Rynek smartwatchy w zeszłym roku doczekał się ogromnej liczby nowych urządzeń, spośród których najciekawiej prezentują się modele z okrągłymi kopertami. Wśród tych zegarków możemy wymienić Samsunga Gear S2, Moto 360 (chociaż ekran ma na dole charakterystyczny czarny pasek), budżetowe propozycje typu Kruger&Matz Style czy też Huawei Watch, który właśnie trafił do nas na testy.
Największą zaletą Huawei Watch jest przede wszystkim sam wygląd. W dodatku jakość zastosowanych materiałów (stal nierdzewna, szkło szafirowe na froncie) stoi na wysokim poziomie, czuć, że obcujemy z urządzeniem z wyższej półki. Wiele osób zarzucało starszym smartwatchom, że zdecydowanie odbiegają designem od tradycyjnych czasomierzy – teraz na szczęście sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Testowany zegarek naprawdę może się podobać. Tutaj należy wspomnieć o dostępności wielu wersji wykończeniowych, niestety różniących się znacząco między sobą ceną – więcej na ten temat dowiecie się z tego wpisu. Co ciekawsze, na styczniowych targach CES 2016 Huawei zaprezentował kolejne edycje, tym razem przeznaczone dla żeńskiej części klienteli: Jewel oraz Elegant. Do naszej redakcji trafił wariant z czarną kopertą oraz skórzanym paskiem, wyceniony aktualnie na kwotę 1899 złotych.
Wkrótce na ten model powinna zostać udostępniona aktualizacja do nowszego Android Wear, bazującego już na 6.0 Marshmallow, który wprowadzi do tego zegarka możliwość przeprowadzania rozmów z jego poziomu – niezwykle praktyczny dodatek. Ponadto będziemy mogli normalnie korzystać z wbudowanego w zegarek głośnika. Na razie pozostaje nam cieszyć się z nieco starszej wersji oprogramowanie, ale i tak smartwatch działa szybko, płynnie, bez jakichkolwiek spowolnień. Na pochwałę zasługuje w pełni okrągły ekran AMOLED. W przypadku wearables wyświetlacz wykonany w takiej technologii jest, moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem – przy wyświetlaniu czerni nie zużywa energii.
Jedynym fizycznym przyciskiem jest klawisz znajdujący się po prawej stronie metalowej koperty. Umożliwia on podświetlenie ekranu (możemy to także zrobić ruchem nadgarstka) lub jego wygaszenie, jak również przejście do listy aplikacji albo na pulpit startowy z zegarkiem. Świetnym dodatkiem jest możliwość pozostawienia ciągle włączonego wyświetlacza, aczkolwiek funkcja ta skraca czas pracy na jednym ładowaniu. Huawei Watch łączy się z naszym smartfonem za pośrednictwem aplikacji Android Wear, o ile nasz telefon ma co najmniej Androida 4.3 lub iOS 8.2.
Specyfikacja techniczna Huawei Watch:
- ekran AMOLED o średnicy 1,4 cala oraz rozdzielczości 400 x 400 pikseli,
- Snapdragon 400 (4 x ARM Cortex A7 1,2 GHz) z Adreno 305,
- 512MB RAM,
- 4GB pamięci wbudowanej,
- Android Wear,
- akumulator 300 mAh,
- mikrofon,
- głośnik,
- krokomierz,
- pulsomierz,
- WiFi,
- Bluetooth 4.1 Low Energy,
- średnica koperty: 42 / 44 mm,
- grubość: 11,3 / 12,45 mm.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach.