Test Tesla Model 3
Tesla Model 3 (fot. GRI CARS)

Węgiel napędza większość samochodów elektrycznych w Polsce

Pomimo rosnącej popularności samochodów elektrycznych w Polsce, ich ekologiczność jest przez wiele osób poddawana w wątpliwość. Wynika to z faktu, że większość energii elektrycznej wykorzystywanej do ich ładowania pochodzi z węgla. Przejście na zieloną energię jest wciąż dużym wyzwaniem dla polskiego rynku energetycznego, ale najnowsze dane pokazują, że jest z tym coraz lepiej.

Samochód na (prąd) węgiel

Według danych z czerwca 2024 roku, w Polsce zarejestrowano łącznie 69020 osobowych i użytkowych samochodów elektrycznych. Jak podkreślają autorzy raportu, ta liczba stale rośnie, co potwierdza dynamiczny rozwój rynku elektromobilności. Nie ma się co jednak oszukiwać – polska energetyka nadal w dużej mierze opiera się na węglu. Jak bardzo ekologiczne są w takim razie pojazdy z silnikiem elektrycznym?  

Obecnie 40% energii wykorzystywanej do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce pochodzi z odnawialnych źródeł energii, reszta wciąż jest generowana przez tradycyjne elektrownie węglowe. W praktyce oznacza to, że większość pojazdów elektrycznych w Polsce jest napędzana energią, która nie jest przyjazna dla środowiska. W związku z tym, pomimo ekologicznej natury samych pojazdów, ich eksploatacja w Polsce nie jest tak ekologiczna, jak mogłoby się wydawać.

samochody elektryczne w polsce licznik elektromobilności
źródło: pzpm.org.pl

Unia Europejska stawia na OZE

Podczas gdy Polska wciąż boryka się z dominacją węgla w miksie energetycznym, reszta Unii Europejskiej przesuwa się w kierunku odnawialnych źródeł energii. W pierwszej połowie 2024 roku, po raz pierwszy w historii, elektrownie wiatrowe i słoneczne dostarczyły do systemu elektroenergetycznego UE więcej energii elektrycznej (386 TWh) niż wszystkie elektrownie konwencjonalne razem wzięte (343 TWh). Dane przekazane przez portal wysokienapiecie.pl potwierdzają, że udział OZE w produkcji energii elektrycznej w UE wyniósł już 50%, podczas gdy paliwa kopalne stanowiły zaledwie 27%.

W Polsce, pomimo wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii, wciąż dominuje węgiel i gaz. W pierwszej połowie 2024 roku energetyka węglowa i gazowa odpowiadała za 67% produkcji prądu w naszym kraju. Warto jednak zauważyć, że udział energii odnawialnej wzrósł do 33%, co jest najwyższym poziomem w historii.

Eksperci wskazują, że dalsze inwestycje w sieci energetyczne, magazynowanie energii oraz elektryfikację ogrzewania, transportu i przemysłu są kluczowe dla utrzymania tego trendu. Twierdzą także, że Polska musi przełamać bariery administracyjne, które utrudniają rozwój energetyki wiatrowej.