Pamiętacie czasy, gdy dostęp do Internetu mobilnego był ograniczony i drogi, a prędkości wołały o pomstę do nieba, zwłaszcza patrząc z dzisiejszej perspektywy? Z czasem sytuacja ulegała poprawie. Dziś dostęp do globalnej sieci, wraz z upowszechnieniem się urządzeń przenośnych stał się standardem. Czas jednak płynie i trzeba przygotować się na przesiadkę z 4G LTE na 5G zwłaszcza w dobie rozwijającego się rynku IoT.
Samsung ma wizję inteligentnego miasta
Pokaz, który zorganizował Samsung miał miejsce w Suwon w Korei. Na tę swoistą wersję demonstracyjną złożył się stadion 5G, węzeł łączności 5G i kiosk 5G.
Przy masowych imprezach sportowych, kulturalnych, gdzie wiele urządzeń podłączonych jest do najbliższego nadajnika, pojawiają się problemy z dostępem do sieci. Przy zastosowaniu technologii 5G np. masowe strumieniowanie wideo przez uczestników będzie mogło odbywać się bez zakłóceń. Czuwa nad tym technologia nazwana MIMO, zwiększająca przepustowość łącza dzięki transmisji wieloantenowej.
Węzeł łączności 5G ma pomóc łączyć różne systemy wykorzystywane przez miasta, jak choćby monitoring z różnego rodzaju czujnikami, aby usprawnić kontrolę ruchu i poprawić bezpieczeństwo na drogach, a także na bieżąco wyświetlać różne informacje na specjalnie w tym celu przygotowanych ekranach.
Kiosk 5G to właściwie hotspot z prędkością pobierania 1-3 Gbps. Pomoże to w aktualizacji map lub oprogramowania w autonomicznych pojazdach. Skorzystają też na tym użytkownicy. Przesyłanie plików o dużych rozmiarach będzie szybkie nawet przy przemieszczaniu się.
https://youtu.be/_wj5Yqza178
Nowa sieć to nowe rozwiązania technologiczne
Bez odpowiedniej technologii korzystanie z tych dobrodziejstw nie będzie możliwe. Qualcomm już przygotowuje się na rewolucję i pokazał anteny QTM052 zdolne do pracy z falami milimetrowymi o częstotliwościach powyżej 26 GHz, a nawet w zakresie 37-40 GHz i paśmie 800 MHz. Takie połączenie umożliwia transfer 5 Gbps.
Anteny są małych rozmiarów i przewidywane jest wykorzystanie czterech ich egzemplarzy w smartfonach. Nie zabrakło też wsparcia technologii MIMO. Wejdą one w skład modemu X50, a producent już udostępnia je partnerom w celu przeprowadzenia testów.
Samsung zaprezentował ciekawą wizję, ale zanim się ona ziści, upłynie jeszcze dużo wody w Wiśle. Wcześniej doczekamy się zapewne smartfonów gotowych na nadchodzące zmiany, choć jeszcze nie w tym roku. Kolejny ruch należy do operatorów. Posiadanie technologii to jedno, ale brak odpowiedniej infrastruktury uczyni ją bezużyteczną.