Rozszerzona rzeczywistość na iPhone – nowe okulary AR

Wirtualna rzeczywistość na smartfonach jest jeszcze w fazie wieku dziecięcego, a najbardziej popularnymi urządzeniami, które umożliwiają zanurzenie się w cyfrowym świecie są te od Google Samsunga. Swą przystępność zawdzięczają kompaktowym rozmiarom i prostocie, których brakuje w Oculus Rift czy HTC Vive. Właściciele iPhone’ów też mają z czego wybierać, jednak spektrum możliwości jest znacznie węższe. Jedną z takich opcji jest Occipital Bridge.

To, czym odróżniają się okulary Bridge od Gear VR czy Google Cardboard, oprócz tego, że działają jedynie z iPhone’ami, jest fakt, że nie są jedynie opakowanymi w plastikową obudowę soczewkami. Dodatkowy sprzęt, który składa się na Bridge, to na przykład „Structure Sensor” wykrywa ruchy głowy, ale określa też lokalizację użytkownika w pomieszczeniu.

Czujnik, który zamontowany jest na przodzie zestawu wykorzystuje skanowanie otoczenia w podczerwieni, aby w czasie rzeczywistym mierzyć dystans do obiektów w sąsiedztwie. Oznacza to, że ruchy, które wykonujemy w wirtualnej przestrzeni są przekałdane na ruch postaci w wirtualnej rzeczywistości. System umożliwia osiągnięcie podobnego wrażenia, jak podczas korzystania z HTC Vive.

Również podobnie jak w Vive, zestaw VR może nas ostrzec przed zderzeniem z przedmiotami w realnym świecie i generuje model szkieletowy takich przeszkód. Może to nam oszczędzić nieciekawej przewrotki nad stolikiem kawowym. Jednak w przeciwieństwie do HTC Vive i Oculus Rift, sprzęt nie wymaga stosowania doatkowych czujników rozmieszczonych w całym pomieszczeniu lub grubych przewodów biegnących od hełmu VR do komputera.

Wszystko to wygląda dość imponująco, biorąc pod uwagę, jak niewielkim nakładem sprzętowym udało się osiągnąć takie efekty. O ile, rzecz jasna, nie są to tylko fantazje twórców Bridge. Nie pierwszy raz widzimy przecież świetne demo ukazujące możliwości hełmu wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości.

Sukces każdej platformy zależy od treści, jakie będzie oferować. Dlatego też Bridge musi trafić do rąk utalentowanych programistów, którym się opłaci inwestycja czasu i środków we wspieranie programowe nowego zestawu VR. Occipital oferuje dwie wersje swojego „wynalazku” – wersję deweloperską za 499 dolarów oraz przeznaczoną dla zwykłych użytkowników (wraz z jednym kontrolerem Bluetooth) za 399 dolarów.

 

źródło: BGR