W miniony czwartek upłynął termin ważności licencji, na podstawie której Google dostarczało poprawki bezpieczeństwa dla smartfonów i tabletów Huawei z dostępem do GMS. Może to oznaczać, że wiele urządzeń nie otrzyma już żadnej aktualizacji.
Tymczasowe rozwiązanie przestało obowiązywać
Kiedy rok temu administracja Stanów Zjednoczonych zabroniła amerykańskim firmom współpracy z chińskimi, w tym Huawei, było jasne, że natychmiastowe zerwanie stosunków handlowych będzie po prostu niemożliwe. Ograniczenie spowodowałoby, że część amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych, która wykorzystuje sprzęt Huawei i ZTE, musiałaby natychmiast przerwać swoją działalność i wznowić ją dopiero w momencie zastąpienia chińskiego sprzętu pochodzącym od innych dostawców.
Z tego powodu zdecydowano się udzielić licencji na ograniczoną współpracę, do momentu dokonania stosownych zmian. Jej skutkiem ubocznym była możliwość dostarczania przez Google poprawek bezpieczeństwa dla smartfonów i tabletów Huawei korzystających z usług amerykańskiej korporacji. To właśnie dzięki temu, smartfony, takie jak Huawei P30 Pro, cały czas były aktualizowane.
Podczas obowiązywania licencji zdecydowano się na inne rozwiązanie kwestii operatorów wykorzystujących niezaufaną infrastrukturę. Koszty rezygnacji z usług chińskich firm ma ponieść w całości rząd USA, a operatorzy, do momentu otrzymania stosownych funduszy, mogą bez przeszkód korzystać z obecnie posiadanych urządzeń. Tyle tylko, że w najbliższej perspektywie czasowej na taką operację się nie zanosi – byłoby to bardzo istotne obciążenie dla budżetu.
Rozwiązanie kwestii operatorów oznaczało, że licencja nie jest już potrzebna, dlatego nie została przedłużona i wygasła w dniu 13 sierpnia.
Huawei i Google, co dalej? Tego nie wie nikt
Wygaśnięcie licencji oznacza, że Huawei i Google nie mogą dłużej współpracować, nawet w kwestii dostarczania poprawek bezpieczeństwa dla już certyfikowanych urządzeń.
Nie ma zatem prawnej możliwości, by urządzenia Huawei z GMS otrzymywały kolejne aktualizacje systemu operacyjnego. Co dalej? Nie wiadomo. Zarówno Google, jak i Huawei, wstrzymują się z jakimkolwiek komentarzem zaistniałej sytuacji.
Czy firmom uda się znaleźć sposób na to, by klienci dalej mogli otrzymywać poprawki? Mocno trzymamy kciuki, by tak właśnie się stało, choć na tę chwilę jest to zadanie niemalże niemożliwe.
Aktualizacja – oficjalne stanowisko Huawei
Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń.Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży.Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na stronie internetowej: https://consumer.huawei.com/en/support/bulletin/Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.