Masz tablet? Jeśli nie, to jesteś w większości. Kto z nich korzysta?

tablety na parapecie fot. Tabletowo.pl

Tablety miały zrewolucjonizować rynek urządzeń smart. Idea była prosta – stworzyć sprzęt, który będzie łączył mobilność telefonu z wydajnością (i wygodą) pracy na większym ekranie laptopa. Jednak to smartfony wygrały walkę o dominację na rynku. Kto obecnie korzysta z tabletów?

Smartfon stał się centrum cyfrowego życia człowieka

Ewolucja urządzeń telekomunikacyjnych jest długim, żmudnym oraz złożonym procesem, który wciąż trwa. Technologia cały czas się rozwija, a dostępne na rynku sprzęty stają się coraz wydajniejsze i oferują więcej funkcji. Czasy, gdy telefon służył tylko do dzwonienia, bezpowrotnie minęły…

Obecnie smartfony są w stanie zastąpić nam laptop, telewizor, a niektóre nawet komputer. Mogą służyć do komunikacji, ale również pozwalają nam na przeglądanie serwisów społecznościowych, konsumpcję treści VOD, a nawet granie w gry. Tak samo rzecz ma się z tabletami, choć te drugie są zdecydowanie mniej popularne.

Kto korzysta z tabletów w Polsce?

Krajowy Instytut Mediów podał, że w ogólnym ujęciu ze wspomnianego urządzenia korzysta 12,3% polskiego społeczeństwa, choć posiadanie urządzenia zadeklarowało 21,8% badanych. Najwięcej użytkowników mają one w grupie wiekowej 4-12 lat (niemal 30%), a najmniej wśród osób powyżej 65. roku życia (niecałe 4%).

Jeśli chodzi o wielkość gospodarstwa domowego, to te czteroosobowe i większe istotnie częściej deklarują posiadanie tabletu (31,9%). Jest on również użytkowany częściej przez osoby z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (15,8%), a mniej przez osoby mieszkające na wsi – tutaj mowa o poziomie 10,5%.

Czy smartfon radzi sobie lepiej? Zdecydowanie tak! Korzysta bowiem z niego niemal 76% polskiego społeczeństwa. Szczegóły możecie znaleźć na załączonej poniżej infografice. Swoją drogą, wiedzieliście że smartfon nie jest najpopularniejszym urządzeniem do konsumpcji treści w naszym kraju?

Ilu Polaków korzysta z tabletu? KIM odpowiada na to pytanie (źródło: Krajowy Instytut Mediów)

Jak na wyniki zapatruje się KIM?

Kierownik Merytoryczna do spraw badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów nie wydaje się być zaskoczona wynikami:

Smartfony zmieniły oblicze komunikacji, która przeniosła się do internetu. Telefon typu smart jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wpisuje się w oczekiwania ludzi młodych i to przez nich jest najczęściej wykorzystywany. Warto jednak zwrócić uwagę na osoby po 65. roku życia, z których ponad 1/3 również korzysta ze smartfonów. Natomiast tablet nadal jest urządzeniem najchętniej wykorzystywanym przez najmłodszych, czyli dzieci i młodzież. Można z tego wnioskować, że starsze grupy mają inne rozwiązania technologiczne, które realizują ich potrzeby kontaktu z mediami. Iwona Szewczak, Kierownik Merytoryczny ds. badania Założycielskiego

Czy Ciebie coś zaskoczyło w kwestii podanych wyników? Ja powiem szczerze, że jestem zdziwiony ilością osób po 65. roku życia, które korzystają ze smartfonów. Wydawało mi się, że odsetek ten jest nieco wyższy…

Exit mobile version