Snapdragon 8 Gen 1 – jeden z wiodących układów scalonych autorstwa Qualcomma, ulegnie modyfikacji. Czym będzie się różnić od swojej pierwotnej wersji? Czy wyeliminuje palący problem, zgłaszany przez wielu użytkowników?
Idzie nowe
Innowacje, stosowane w premierowych smartfonach, muszą iść w parze z jakością dostarczanego przez producentów sprzętu. To z pewnością jeden z obligatoryjnych warunków, jakie stawia konsument, borykając się z dylematem, który smartfon wybrać. Amerykańskie przedsiębiorstwo zdaje się dobrze zdawać z tego sprawę. Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o planach wypuszczenia podrasowanego chipsetu już w maju 2022 roku.
Yogesh Brar, który często ujawnia plany producentów na długo przed tym, zanim oni sami odkryją karty, podał kilka istotnych informacji na temat platformy mobilnej Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jakich ulepszeń względem pierwowzoru, tj. procesora Qualcomm Snapdragona 8 Gen 1, możemy się spodziewać.
Skok wydajnościowy czy kosmetyczna zmiana?
No właśnie, „na papierze” najnowszy chipset będzie różnić się od Snapdragona 8 pierwszej generacji (SM8450) znakiem „+” w nazwie. W praktyce ma on jednak być przede wszystkim rozwiązaniem problemu wielu urządzeń, którym obecnie doskwiera spadek wydajności wskutek odczuwalnego przegrzewania się smarftona (tzw. throttling).
Yogesh Brar podaje, że poza ogólnym, 10% wzrostem wydajnościowym, Snapdragon 8 Gen 1+ (SM8475), produkowany przez tajwańską firmę TSMC, zapewni również dłuższy czas pracy na akumulatorze. Oczywiście informacje, jakie udostępnił Yogesh, odnoszą się do testów układu w warunkach laboratoryjnych.
Rzeczywisty obraz otrzymamy tak naprawdę po wprowadzeniu chipu, który zostanie zaimplementowany do flagowych urządzeń producentów. Możemy spodziewać się tego, że smartfony wyposażone w ten procesor będą zaliczane do high-endowej półki, zarówno patrząc przez pryzmat ceny, jak i ich wykonania.
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+
Nowa platforma mobilna w założeniu ma być odpowiedzią na niedociągnięcia, które zgłaszali użytkownicy wraz z upływem czasu korzystania z urządzeń. Zanim jednak zostanie dopuszczona na rynek, musi zostać poddana weryfikacji przez odpowiednie organy, zajmujące się dopuszczeniem technologii do obiegu komercyjnego.
Yogesh Brar podaje, że w smartfony z najnowszym układem scalonym Qualcomma będziemy mogli się zaopatrzyć prawdopodobnie już w czerwcu 2022 roku.