To, kto sprzedaje najwięcej smartfonów, to jedna sprawa. Dla biorących udział w ich produkcji ważniejsze jednak jest, kto najbardziej na tym skorzysta. Pod tym względem MediaTek i Qualcomm w ostatnim czasie nieustannie się przeganiają, ale w tym roku wygrany może być tylko jeden. Który z nich wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko? My już się domyślamy.
Za MediaTekiem wciąż ciągnie się opinia producenta, który zostaje w tyle za Qualcommem. Obecnie nie jest to już prawdą, ponieważ niejednokrotnie układy Tajwańczyków są lepsze niż podobnie pozycjonowane chipsety Amerykanów – wystarczy chociażby przejrzeć rankingi przygotowywane przez AnTuTu – smartfony z procesorami Dimensity 820 i Dimensity 800U ulokowały się wyżej niż te ze Snapdragonem 750G i Snapdragonem 765G.
Kto dostarcza najwięcej procesorów do smartfonów? Qualcomm czy MediaTek?
Niedawno dowiedzieliśmy się, że w trzecim kwartale 2020 roku MediaTek (po raz pierwszy w swojej historii) dostarczył więcej procesorów do smartfonów niż jego największy rywal Qualcomm.
Tajwańczycy niezbyt długo mogli jednak cieszyć się tym „historycznym zwycięstwem”, ponieważ według najnowszych danych, przedstawionych przez Strategy Analytics (via The Korea Herald), biorąc pod uwagę cały 2020 rok, to Qualcomm zgarnął najwięcej pieniędzy za dostawę układów (AP) do smartfonów. Przypadło mu aż 31% udziałów w przychodach.
Co ciekawe, na drugim miejscu nie znajduje się MediaTek, tylko Apple z 23% udziałów. Tajwańczycy nie znaleźli się też nawet na trzecim, bo ta lokata przypadła HiSilicon, które należy do Huawei. Chiński gigant w 2020 roku odpowiadał za 18% przychodów, choć teoretycznie mógłby zgarnąć dla siebie znacznie więcej, gdyby nie nałożone przez Stany Zjednoczone dotkliwe sankcje.
Według Strategy Analytics, MediaTek również wygenerował 18% przychodów z tytułu dostawy procesorów do urządzeń mobilnych, jednak znalazł się dopiero na czwartym miejscu, ponieważ osiągnął minimalnie słabsze rezultaty niż HiSilicon Huawei.
Stawkę zamyka Samsung ze swoimi Exynosami, które odpowiadają za 9% wszystkich przychodów w segmencie procesorów AP w 2020 roku. Analitycy ze Strategy Analytics są jednak zdania, że w przyszłości udziały Exynosów się zwiększą, ponieważ zajmą część luki, jaką pozostawiają za sobą procesory HiSilicon Kirin od Huawei.
Strategy Analytics podaje, że wartość globalnego rynku układów AP urosła w 2020 roku o 25%, do rekordowego poziomu 25 mld dolarów amerykańskich. Przyczyniło się do tego przede wszystkim ogromne zapotrzebowanie na procesory z modemami 5G – stanowiły one 25% wszystkich, dostarczonych w zeszłym rynku.
Agencja pokazuje też, jak wyglądała sytuacja w segmencie tabletów – w 2020 roku aż 48% procesorów do nich dostarczyło Apple. Na drugim miejscu znalazł się Intel (16%), a na trzecim Qualcomm (14%). W zeszłym roku rynek układów AP był warty 2,6 mld USD, co oznacza wzrost o 36% rok do roku.
Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że chociaż 2020 rok niewątpliwie należał do Qualcomma, to 2021 już nie musi. Regularnie pojawiają się bowiem informacje, że Amerykanie nie są w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie na swoje procesory, dlatego ich partnerzy muszą kierować zamówienia do innych producentów. MediaTek jest naturalną alternatywą i dzięki temu Tajwańczycy mogą mocno na tym zyskać.