smutek smutna mina sadness
fot. Pexels

Smartfony i Facebook sprawiły, że ludzie stali się nieszczęśliwi

Kiedyś, w sumie jeszcze stosunkowo niedawno, ludzie byli szczęśliwsi. Od kilku lat sukcesywnie jednak tracą radość życia. Jak wynika z badań, ogromny wpływ mają na to smartfony i Facebook.

Amerykańscy naukowcy przebadali w latach 1991-2016 około 1,1 miliona nastolatków. Co roku przeprowadzano ankiety wśród absolwentów 8, 10 i 12 klas. Miały one na celu określenie poziomu samooceny, satysfakcji z życia i szczęścia. Jak się okazuje, od 1991 aż do 2011 roku, czyli przez przeszło 20 lat, ww. wskaźniki sukcesywnie rosły w badanych grupach. Począwszy od 2012 roku zaczęły jednak spadać. Naukowcy mają kilka teorii na temat tego, dlaczego tak się stało.

Badacze zauważyli, że młodzież, która często spotykała się ze swoimi znajomymi twarzą w twarz, ćwiczyła, uprawiała sport, brała udział w religijnych obrządkach, czytała, a nawet odrabiała lekcje, była szczęśliwsza. Z kolei nastolatkowie, którzy spędzali więcej czasu w internecie, grali w gry komputerowe, korzystali z mediów społecznościowych, esemesowali, prowadzili wideorozmowy i oglądali telewizję, byli mniej szczęśliwi.

Młodzi dorośli, którzy nie korzystali z Facebooka, byli szczęśliwsi niż ci, którzy z niego korzystali. Zauważono również, że im dłużej człowiek przesiaduje przed ekranem, tym jest mniej szczęśliwy (aczkolwiek nie zawsze działa to tak samo w drugą stronę). Co ciekawe, na samopoczucie i ocenę poziomu życia nie miały znacznego wpływu czynniki ekonomiczne – a w trakcie blisko 30 lat badań doświadczono m.in. wielkiego kryzysu, przez który pracę straciło mnóstwo osób.

Badacze są zgodni, że to szybko rosnąca popularność smartfonów spowodowała, że nastolatkowie są coraz mniej szczęśliwi, ponieważ obecnie praktycznie cały czas są „przyklejeni” do ich ekranów. Niemały wpływ na ich samopoczucie mają także media społecznościowe. Niektórzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale często młodzież w nich rywalizuje między sobą.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/12/28/selfie-choroba-selfitis/

Źródło: The ConversationSSRN, PubMed NCBI przez SlashGear