyjnych. Mamy przerwę w pracy: kilka filmów na YouTube z zasubskrybowanych kanałów. Wracamy z zakupów do domu: nowy album ulubionego artysty na Spotify. Odpoczywamy wieczorem po długim dniu: odpalamy Netflixa dla kolejnego odcinka serialu, w który się wkręciliśmy.

Oczywiście każde z tych zadań możemy powierzyć innemu urządzeniu. Do śniadania możemy używać tabletu, krótkie filmiki z YouTube’a oglądać na smartfonie, muzyki słuchać na mp3 playerze, a zaległości filmowe nadrabiać na telewizorze. Praktyka pokazuje jednak, że wiele z tych zadań przejmuje dziś smartfon.

Rzecz jasna smartfony różnią się od siebie. Są szybsze i wolniejsze, mają lepsze i gorsze ekrany, przeciętne lub bardzo dobre możliwości audio. Oczekujemy, że nasz odbiór treści audio i wideo będzie przynajmniej na takim poziomie jak ten, którego życzyliby sobie tego ich twórcy. Takie doznania są w stanie dostarczyć nam tylko producenci najlepszych urządzeń na rynku, a i tu – nie zawsze.

Dlatego w sieci znajdziemy mnóstwo porównań i testów tego, jak poszczególne modele radzą sobie z trybem HDR, ukazujących czy rozdzielczość UHD w smartfonach robi różnicę i jak się ma do tego wszystkiego jakość odsłuchu dźwięku na słuchawkach oraz głośnikach, w które te niewielkie urządzenia są wyposażone.

Nieliczni producenci dokładają szczególnych starań, by ich urządzenia były w stanie przyjąć na siebie ciężar każdego zadania zleconego przez użytkownika – bez względu na to, czy byłoby to przesłuchanie albumu w bezstratnym formacie muzycznym czy też obejrzenie filmu z HDR. Sony podjęło się tego, prezentując model smartfona Xperia XZ2 – sprzęt, który z powodzeniem potrafi zająć się dostarczaniem multimedialnych treści osobom o wysokich wymaganiach co do jakości.

Jakość obrazu jak na telewizorze z HDR

Oglądanie filmów i seriali na dużym ekranie to przyjemność, ale nie zawsze możemy skorzystać z najlepszej dostępnej technologii, by cieszyć się możliwie najbardziej szczegółowym, kontrastowym i przyjemnym w odbiorze obrazem. Przy innej okazji bywa, że wieczorową porą włączać telewizora już nam się nie chce, ale z przyjemnością poświęcilibyśmy na obejrzenie połowy niedokończonego odcinka serialu jeszcze kilka minut.

 

Posiadacze Sony Xperia XZ2 mają taką przewagę, że mogą oczekiwać od swojego smartfona gotowości do wyświetlania treści w High Dynamic Range (HDR), które jest raczej domeną telewizorów ze średniej i wyższej półki jakościowej. A smartfon Sony radzi sobie z tym znakomicie.

Pierwszym z brzegu zastosowaniem tej technologii jest odtwarzanie filmów z HDR na Netflixie. Dostępne jest ono dla użytkowników ceniących sobie najwyższą szczegółowość obrazu i opłacających najwyższy wariant subskrypcji.

Wystarczy odpalić sobie któryś z odcinków Stranger Things, żeby zauważyć, że odbiór tego, co dzieje się na ekranie, może naprawdę być kształtowany również przez to, w jakiej jakości jest on nam prezentowany. I choć truizmem jest, że nic nie zastąpi nam dużego ekranu (wszak między innymi dlatego chodzimy do kina), to w wypadku, gdy mamy do wyboru: telewizor bez HDR i smartfon z HDR tuż przed naszymi oczami, to bywamy skłonni wybrać ten ekran, który potrafi dostarczyć ładniejsze kadry. Właśnie to Xperia XZ2 robi z filmami, które są przygotowane do seansów HDR – nadaje im świetnej ostrości i kolorystykę, przez co różnią się one od materiałów SDR wyrazistością i nasyceniem barw.

Sony ma na te technologie mnóstwo mądrych słów: wspomina nie tylko o obsłudze HDR w rozdzielczości Ultra HD, ale także o technologii X-Reality, która podwyższa jakość obrazu SDR, zbliżając ją do wrażeń odbieranych przy oglądaniu materiałów w High Dynamic Range. Dorzućmy do tego własny patent Sony – wyświetlacze Triluminos, które odwzorowują nawet do 30% więcej szczegółów kolorów niż standardowe wyświetlacze, mapując barwy z szerszej palety. Prowadzi to do renderowania bardziej naturalnych obrazów.

Cała ta technomowa prowadzi do jednego wniosku: Sony Xperia XZ2 jak żaden inny smartfon nadaje się do roli zastępcy naszego domowego telewizora (oczywiście w odpowiednich okolicznościach, a nie na zawsze).

Życzyłbym sobie, żeby na Netflixie odpalić Jurassic World: Upadłe Królestwo i sprawdzić, jak wyglądają dinozaury goniące ludzi w HDR. Zresztą, na tej platformie nie brak tytułów, które można będzie z przyjemnością obejrzeć ponownie albo po raz pierwszy – wykorzystując technologie dostępne tylko dla nielicznych smartfonów.

Dźwięk najlepszy wśród wszystkich Androidów

Nie bez przesady byłoby stwierdzenie, że Sony Xperia XZ2 jest jednym z tych urządzeń, które mogą swobodnie walczyć o miano najlepszego muzycznego smartfona. W teście na Tabletowo Xperia uzyskała najwyższe noty wśród urządzeń z Androidem. To wcale nie dziwi, bo ten sprzęt ma naprawdę dużo do zaoferowania dla zapalonych melomanów.

 

Smartfon ma możliwość odtwarzania plików w wysokiej rozdzielczości Hi-Res (96 kHz lub 192 kHz przy 24-bitowym zapisie dźwięku), co może się okazać niemal balsamem dla uszu po wyczerpującym dniu w pracy. Zanurzenie się w ulubione melodie potrafi działać kojąco, gdy jakość odtwarzanej muzyki sprawia, że prawie czujemy się, jakbyśmy byli w środku koncertu, i odbieramy poszczególne tony dokładnie tak, jak chcieli tego autorzy utworów.

Jakość ta jest znacznie lepsza niż ta pochodząca z płyty CD, która przez długi czas była wzorem dla różnorakich odtwarzaczy muzycznych. Odkrywanie nowych kawałków przez Tidal Hi-Fi i słuchanie ich na słuchawkach podłączonych kablem do Xperii XZ2 to prawdziwa przyjemność.

Jeśli decydujemy się na strumieniowanie muzyki w niższej jakości, smartfon skorzysta z technologii interpolacji DSEE HX, która pomoże odzyskać część szczegółów dźwięku tak, by maksymalnie zbliżyć go do efektu, który starano się uzyskać, przygotowując dany kawałek w bezstratnym formacie.

I tu znów mamy do dyspozycji szereg opcji, które niczym wachlarz rozkłada przed nami Sony. Możemy wybierać spośród różnych efektów uprzyjemniających odbiór muzyki, na przykład funkcji dźwięku przestrzennego VPT, zawierzyć automatycznej optymalizacji ClearAudio+ czy podbicia basów Clear BASS (bez zniekształceń).

Nawet korzystając ze słuchawek bezprzewodowych, które siłą rzeczy nie są w stanie przekazywać dźwięków tak dobrze, jak te na kablu, będziemy w stanie słuchać muzyki o jakości zbliżonej do Hi-Res Audio. Umożliwia to kodek LDAC, przesyłający bezprzewodowo do trzech razy więcej danych dźwiękowych niż podstawowe rozwiązania Bluetooth.

 

Nie można też nie wspomnieć o głośnikach stereo, które choć powoli stają się standardem dla smartfonów z najwyższej półki, to często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli nie mamy przy sobie słuchawek, a chcielibyśmy obejrzeć jakiś film lub zagrać w grę, to Xperia XZ2 nie zawiedzie i pod tym względem, gdyż Sony postarało się zamontować w niej najgłośniejsze membrany, jakie dotąd zastosowano w smartfonach tego producenta. S-Force Front naprawdę daję radę.

System dynamicznych wibracji

Flagowa Xperia Sony to nie tylko wzorowa jakość multimediów, ale także funkcje, których próżno szukać u konkurencji. Znakomicie obrazuje to coś, co Sony nazywa System Dynamic Vibration. Jeśli kiedykolwiek mieliście w rękach pada DualShock od PlayStation, to zapewne pamiętacie swoje pierwsze wrażenia z gier, kiedy kontroler zaczął wibrować w Waszych dłoniach. Podobne odczucie serwuje nam Xperia XZ2 podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w gry.

Dwa mechaniczne silniczki wibracyjne odpowiadają za reakcję na to, co dzieje się na ekranie smartfona, więc jeśli właśnie odpaliliśmy jakąś dynamiczną zręcznościówkę, to możemy być pewni, że Sony nie pozwoli nam się nudzić. To może być bardzo ciekawy efekt, kiedy będziemy ogrywać świeżo zaprezentowane Asphalt 9: Legends od Gameloftu.

Skoro już jesteśmy przy grach – należy przypomnieć, że Xperia XZ2 zyskuje znacznie w oczach konsumenta, kiedy dysponuje on również konsolą Sony PlayStation 4. Dzięki funkcji Remote Play, nie musimy przebywać w salonie z telewizorem, by nabijać kolejne poziomy w aktualnie ogrywanych produkcjach.

Wystarczy skorzystać z aplikacji Remote Play ze sklepu Google Play, by sparować smartfon z konsolą przez domowe Wi-Fi i oddalić się na bezpieczną odległość, podczas gdy nasi domownicy będą mogli pochłaniać kolejne odcinki ulubionych seriali na domowym ekranie. My w tym czasie będziemy ratować świat/bić kolejne rekordy/walczyć o przetrwanie, korzystając z Xperii XZ2.

Zresztą, więcej o tej funkcji dowiecie się więcej z osobnego wpisu, który dla Was przygotowujemy.

Bez kompromisów

 

Wymagający odbiorcy treści audio i wideo to dość specyficzna grupa użytkowników smartfonów. Nie zadowalają się oni byle czym, liczą każdy piksel na ekranie urządzenia, po stokroć sprawdzają jakość dźwięku na różnych słuchawkach i testują na wszystkie sposoby dodatkowe funkcje. Dzięki właśnie takim ludziom powstała Xperia XZ2. Dzięki nim wszyscy mają dostęp do najlepszych dostępnych technologii obrazu i dźwięku od Sony. I mogą nosić je w kieszeni, by w każdej chwili móc skorzystać z jakości, która dotąd była zarezerwowana tylko dla sprzętów z naszego domowego salonu.

Wpis powstał przy współpracy z Sony Mobile Polska

Exit mobile version