Wszyscy szanujący się producenci implementują w swoich urządzeniach mechanizmy, mające na celu chronić bezpieczeństwo i prywatność użytkowników (część bazuje jedynie na tym, co zapewnia sam Android). Smartfon Punkt. MC02 podchodzi do tej kwestii zupełnie inaczej. Co więcej – nie zawsze za darmo.
Punkt. MC02 to smartfon dla osób, dla których bezpieczeństwo i prywatność są najważniejsze
Należy zacząć od tego, że Punkt. MC02 nie ma systemu Android, tylko Apostrophy, który bazuje na Android Open Source Project 13. Oznacza to, że smartfon jest w stanie obsługiwać aplikacje na Androida i umożliwia instalację sklepu Google Play, ale użytkownik musi to zrobić własnym sumptem. I na własne ryzyko, gdyż producent nie bez powodu nie zdecydował się na Androida.
Nie zrobił tego, ponieważ Punkt. MC02 został stworzony dla osób, które najbardziej cenią sobie bezpieczeństwo i prywatność, a jak wiadomo – Google i aplikacje ochoczo przetwarzają i wykorzystują dane użytkowników m.in. w celach reklamowych. Smartfon oferuje przestrzeń domową zawierającą zestaw narzędzi cyfrowych, które są całkowicie bezpieczne – przynajmniej według deklaracji producenta.
Owe narzędzia to aplikacja pocztowa, kalendarz, kontakty, notatki, pamięć i VPN – zebrane w nich dane nie zostaną wykorzystane do celów reklamowych, co dla użytkownika ma stanowić gwarancję prywatności jego danych. Jak jednak zostało wspomniane, istnieje możliwość korzystania także z innych programów.
Nie będą one jednak miały dostępu do danych zebranych w aplikacjach w przestrzeni domowej, a do tego użytkownicy mogą skorzystać z Data & Carbon Ledger. Rozwiązanie to umożliwia ograniczenie każdemu programowi uprawnień w pożądanym przez użytkownika stopniu (do wyboru jest aż pięć stopni), a także – co jest dość oryginalne – monitorować i kontrolować wpływ emisji dwutlenku węgla i danych.
Specyfikacja smartfona Punkt. MC02
Producent wprost przyznaje, że nie bierze udziału w wyścigu na specyfikację techniczną, gdyż nie taki jest cel. Mimo to lista parametrów smartfona Punkt. MC02 jest przyzwoita, ponieważ obejmuje między innymi:
- 6,67-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD+ 2400×1080 pikseli (394 ppi) i jasności do 400 nitów ze wsparciem dla HDR (obraz odświeżany jest z częstotliwością 60 Hz),
- procesor MediaTek Dimensity 900 z modemem 5G,
- 6 GB RAM LPDDR5,
- 128 GB wbudowanej pamięci typu UFS 2.2,
- slot na kartę microSD o pojemności do 2 TB,
- hybrydowy dual SIM (2x nano SIM lub SIM + microSD),
- potrójny aparat na tyle 64 Mpix z PDAF + 8 Mpix z obiektywem ultraszerokokątnym + 2 Mpix do zdjęć makro,
- aparat 24 Mpix na przodzie,
- czytnik linii papilarnych,
- port USB-C (USB 2.0) z obsługą USB OTG,
- złącze słuchawkowe 3,5 mm,
- Bluetooth 5.2, WiFi 6, NFC,
- głośniki stereo,
- akumulator o pojemności 5500 mAh ze wsparciem dla ładowania przewodowego i indukcyjnego o mocy 18 W (w obu przypadkach; brak ładowarki w zestawie).
Punkt. MC02 ma wymiary 165,9×77,8×10,9 mm, waży 230 gramów i jest dostępny w tylko jednej wersji kolorystycznej – czarnej. Warto też mieć świadomość, że obecnie system Apostrophy obsługuje tylko pięć języków: angielski, francuski, włoski, niemiecki i hiszpański. Inne języki również są dostępne, ale nie są dostosowane do systemu, zatem nie wszystkie elementy mogą być przetłumaczone.
Cena smartfona Punkt. MC02
Teraz czas na najważniejszą informację: cenę Punkt. MC02 ustalono na 699 euro, co jest równowartością ~3020 złotych. W cenie klient otrzymuje 12-miesięczną subskrypcję Apostrophy Services, która zapewnia opisane powyżej bezpieczeństwo i prywatność przechowywanych w przestrzeni domowej danych.
Po upływie roku miesięczna opłata za subskrypcję wyniesie 14,99 franków szwajcarskich (~70 złotych). Bez niej nadal można korzystać ze smartfona Punkt. MC02, lecz wówczas de facto traci to sens.