Wiele osób jest przekonanych, że każdy producent sam projektuje i produkuje swoje smartfony. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Wielu z nich korzysta z gotowych projektów i jedynie opatruje je własnym logo. Niektórzy robią to ponadprzeciętnie często.
Większość producentów nie projektuje wszystkich swoich smartfonów
Według danych, zebranych przez Counterpoint Research, w pierwszej połowie 2024 roku dostarczono na rynek o 6% więcej smartfonów ODM niż w analogicznym okresie rok wcześniej. ODM to skrót od original design manufacturer (pol. producent oryginalnego projektu). Wielu globalnie znanych producentów decyduje się na zakup gotowych produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez firmy trzecie, ponieważ pozwala to zredukować koszty.
Nie wszyscy robią to jednak w podobnym stopniu. Według Counterpoint Reasearch najczęściej decydowali się na to w pierwszej połowie 2024 roku Motorola i Xiaomi. W przypadku tego pierwszego producenta aż 90% smartfonów miało tylko „przyklejone” logo, podczas gdy za projekt i produkcję odpowiadał ktoś inny. U Xiaomi ten odsetek wynosił nieco mniej, bo 78%.
Również w dużym stopniu na ODM polegały Vivo, Huawei i Honor oraz Grupa Oppo. W najmniejszym natomiast Samsung – tylko co piąty smartfon tej marki, dostarczony na rynek w pierwszej połowie 2024 roku, nie został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę z Korei Południowej.
Koreańczycy polegają na innych producentach w przypadku smartfonów z serii Galaxy A i Galaxy M, aczkolwiek Counterpoint Research zauważa, że w ostatnich latach w coraz mniejszym stopniu. Koreańczycy sukcesywnie przenoszą produkcję z chińskich fabryk ODM w Chinach do własnych w Indiach.
Apple jako jedyne projektuje i produkuje swoje smartfony
Nie powinno być zaskoczeniem, że Apple jest jedynym producentem, który w 100% odpowiada za projekt i produkcję własnych smartfonów. Może to wynikać z faktu, że firma ta ma w swojej ofercie tylko kilka modeli, które na dodatek nie różnią się diametralnie od siebie, co zdecydowanie ułatwia proces projektowy i produkcyjny.
Na koniec, jako ciekawostkę można dodać, że w przeszłości HTC było ODM, a dopiero później zdecydowało się wprowadzić na rynek urządzenia z własnym logo na obudowie.