Firmy Lenovo nikomu przedstawiać nie trzeba. Specjalizuje się przede wszystkim w produkcji notebooków, cechujących się rozsądnym stosunkiem ceny do zainstalowanych podzespołów. Poza serią – IdeaPad, posiada także kilka wyspecjalizowanych. Legion to komputery dedykowane graczom, ThinkPad – biznesowe komputery osobiste z najwyższej półki. Jest także seria YOGA, która jest czymś więcej, niż typowy komputer. I to jej chciałbym poświęcić niniejszy materiał.
Krótka, bogata historia
Prace koncepcyjne nad laptopami z tej serii rozpoczęto już w 2005 roku. Deski kreślarskie projektantów Lenovo opuścił wtedy pierwszy prototyp, nazwany Lenovo Pocket YOGA. Był to niewielki komputerek o niestandardowych proporcjach ekranu, dopasowanych w taki sposób, by wyświetlacz nie przekraczał typowej długości klawiatury. Całość wyglądała bardziej jak klawiatura bezprzewodowa, do której dołączono ekran niż typowy laptop.
Następnym krokiem była prezentacja, w 2012 roku, laptopa Lenovo IdeaPad YOGA. Jak wynika z nazwy urządzenia, YOGA nie była wtedy jeszcze niezależną linią produktową, a jednym z IdeaPadów. Komputer ten był pierwszym notebookiem, w którym matryca obracała się o 360 stopni. Dzięki temu typowy laptop stawał się urządzeniem jeszcze bardziej praktycznym.
Rok 2013 był dla serii YOGA początkiem tego, z czego dziś ją kojarzymy. W styczniu zaprezentowano Lenovo YOGA Notebook 11s – pierwszego mini ultrabooka z czteroma trybami pracy. Prawdziwy przełom nastał jednak we wrześniu, wraz z prezentacją YOGA 2 Pro. Ten przewyższał swojego poprzednika we wszystkich kluczowych parametrach, oferując przy tym dotykowy ekran o rozdzielczości QHD+. Rewolucja w branży stała się faktem, a kolejni producenci starali się kopiować rozwiązania zastosowane przez Lenovo. Sam sprzęt pozostawiał bardzo pozytywne wrażenie na niemalże wszystkich sympatykach nowych technologii.
Miesiąc później seria YOGA doczekała się kolejnych przedstawicieli – dołączył do niej tablet pracujący pod kontrolą systemu Android, czyli Lenovo YOGA Tablet, a także…ThinkPad YOGA. Szczególnie ciekawy był oczywiście ThinkPad. W teorii inżynierowie Lenovo porwali się z motyką na słońce, bo przecież jak można w jednym urządzeniu połączyć rozrywkową i wszechstronną YOGĘ z biznesowym, skutecznym ThinkPadem? Okazało się, że jest na to sposób. W ten sposób powstał pierwszy na świecie laptop biznesowy, który mógł pracować w kilku trybach i oferował autorską technologię blokowania klawiatury w trybie tabletu.
Kolejne lata to dalszy rozwój poszczególnych urządzeń z serii, oraz mniejsze i większe usprawnienia techniczne. Pojawiły się urządzenia typu All-In-One do zastosowań domowych czy seria urządzeń hybrydowych, z których największą ciekawostką stał się Lenovo YOGA Book. Była to hybryda tabletu i laptopa z płytką dotykową wyświetlającą klawisze zamiast typowej klawiatury.
Z historii linii produktowej YOGA można dowiedzieć się czym, zgodnie z zamysłem projektantów, są właściwie te urządzenia, i czym mają się wyróżniać spośród innych konstrukcji. Są to komputery (i tablety), których zadaniem jest oferować więcej możliwości, niż standardowe urządzenie z danego gatunku, dzięki unikalnym cechom, takim jak, na przykład, zwiększona mobilność, dodatkowe tryby pracy, pomocne narzędzia czy interesujące oprogramowanie. Nabywca komputerów z serii YOGA może liczyć na to, że jego sprzęt zaoferuje więcej zastosowań niż w przypadku tradycyjnego laptopa czy tabletu. W praktyce oznacza to, że najbardziej charakterystyczny element serii, czyli zawias obracany o 360 stopni, jest tylko jednym z wielu jej wyznaczników, a sam fakt jego posiadania, lub nie, nie jest ostatecznym determinantem tego, by dane urządzenie mogło nazywać się YOGA.
Swoją drogą, uzależnienie nazewnictwa od jednego, mimo że charakterystycznego, elementu w dość znaczący sposób ograniczyłoby kreatywność inżynierów Lenovo, których ambicją jest dostarczać urządzenia jak najbardziej praktyczne. O tym, że można być pełnoprawnym przedstawicielem lini YOGA bez konieczności posiadania obrotowego zawiasu przekonuje notebook Lenovo YOGA S940, przedstawiciel nowej serii YOGA S, która stanowi dalsze rozwinięcie przyjętej 7 lat temu koncepcji.
Lenovo YOGA S940 – coś więcej niż ultrabook
Z zewnątrz tytułowy bohater prezentuje się zaskakująco skromnie. Jak większość ultrabookow jest smukłą konstrukcją skrywającą ekran o przekątnej 13,9 cala. Obudowę wykonano z piaskowanego aluminium, dzięki czemu całość wygląda bardzo szykownie, zachowując jednocześnie niewielką wagę – 1,2 kg.
To co najważniejsze uwidocznia się jednak dopiero po otwarciu laptopa. Seria YOGA od wielu lat słynie bowiem z bardzo dobrych wyświetlaczy, a ten zastosowany w modelu S940 jest wyjątkowy. Jego unikalność wynika z faktu, że właśnie w tym modelu po raz pierwszy w laptopach użyto technologii Contour Display, czyli szkła z zakrzywionymi krawędziami. Zabieg ten spowodował, że ramki ekranu stały się niemal niewidoczne. W połączeniu z wysoką jakością wykonania obudowy użytkownik pracujący na S940 ma poczucie, że jest to urządzenie wysokiej klasy.
Sam wyświetlacz to jednak za mało, by móc aspirować do miana pełnoprawnego członka rodziny YOGA, dlatego zainstalowaną powyżej ekranu kamerę internetową wyposażono w oprogramowanie znacząco rozwijające jej możliwości. Poza możliwością zastosowania w usłudze Windows Hello, czyli odblokowywania komputera wizerunkiem twarzy, Lenovo zaoferowało oprogramowanie Glance, usprawniające produktywność i bezpieczeństwo użytkownika. Glance analizuje ruch gałek ocznych użytkownika, dlatego gdy do urządzenia zostanie podłączony zewnętrzny wyświetlacz, a obsługujący spojrzy w jego kierunku, oprogramowanie przeniesie zawartość wyświetlacza laptopa. Kiedy użytkownik odejdzie od komputera, ten automatycznie wygasi ekran i zapisze efekty pracy w momencie jej przerwania. W momencie, gdy na notebooku przeprowadzana będzie rozmowa wideo, dedykowane oprogramowanie BackBlur rozmyje zawartość ekranu w tle, by nic nie rozpraszało rozmówcy.
Unikalne funkcje uzupełniają mocne podzespoły, dzięki którym praca z Lenovo YOGA S940 jest wygodna i przyjemna. Dowodzi temu specyfikacja urządzenia:
Procesor | Do Intel Core i7-8565U 7. generacji |
System operacyjny | Windows 10 Home |
Wyświetlacz | Do 13,9” UHD (3840 x 2160, 500 nitów) IPS na panelu HDR VESA400 |
Pamięć operacyjna | Do 16 GB |
Bateria | Do 15 godzin z wyświetlaczem FHD, 7,5 godziny z wyświetlaczem UHD, technologia szybkiego ładowania RapidCharge |
Pamięć masowa | Do 1 TB PCIe SSD |
Grafika | Intel HD 620 |
Kamera | Kamera na podczerwień z oprogramowaniem chroniącym prywatność Glance |
Wymiary | 319,3 × 197,4 × 12,2 mm w najcieńszym miejscu |
Waga | Od 1,2 kg |
Przyszłość serii YOGA
Podsumowując, ultrabookiem Lenovo YOGA S940 producent stawia kolejny krok w rozwoju swojej wyjątkowo ciekawej serii, a jej nabywcy dostają do wyboru kolejną alternatywę. Ultrabooka, który poza ultramobilnością, długim czasem pracy na baterii i solidną konstrukcją oferuje świetny ekran i autorskie technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dla szukających ciekawego ultrabooka – z pewnością urządzenie warte rozważenia.
Gwarancja szybkiej naprawy – Lenovo Premium Care
Notebooki Lenovo to, co do zasady, niezawodne sprzęty. Jednak, na wypadek, gdyby przytrafiła się awaria firma postanowiła objąć swoje urządzenia serii YOGA i Legion specjalnymi warunkami gwarancji – Lenovo Premium Care. Dzięki niej, osoby, które zdecydują się na zakup jednego z objętych promocją laptopów i zarejestrują swój zakup będą mogły liczyć na naprawę swojego urządzenia w ciągu 5 dni roboczych. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, Lenovo zwróci wartość zakupu oraz naprawiony sprzęt. Więcej szczegółów dotyczących promocji znajduje się na stronie internetowej producenta.
Wpis powstał we współpracy z firmą Lenovo