Sieć 5G od T-Mobile już jest – w Warszawie możesz sprawdzić, co 5G oznacza dla naszej przyszłości

Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Internet of Things (IoT), Smart Home, AI (sztuczna inteligencja), Smart Cities… wszystko to jest na wyciągnięcie naszej ręki. Ale żeby mogło funkcjonować, potrzeba odpowiedniej infrastruktury, za którą w dużej mierze odpowiadać będzie 5G. I tu wchodzi T-Mobile całe na magentowo, odpalając w centrum Warszawy pięć testowych nadajników 5G i #5G_LAB, w którym każdy może sprawdzić potencjał tego rozwiązania.

O 5G mówi się dużo i mało zarazem. Zarówno na targach CES w Las Vegas, jak i później na MWC, był to temat nr 1. Ale o ile w branży aż huczy o rozwoju 5G i możliwościach, które niesie nowa generacja sieci ze sobą, tak konsumenci, odnoszę wrażenie, że nie są tym aż tak zainteresowani. Problemem, w mojej opinii, jest brak prostej komunikacji związanej z ważnymi aspektami 5G. Bo 5G to nie tylko dużo wyższa prędkość i pojemność łącza. I właśnie po to, by się o tym dowiedzieć, warto wybrać się do miejsca specjalnie przygotowanego dla osób zainteresowanych tym, co 5G wnosi do naszego życia w kolejnych latach.

Co konkretnie znajdziemy w #5G_LAB?

Budynek T-Mobile znajduje się w miejscu charakteryzującym się dużym natężeniem ruchu nie bez powodu. Magentowy operator chce przyciągnąć do swojego LAB-u jak największą liczbę przechodniów, by pokazać im wizję świata przyszłości, w którym już niedługo przyjdzie nam żyć.

Co najważniejsze, do odwiedzenia #5G_LAB zaproszeni są wszyscy, bez względu na wiek i zainteresowanie nowymi technologiami. Stanowiska edukacyjne, które zostały oddane do naszej dyspozycji, są przyjazne dla każdego i w przystępny sposób, wykorzystując wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, przekazują czekające na nas nowości.

Atrakcje w telegraficznym skrócie

W budynku T-Mobile przed PKiN możemy zobaczyć między innymi gospodarstwo produkujące dzięki 5G zdrową, naturalną żywność, zautomatyzowaną fabrykę oraz salę operacyjną, w której najtrudniejsze operacje wykonuje robot sterowany przez chirurga znajdującego się na drugim końcu kontynentu. Każdy odwiedzający ma okazję pokierować inteligentnym miastem i sterując systemami smart city w wirtualnej rzeczywistości musi zmierzyć się z sytuacjami kryzysowymi.

Jednocześnie możemy się przekonać, w jaki sposób 5G wejdzie do naszego codziennego, domowego życia, np. pomagając nam zarządzać domem. Zwiedzający mogą również doświadczyć tego, jak będzie wyglądała rozrywka przyszłości – w której oglądając wydarzenie sportowe możemy znaleźć się na boisku między zawodnikami i każde zagranie obserwować z najlepszej możliwej perspektywy. Dla amatorów informacji technicznych przygotowano stanowiska prezentujące najciekawsze rozwiązania technologiczne stosowane w sieciach piątej generacji oraz symulację pozwalającą poczuć bezpośrednio jak szybka i niezawodna jest sieć 5G.

#5G_LAB otwarty dla wszystkich

#5G_LAB to nic innego jak duży namiot (no dobra, specjalnie przystosowany na te potrzeby budynek kontenerowy), w którym znajduje się kilka stanowisk obrazujących potencjał drzemiący w rozwiązaniach opartych na 5G. Wśród moich ulubionych jest możliwość zrobienia kawy z ekspresu przez mrugnięcie okiem.

Co najważniejsze, do Labu mogą przyjść wszyscy zainteresowani – będzie otwarty do 31 grudnia w godzinach 10-20. Projekt demonstrujący możliwości 5G jest dostępny dla wszystkich całkowicie za darmo, a znajduje się na warszawskim Placu Defilad od strony ul. Marszałkowskiej.

5G w Polsce

T-Mobile chwali się, że uruchomił pierwszą w Polsce w pełni funkcjonalną sieć mobilną piątej generacji. Pierwsze nadajniki znajdują się w pięciu lokalizacjach, począwszy od siedziby T-Mobile na Marynarskiej, a na Twardej 55, Pańskiej 5, al. Jerozolimskich 79 i Hotelu Metropol kończąc.

W dniu uruchomienia na sieć 5G T‑Mobile składa się pięć stacji bazowych, nadających sygnał dostępny w centrum Warszawy. Na każdej stacji uruchomiony został system 5G w paśmie 3,5 GHz o szerokości kanału 100 MHz. Sygnał 5G jest emitowany przez anteny umożliwiające stosowanie kluczowej dla działania 5G techniki formowania wiązki i przemieszczania jej zgodnie ze zmianami położenia indywidualnego użytkownika, co gwarantuje najwyższą jakość połączenia (tzw. beam foarming oraz beam tracking). Każda z wykorzystywanych w projekcie stacji bazowych została gruntownie przebudowana na potrzeby launchu sieci piątej generacji oraz wyposażona w światłowodowy dostęp do sieci za pośrednictwem standardu 10Gb/s.

Wpis powstał przy współpracy z T-Mobile Polska

Exit mobile version