Najnowsza odsłona systemowej nakładki dla smartfonów z Androidem produkowanych przez Samsunga – One UI 3.1 – zadebiutowała wraz z premierą Galaxy S21. Aktualizacja jest szczególnie istotna dla posiadaczy składanych smartfonów, które wraz z nią staną się jeszcze bardziej praktyczne.
Wszystko wskazuje na to, że Samsung bardzo mocno uwierzył w wizję przyszłości, w której to składane smartfony są najczęściej wybieranymi urządzeniami. Producent intensywnie rozwija możliwości już dostępnych modeli, jednocześnie pracując nad nowymi, których w 2021 roku możemy zobaczyć aż trzy.
Jednym z etapów rozwoju jest udostępnienie aktualizacji nakładki systemowej do wersji One UI 3.1. Dzięki niej, składane smartfony, zwłaszcza Samsung Galaxy Z Fold 2, zyskają nowe możliwości, w szczególności w zakresie wielozadaniowości.
Okno multi active wykorzysta zewnętrzny ekran
Olbrzymia, jak na smartfon, przestrzeń robocza wewnętrznego wyświetlacza Galaxy Z Fold 2 to świetne pole do popisu dla inżynierów oprogramowania, w zakresie wielozadaniowości. Dzięki funkcji okno multi active można podzielić wyświetlacz między trzy aplikacje, umożliwiając tym samym jednoczesną pracę na wszystkich nich.
Po aktualizacji do One UI 3.1, dwie z nich będzie można przenieść również na zewnętrzny ekran smartfona. Dodatkowo, okno multi active można będzie wywołać z poziomu rozwijanej belki powiadomień.
Udoskonalenia aparatu i wideorozmów
Spore zmiany obejmą również tryb Flex w aparacie Galaxy Z Fold 2 oraz prowadzenie wideorozmów. W trybie Flex będzie można dostosować położenie przycisków do sterowania aparatem do osobistych preferencji, a podczas prowadzenia rozmów, podzielić ekran w taki sposób, by obraz przesyłany przez rozmówcę był widoczny wyłącznie na górnej połówce składanego wyświetlacza, pozwalając na swobodne wykorzystanie jego dolnej części.
Jeszcze więcej gestów
One UI 3.1 dla Galaxy Z Fold 2 wnosi również dalsze usprawnienia dla obsługi gestami, w tym możliwość wyłączenia obu wyświetlaczy poprzez przykrycie ich dłonią. Taki sam efekt uzyskamy również dwukrotnie pukając w wyświetlacz. Oczywiście, funkcję można wyłączyć z poziomu menu ustawień smartfona.
Rozwój składanych smartfonów istotnie pozwala myśleć o nich jako o urządzeniach, z których będziemy korzystać w najbliższej przyszłości. Zanim jednak do tego dojdzie, producenci muszą uporać się z jedną, ale zasadniczą przeszkodą – zdecydowanie zbyt wysoką ceną, nieosiągalną dla przeważającej większości zainteresowanych.