Zapowiada się na to, że 2025 rok będzie należał do smukłych smartfonów. Zarówno Apple, jaki Samsung planują bowiem wprowadzić niespotykanie „cienkie” telefony na rynek. Jak zwykle jednak Koreańczycy zaoferują klientom więcej.
Samsung Galaxy S25 Slim będzie miał potężne aparaty
Producenci urządzeń mobilnych (i nie tylko) walczą o każdy milimetr, a nawet jego dziesiątą i setną część. Postęp umożliwia „skondensowanie” coraz większej liczby elementów w jeden, bardziej kompaktowy podzespół (przykładem jest uMCP), lecz fizyka jest nieubłagana i czasami nie da się jej przeskoczyć.
W związku z tym nie spodziewaliśmy się, że nadchodzące smukłe smartfony koreańskiej i amerykańskiej marki zaoferują bogate zaplecze fotograficzne, gdyż moduły aparatów zajmują sporo miejsca. Od dawna wiemy, że iPhone 17 Slim będzie miał tylko jeden aparat na tyle – o rozdzielczości 48 Mpix. Apple najpewniej wykorzysta ten sam aparat, co w high-endach z serii iPhone 16.
Niedawno dowiedzieliśmy się też, że Samsung Galaxy S25 Slim dostanie aparat główny o rozdzielczości 200 Mpix. Mógłby on zapewnić również funkcję teleobiektywu za sprawą wykorzystania technologii zoomu matrycowego, dzięki której można uzyskać przybliżenie klasy optycznej. Nie będzie to jednak konieczne, ponieważ smartfon otrzyma teleobiektyw, i to o rozdzielczości 50 Mpix. Konkretniej Koreańczycy mają zamontować sensor Isocell JN5 o rozmiarze 1/2,76″.
Teleobiektyw zapewni możliwość korzystania z nawet 3,5x zoomu optycznego. Obok niego i 200 Mpix aparatu głównego z sensorem Isocell HP5 (1/1,56″) znajdzie się jeszcze trzeci aparat, też z matrycą Isocell JN5. Jak nietrudno się domyślić, zostanie on „dozbrojony” w obiektyw ultraszerokokątny. Widać więc, że w kwestii fotografii Koreańczycy nie pójdą na żadne kompromisy.
Jak to możliwe, że smartfon Samsung Galaxy S25 Slim będzie miał takie aparaty? Odpowiedzią jest technologia ALoP
Nie bez powodu wspomniałem, że moduły aparatów zajmują sporo miejsca. Największe gabarytowo są teleobiektywy o budowie peryskopowej, dzięki którym można uzyskać większy zoom optyczny o lepszej jakości. Tego typu aparaty wykorzystywane są też przy fotografii portretowej.
Fizyka jest jednak nieubłagana. Teoretycznie można zwiększyć średnicę soczewek i wykorzystać większy sensor, aby uzyskać jaśniejsze zdjęcia o lepszej jakości, ale w praktyce przełoży się to na zwiększenie wielkości całego modułu teleobiektywu – zarówno jego długości, jak i wysokości. Zmieszczenie większego modułu wewnątrz smartfona byłoby wyzwaniem, więc Samsung opracował rozwiązanie o nazwie ALoP.
W ALoP soczewki umieszczone są nad pryzmatem, a nie pomiędzy nim i sensorem obrazu jak w tradycyjnym teleobiektywie o budowie peryskopowej. Jednocześnie wciąż pozostają w płaszczyźnie obudowy smartfona. Dzięki temu moduł teleobiektywu jest znacznie bardziej kompaktowy. Do tego wygląda jak zwykły aparat – nie jest umieszczony w charakterystycznym, kwadratowym wycięciu.
Mając na uwadze zasadę działania teleobiektywu o budowie peryskopowej, może się wydawać, że ALoP jest lepsze od niego tylko dlatego, że jest bardziej kompaktowe, ale nie zapewni tak samo wysokiej jakości zdjęć. Tymczasem Koreańczycy deklarują, że oferuje ono obiektyw o jasności f/2.58 i ogniskowej 80 mm – to w pełni satysfakcjonujące parametry w przypadku teleobiektywu.
Kiedy premiera Galaxy S25 Slim?
Wszystkie źródła podają, że model ten nie zadebiutuje wraz z Galaxy S25, Galaxy S25+ i Galaxy S25 Ultra, które zostaną zaprezentowane 22 lub 23 stycznia 2025 roku. Samsung Galaxy S25 Slim dołączy do nich kilka miesięcy później – dopiero w drugim kwartale 2025 roku.