Funkcja Always On Display pozwala wyświetlać cały czas na ekranie Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge podstawowe informacje, takie, jak data i godzina oraz ewentualne powiadomienia, na przykład o nieodebranych połączeniach lub wiadomościach. Można ją też dowolnie personalizować i dopasować do własnego widzimisię. Samsung postanowił wyjaśnić, jak dokładnie to działa.
Koreański producent rozwijał tę technologię od przeszło trzech lat, kierując się dwoma największymi potrzebami użytkowników: możliwością szybkiego sprawdzenia najpotrzebniejszych informacji i chęcią odróżnienia się od innych. Aby je spełnić, trzeba było pogodzić ze sobą wiele czynników. Jednym z kluczowych okazało się zapotrzebowanie na energię takiej funkcji.
Wyświetlacze AMOLED cechują się tym, że czarne piksele są wyłączane, co automatycznie znacznie zmniejsza pobór energii. Pomimo to, inne komponenty, takie, jak układ sterowników ekranu (Display Driver IC – DDI) czy procesor aplikacji (Application Processor – AP) oraz różne czujniki nadal drenują baterię.
Najbardziej robi to DDI, jednak udało się to zredukować dzięki algorytmowi Smart Power Saving. Samsung dodał również rozwiązanie, zmniejszające pobór energii w trybie uśpienia o blisko 80%. Współczynnik ten jest również o połowę niższy niż w przypadku Galaxy S6 Edge i Night Clock, wykorzystującego wyłącznie ekran krawędziowy.
Poziom poboru energii zależy od ilości wyświetlanych informacji. Dla tych podstawowych, czyli data i godzina, używanych jest wyłącznie 8 kolorów. Jeśli użytkownik chce użyć dodatkowych elementów, liczba ta może wzrosnąć nawet do 16 milionów.
Samsung zredukował także pobór energii poprzez ograniczenie częstotliwości odświeżania, czyli liczby klatek na sekundę. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na komfort korzystania z Always On Display, ponieważ ilość wyświetlanych informacji jest bardzo mała, a ewentualne elementy graficzne niezbyt „zaawansowane”, aby zachodziła potrzeba bardzo dynamicznego ich odświeżania. Mimo to Koreańczycy zoptymalizowali ten współczynnik, aby pogodzić ze sobą jak najlepszą jakość wyświetlanych obrazów z jak najmniejszym poborem energii. Warto też wspomnieć, że jasność jest dostosowywana tak samo, jak ma to miejsce, gdy ekran smartfona jest włączony – oczywiście po to, aby informacje zawsze były jak najlepiej widoczne.
Co więcej, czujnik zbliżeniowy, światło RGB oraz akcelerometr na bieżąco monitorują położenie urządzenia i gdy zajdzie taka potrzeba (jeśli na przykład użytkownik schowa je do kieszeni lub torebki), Always On Display jest automatycznie wyłączany. To samo dzieje się, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie do 5%.
Źródło: Samsung