Samsung patentuje superhydrofobowy wyświetlacz

Wyświetlacze Super AMOLED Samsunga są jednymi z najlepszych na rynku – cechują je: świetna jakość obrazu, piękne kolory, perfekcyjnie czarna czerń oraz nieduże zapotrzebowanie na prąd. Producent jednak nie spoczywa na laurach i wciąż stara się być innowacyjny, a co za tym idzie – rozwijać swoje ekrany. Już niedługo mogą stać się one hydrofobowe.

Samsung opatentował właśnie technologię zwaną „Czystą optycznie superhydrofobową błoną”. Na czym polegają ów superhydrofobowe właściwości? Mówiąc najprościej, kiedy krople wody wejdą w kontakt z wyświetlaczem, tworząc kąt styku równy 155 -165 stopni, woda „odbije się” od wyświetlacza, zabierając przy tym wszelkie zanieczyszczenia, które spotka na swojej drodze.

Wszystko to przyczyni się do zmniejszenia odbić światła oraz zwiększy odporność na zbieranie odcisków palców oraz smug przez wyświetlacz urządzenia. Gdyby ktoś jednak nie mógł sobie wyobrazić działania tej technologii, bądź ciekaw jest po prostu, jak wygląda to w praktyce, Samsung wraz z Oak Ridge National Laboratory (którzy współpracowali przy tworzeniu oraz licencjonowaniu) udostępnili film, pokazujący działanie wyświetlacza w praktyce:

Aby stworzyć taki ekran, badacze z Oak Ridge National Laboratory osadzili cienką szklaną błonę na szklanej powierzchni wyświetlacza, a następnie ogrzewali je do momentu, aż obie warstwy połączyły się w jednolitą całość.

Technologia ta zapowiada się bardzo obiecująco i może mieć bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w urządzeniach elektronicznych. Póki co, jednak tam należy jej się spodziewać w pierwszej kolejności, ponieważ Samsung uzyskał licencje na użycie jej m.in. w swoich przyszłych smartfonach i tabletach.

Źródło: Phone Arena

Exit mobile version