smartfony smartphones fot. Tabletowo.pl
fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl

Tak źle na rynku smartfonów nie było od lat

Najnowszy raport niezależnej firmy analitycznej Canalys pokazuje, że 2022 rok dla rynku smartfonów był naprawdę słaby, choć nieliczni producenci mają powody do zadowolenia.

Czwarty kwartał 2022 roku w pigułce

Ponieważ mamy już połowę stycznia, firmy analityczne przygotowują globalne podsumowania sprzedaży smartfonów za ostatni kwartał 2022 roku. Jest pewne zaskoczenie.

Jeżeli chodzi o ostatnie trzy miesiące 2022 roku, Apple nie miało sobie równych. Pomimo problemów w fabrykach i usterce iPhone’a 14 Pro, udział w rynku giganta z Cupertino wzrósł o 2 punkty procentowe i osiągnął pułap 25%.

Na drugim miejscu uplasował się Samsung z mniej spektakularnym skokiem – z 19 na 20%. Podium zamyka natomiast Xiaomi ze spadkiem o 2 punkty procentowe i 11% udziałem w rynku. Czwarte miejsce okupuje OPPO ze wzrostem z 9 na 10%, a tuż za nim znalazło się vivo z niezmienionym wynikiem 8%. Udział pozostałych producentów spadł o 2 punkty procentowe z 28 do 26%.

Canalys raport rynku smartfonów 2023 rok grafika
Źródło: Canalys

Król 2022 roku? Samsung

Patrząc jednak na cały 2022 rok, złoty oraz srebrny medalista muszą zamienić się miejscami. Samsung w poprzednim roku osiągnął udział w rynku na poziomie 22% co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe względem 2021 roku.

Apple zaliczyło również wzrost o 2%, jednak nie udało mu się osiągnąć udziału na poziomie 20%. Pozostała trójka zaliczyła same spadki: Xiaomi z 14 na 13%, OPPO z 11 na 9% oraz vivo z 10 na 9%. Pozostali producenci smartfonów zachowali w sumie 28% udziału w rynku.

Canalys raport rynku smartfonów 2023 rok grafika
Źródło: Canalys

Dostawy smartfonów lecą w dół

W porównaniu z rokiem 2021, dostawy smartfonów spadły o 17 punktów procentowych, gdy wziąć pod uwagę czwarty kwartał 2022 roku. W skali ostatnich 12 miesięcy spadek wyniósł 11 punktów, co przełożyło się na spadek ogólnej liczby dostarczonych urządzeń poniżej 1,2 mld sztuk. Jest to najgorszy wynik w ciągu ostatniej dekady.

Canalys raport rynku smartfonów 2023 rok grafika
Źródło: Canalys
Podczas gdy w poprzednich kwartałach popyt w przedziale od smartfonów z niskiej i średniej półki szybko spadał, w IV kwartale popyt w segmencie flagowych urządzeń zaczął wykazywać słabość. Wyniki rynku w IV kwartale 2022 r. są wyraźnym przeciwieństwem IV kwartału 2021 r., w którym odnotowano gwałtowny wzrost popytu i złagodzenie problemów z podażą. Runar Bjørhovde, analityk badawczy Canalys

Le Xuan Chiew, również pracujący w Canalys analityk badawczy dodaje, że presja inflacyjna będzie stopniowo maleć, a skutki podwyżek stóp procentowych oraz spowolnienia gospodarczego ograniczą potencjał rynku smartfonów. Dodaje również, że o ile nasycone produktami ze średniej i wysokiej półki Europa Zachodnia i Ameryka Północna zaliczą w tym segmencie spadek, o tyle takie regiony jak Południowowschodnią Azję może czekać w 2023 roku ożywienie gospodarcze, a wznowienie turystyki w Chinach napędzi działalność biznesową.

Wszystko wskazuje więc na to, że 2023 rok również będzie należeć do trudnych dla branży smartfonów, przynajmniej w naszej części świata.