sport bieganie running
fot. skeeze / Pixabay

Starsze smartfony z rodziny Galaxy tracą wsparcie dla Samsung Health

Samsung Health jest preinstalowaną na urządzeniach koreańskiego producenta aplikacją, zawierającą w sobie szereg funkcji pozwalających nam monitorować naszą aktywność fizyczną i zdrowie. Producent zapowiada jednak, że starsze urządzenia utracą niedługo dostęp do aktualizacji usługi.

Samsung Health przechodzi szereg przemian

Aplikacja zdrowotna koreańskiego producenta, znana dawniej jako S Health, jest nieustannie rozwijana. W zeszłym roku Samsung zdecydował się na znaczące odchudzenie swojej usługi – zniknęły m.in. funkcje śledzenia wagi, spożytych kalorii oraz kofeiny. Następnie nastąpiły zmiany w zasadach korzystania z Samsung Health, aby móc jej używać, koniecznym stało się posiadanie konta Samsung – zniknęła dostępna wcześniej opcja pominięcia logowania lub rejestracji.

Samsung Health - Wyzwania Grupowe (fot. Samsung)
Samsung Health – Wyzwania Grupowe (fot. Samsung)

Kolejne aktualizacje w zdrowotnym ekosystemie przyniosły funkcje, mające dodać użytkownikom motywacji do uprawiania sportu, chociażby poprzez możliwość rywalizacji z grupą znajomych i rzucania sobie wyzwań.

Utrata wsparcia na starszych urządzeniach Galaxy

Wraz z dniem 22 marca 2021 roku Samsung Health przestanie być dostępne na urządzeniach koreańskiego producenta pracujących na systemie Android 7.0 Nougat lub jego poprzednich wydaniach.

Aplikacja Samsung Health na Galacy Watch Active 2

Zaprzestanie wspierania usługi na starszych urządzeniach nie oznacza jednak, że użytkownicy, którzy aktualnie z niej korzystają utracą swoje dane i możliwość dalszego monitorowania swojej aktywności. Wciąż możliwe pozostanie użytkowanie aplikacji, jednak z ograniczonym dostępem do niektórych funkcjonalności i usług. Jako że Samsung Health kończy wsparcie dla tych urządzeń, nie dostaną one już żadnej aktualizacji aplikacji zdrowotnej oraz nie zostaną wprowadzone jakiekolwiek nowe funkcje.

Użytkownikom swoich starszych urządzeń, które znajdują się we wspomnianej, tracącej wsparcie grupie, Samsung zaleca w miarę możliwości aktualizację systemu Android do wersji 8.0 lub nowszej.

Debiut Samsung Health Monitor na wybranych urządzeniach

promocja Samsung Galaxy Watch 3 Galaxy Watch Active w prezencie
źródło: Samsung

Z drugiej strony, Samsung prezentuje nowość dla posiadaczy smartwatchy Galaxy Watch 3 i Galaxy Watch Active 2. Użytkownicy tych urządzeń, mogą od teraz instalować aplikację Samsung Health Monitor, która udostępnia im funkcje monitorowania ciśnienia krwi oraz wyników EKG.

Aby jeszcze dokładniej kontrolować swój stan zdrowia za pomocą nowej aplikacji, musimy zainstalować Samsung Health Monitor zarówno na jednym ze wspomnianych wyżej modeli inteligentnych zegarków, jak i na smartfonie z linii Galaxy. Co ważne, podczas aktualizacji smartwatchy za pośrednictwem aplikacji Galaxy Wearable, nowa usługa powinna pojawić się na nich automatycznie. Do instalacji na smartfonie, należy manualnie pobrać ją z Galaxy Store. Niektórzy już doczekali się tych poprawek.

Pomiar ciśnienia krwi na modelach Galaxy Watch 3 lub Galaxy Watch Active polega na analizie fali tętna przez specjalne czujniki, a następnie badaniu relacji między wartością kalibracji a zmianą ciśnienia. Do działania tego systemu, konieczne jest wcześniejsze skalibrowanie smartwatcha z tradycyjnym ciśnieniomierzem naramiennym.

Pomiar EKG ma następować w wyniku analizy elektrycznej aktywności serca za pośrednictwem umieszczonego w urządzeniach czujnika. Ważne jest, zwrócenie uwagi, aby zegarek dobrze przylegał do nadgarstka podczas badania. Aplikacja mierzy tętno i rytm serca, który sklasyfikuje następnie jako „rytm zatokowy” (normalne, regularne bicie serca) lub jako „migotanie przedsionków” (nieregularne bicie serca).