Nie od dziś wieszczy się schyłek SMS-ów, podobnie jak telewizji. Ani jedno, ani drugie nie wybiera się jednak na (zasłużoną) emeryturę. W przypadku SMS-ów mamy konkretny dowód na to, że wciąż cieszą się one ogromną popularnością.
Już nikt nie wysyła SMS-ów? Bzdura!
Mogłoby się wydawać, że teraz wszyscy komunikują się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, a SMS-y wykorzystywane są głównie przez Alert RCB oraz jako metoda weryfikacji podczas logowania lub zatwierdzania transakcji w bankowości internetowej (to ostatnie też coraz częściej zastępuje tzw. mobilna autoryzacja z wykorzystaniem aplikacji banku, która jest wygodniejsza i może być bezpieczniejsza).
Orange opublikowało podsumowanie ruchu w swojej sieci w 2023 roku i okazuje się, że SMS-y wcale nie odeszły do lamusa, przynajmniej wśród klientów tego operatora. W minionym roku wysłali oni bowiem – uwaga – aż 12,5 miliarda SMS-ów, o 17% więcej niż w 2022 roku. Najwięcej wiadomości tekstowych wysłano 24 grudnia, co nie powinno nikogo dziwić. Łącznie tego dnia klienci Orange wysłali 100 mln SMS-ów.
Co ciekawe, jednocześnie operator zauważa, że w 2023 roku jego klienci rozmawiali w technologii mobilnej przez 1,2 mld godzin – o kilka procent mniej niż w 2022 roku. 65% wszystkich rozmów odbyło się w technologiach VoLTE lub WiFi Calling – w poprzednim roku było to o prawie 10% mniej, zatem klienci wykorzystują je coraz częściej (niekoniecznie świadomie, gdyż mogą nawet o tym nie wiedzieć – nie każdy samodzielnie włącza i wyłącza w Ustawieniach te rozwiązania).
Internet jest coraz bardziej oblegany w Orange
W 2023 roku w sieci mobilnej klienci Orange przetransferowali 2047285 TB danych, o 11% więcej niż w 2022 roku. Zdecydowaną większość, bo aż 96%, przesłano w technologii LTE, natomiast marne 1,5% z wykorzystaniem 5G. Za pozostałą cześć odpowiadają 3G i 2G.
Z kolei w sieci stacjonarnej klienci Orange przesłali w 2023 roku 6788906 TB, czyli ponad 3 razy więcej niż w mobilnej i o 25% niż w 2022 roku. Blisko 75% wszystkich danych przetransferowano przez światłowód. Operator podaje też, że najpopularniejszą prędkością światłowodu jest 300 Mbit/s – wybiera ją blisko połowa klientów.