W tym roku Lenovo wreszcie zabrało się na dobre za modernizację oferty swoich urządzeń mobilnych, oczywiście takie zmiany nie mogły ominąć również Motoroli. Zresztą najlepszym świadectwem tego pozostaje fakt, że wszystkie modele Moto są już sygnowane marką firmy-matki. Aktualnie rolę rodziny flagowców przejęła seria Z, w postaci standardowego wariantu i wersji Force, natomiast na średniej półce swoje triumfy ma kontynuować rodzina Moto G. Właśnie jeden z jej przedstawicieli zawitał do naszej Redakcji na testy. Jakie pierwsze wrażenie sprawia Moto G4?
Lenovo Moto G4 to model, który jest pozycjonowany wyżej od poprzedniczki. Warto wspomnieć już na wstępie, że obecna cena tego urządzenia wynosi dokładnie 1199 złotych, wersja Plus to z kolei dodatkowy wydatek 200 złotych. W dodatku sam telefon znacznie urósł. Zostało to spowodowane zwiększeniem przekątnej wyświetlacza z 5 do 5,5 cala, co w obliczu rosnącej popularności dużych smartfonów stanowi rozsądny ruch ze strony producenta. Obudowa pozostała jednak wykonana z tworzywa sztucznego, klapka jest wymienna, a konstrukcja wyróżnia się odpornością na zachlapania. Na plus należy zaliczyć delikatnie zaokrąglone plecki, dzięki którym „motka” bardzo dobrze leży w dłoni.
Jeżeli chodzi o oprogramowanie wciąż mamy do czynienia z najnowszą, oficjalnie dostępną odsłoną Androida. Na szczęście dalej jest to czyste oprogramowanie, wzbogacone jedynie o doskonale znane z wcześniejszych Moto dodatki, jak chociażby powiadomienia na wygaszonym ekranie. Niewątpliwie pozostaje to ogromną zaletą tej rodziny smartfonów. W kwestii podzespołów jest przyzwoicie: ośmiordzeniowy Snapdragon 617 z Adreno 405, 2GB RAM i 16 GB pamięci wbudowanej stanowią porządne trio, nie zabrakło również wyświetlacza IPS o rozdzielczości Full HD. Jestem ciekaw, jak takie połączenie będzie sprawdzało się w codziennej pracy.
Na koniec muszę napisać o aparatach. Główny legitymuje się rozdzielczością 13 Mpix, przysłoną f/2,0 i podwójną diodą doświetlającą, na froncie z kolei pojawiła się kamerka 5 Mpix z f/2,2 oraz szerokokątnym obiektywem. Prawdziwym atutem jest prawie pełne wyposażenie z zakresu łączności, tj. WiFi, GPS, Bluetooth, LTE czy też dual SIM, ale niestety nie pojawiło się NFC. Całość zasila bateria 3000 mAh, wspierająca standard szybkiego ładowania (brak ładowarki z Quick Charge w zestawie).
Dane techniczne Lenovo Moto G4 XT1622:
- 5,5-calowy ekran IPS TFT LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli,
- Qualcomm Snapdragon 617 (8 x ARM Cortex A53 1,5 GHz) z Adreno 405,
- 2 GB RAM,
- 16 GB pamięci wbudowanej (do dyspozycji ok. 10,24 GB),
- slot kart microSD do 128 GB,
- Android 6.0.1 Marshmallow,
- dual SIM standby,
- LTE Cat. 4 (pobieranie danych do 150 Mbps, wysyłanie do 50 Mbps),
- GPS, A-GPS,
- Bluetooth 4.1 LE,
- WiFi 802.11a/b/g/n (2,4 & 5 GHz),
- port microUSB 2.0,
- złącze słuchawkowe 3,5 mm,
- aparat 13 Mpix z f/2,0 i podwójną diodą doświetlającą,
- kamerka 5 Mpix z f/2,2 i szerokokątnym obiektywem,
- bateria 3000 mAh ze wsparciem dla szybkiego ładowania Quick Charge 2.0,
- wymiary: 153 x 76,6 x 7,9 (do 9,8) mm,
- waga: 155 g.
W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Waszej dyspozycji w komentarzach.