Rząd zamierza znacznie ułatwić nam poszukiwanie usługodawcy internetu szerokopasmowego w danej lokalizacji. Odpowiednia ustawa pojawiła się w planach Rady Ministrów.
Baza danych dostępności do internetu
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów można zauważyć kilka nowych propozycji, w tym projekt o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (UD407). Może okazać się bardzo przydatny tym, którzy poszukują informacji o dostępności usług internetowych w konkretnej lokalizacji. Dlaczego zaszła potrzeba zrewidowania aktualnej ustawy? Opis projektu tłumaczy:
W chwili obecnej brak jest publicznego systemu, który jako baza danych, prezentowałby (aktualizowane w sposób ciągły) informacje o punktach adresowych, które są w zasięgu sieci szerokopasmowych. W związku z tym obywatele nie mają odpowiedniego dostępu do informacji o tym, czy mogą skorzystać z wybudowanych sieci szerokopasmowych, czy nie (w przypadku ich braku), jakiego rodzaju usługi są świadczone, jaka jest oferta dostępu do Internetu szerokopasmowego (w tym cennik usług) oraz z kim należy się skontaktować w celu zawarcia umowy.
Rzeczywiście, chcąc obecnie zorientować się, jacy usługodawcy internetowi operują w naszym regionie, najlepszym i najbardziej wydajnym sposobem jest kontaktowanie się z każdym z osobna. Nawet jeśli istnieją strony internetowe ułatwiające ustalenie, jaka usługa byłaby dla nas dostępna, często mają one nieaktualne lub niekompletne dane. Właśnie z czymś takim walczyłaby nowa wersja ustawy. Po wyszukaniu odpowiedniego usługodawcy, użytkownik systemu będzie mógł skontaktować się z odpowiednią firmą wprost z serwisu rządowego.
System Informacji o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) umożliwiłby oprócz tego zgłaszanie potrzeb na usługi internetu szerokopasmowego. W ten sposób w miejscach, gdzie jeszcze nie ma „miedzi” lub światłowodu, mogłaby szybciej powstać odpowiednia infrastruktura.
Dane nie tylko dla konsumentów
SIDUSIS byłby przydatny nie tylko klientom, ale także przedsiębiorcom. Opis w wykazie prac legislacyjnych podaje:
Przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brakuje wiedzy o pustostanach, a więc punktach adresowych, gdzie na pewno nie znajdą klienta na swoje usługi.
Ujednolicona i regularnie aktualizowana baza danych mogłaby przydać się przedsiębiorcom, na przykład w planowaniu inwestycji internetu szerokopasmowego. Nawet jeśli w danej okolicy jest wybudowanych wiele domów, to nie od razu oznacza, że przebywają w nich ludzie, prawda?
Oprócz tego, w projekcie jest mowa o wyznaczaniu w urzędach gmin lokalnych koordynatorów, którzy czuwaliby nad poprawnością danych w systemie, a także pomagali przedsiębiorcom w określaniu potrzeb w zakresie internetu szerokopasmowego dla konkretnych regionów.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2022 roku.