Do prezentacji nowego przedstawiciela linii Galaxy Note pozostały nam zaledwie godziny. Samsung postanowił, że podczas imprezy nie będzie poświęcał zbyt wiele czasu wnikliwemu omawianiu danych technicznych użytego w nim procesora i przekazał je wcześniej.
Exynos 9825 jest platformą technologiczną produkowaną we własnych zakładach Samsunga, w procesie litograficznym 7 nm. Dzięki upakowaniu tranzystorów gęstszemu niż w Exynosie 9820 (produkowanemu w 8 nm), możliwe było zwiększenie wydajności nawet do 30% przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii od 30% do 50%. Pożądane efekty uzyskano za pomocą technologii EUV, wykorzystującej wiązki światła ultrafioletowego, co umożliwiło bardziej precyzyjne wytrawianie obwodów w układzie.
Samsung twierdzi, że Exynos 9825, podobnie jak Exynos 9820, którego zastępuje, jest wyposażony w dwa niestandardowe procesory projektu Koreańczyków, dwa procesory Cortex-A75 do złożonych zadań i cztery procesory Cortex-A55 dla mniej obciążających operacji. Procesorem graficznym (GPU) w układzie scalonym jest ARM Mali-G76 MP12 (również taki sam jak w Exynos 9820). Rdzenie A-75 będą działać z większą częstotliwością zegara niż te same komponenty w Exynosie 9820; wyższe taktowanie i użycie 7 nm EUV pomogło nowemu chipowi działać szybciej w testach w stosunku do swojego poprzednika.
Układ będzie miał zintegrowaną jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU), która pomoże działać funkcjom sztucznej inteligencji w aparacie smartfona, umożliwiając rozpoznawanie obiektów i scen zdjęć. Służy również do uczenia się wzorców użytkownika i szybszego ładowania aplikacji. NPU może również obsługiwać funkcje rozszerzonej rzeczywistości w zestawie VR.
Exynos 9825 wyposażono także w pamięci UFS 3.0, które mają dwukrotnie większą przepustowość i zużywają mniej energii niż UFS 2.1. Mogą również działać w wyższych temperaturach, co jest ważne, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania, które są obecnie stawiane smartfonom. UFS 3.0 ma sekwencyjną prędkość odczytu prawie 2280 MB/s w porównaniu do około 800 MB/s w UFS 2.1.
Jeśli chodzi o modem w Exynosie 9825, jest to zintegrowany modem 4G LTE-Advanced Pro z 8-krotną agregacją nośną. Ta ostatnia funkcja łączy sygnał od operatora, tworząc szersze kanały danych w celu zwiększenia przepustowości w sieci. Jest to jedno z narzędzi wykorzystywanych przez dostawców usług bezprzewodowych do zwiększania prędkości pobierania danych. A w połączeniu z modemem Samsung Exynos 5100 5G (który obsługuje zarówno fale radiowe 5G mmW, jak i sub-6GHz), Exynos 9825 będzie obsługiwał łączność bezprzewodową nowej generacji.
Exynos 9825 „znosi” pamięć LPDDR4X i aparaty 22 MPix z tyłu i z przodu. Będzie również bezproblemowo działał z konfiguracją dwóch kamer (16MPix + 16MPix). Wideo można nagrywać w 8K przy 30 klatkach na sekundę, a 4K UHD przy 150 klatkach na sekundę. Korzystając z technologii znanej jako PUF, chip izoluje i zabezpiecza dane osobowe użytkowników.
Samsung w dystrybucji Note’ów zwykle używa procesorów Qualcomma w Stanach Zjednoczonych i chipów Exynos niemal wszędzie indziej. Tak samo będzie w tym roku, gdzie użytkownicy Galaxy Note 10 w USA będą mogli skorzystać z mocy Snapdragonów 855.
źródło: Samsung przez Phone Arena