Rosyjska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś w kosmos bezzałogową rakietę z humanoidalnym robotem wielkości człowieka na pokładzie. Trafi on na Międzynarodową Stację Kosmiczną i spędzi tam 10 dni, pomagając astronautom w różnych zadaniach.
Robot nazywa się Fedor, co jest skrótem od Final Experimental Demonstration Object Research i nosi oznaczenie identyfikacyjne Skybot F850. To pierwszy robot wysłany w kosmos przez Rosję. Znalazł się na pokładzie rakiety Sojuz odpalonej z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie dziś o godzinie 7:38 polskiego czasu. W sobotę statek zadokuje do ISS i pozostanie przy stacji do 7 września.
Со стартового комплекса площадки № 31 космодрома Байконур 22 августа 2019 года в 06:38:32 мск успешно стартовала ракета-носитель «Союз-2.1а» с космическим кораблём «Союз МС-14» и антропоморфным роботом Skybot F-850 на борту. pic.twitter.com/n9qNKRLJxf
— РОСКОСМОС ТВ (@tvroscosmos) August 22, 2019
Fedor ma 1,80 m wysokości i waży 160 kilogramów. Jak na popularnego robota przystało, ma własne konta na Instagramie i Twitterze, na którym publikowane są jego postępy w nabywaniu nowych umiejętności, takich jak otwieranie butelki wody. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie wypróbowywał swoje talenty manualne w warunkach bardzo niskiej grawitacji.
Робот Skybot F-850, который в эти дни готовится на Байконуре к полету на МКС, получил устойчивую к радиации электронику и "голос" для общения с космонавтами. В космос робот отправится 22 августа, а вернется 7 сентября. pic.twitter.com/WfT5lLsoXX
— РОСКОСМОС ТВ (@tvroscosmos) August 8, 2019
Alexander Bloshernko, dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej ds. przyszłych programów i nauki, zdradza, czym robot będzie zajmował się na ISS:
„Będzie podłączał i odłączał kable elektryczne i posługiwał się podstawowymi narzędziami, takimi jak śrubokręt czy gaśnica.”
Fedor kopiuje ludzkie ruchy, co może być kluczowe podczas zdalnej pomocy astronautom. Porusza się dzięki ezgoszkieletowi, który zakłada jakiś członek załogi. Ostatecznie będzie można zatrudnić takiego robota do przeprowadzania niebezpiecznych operacji, takich jak spacery kosmiczne. Może przydać się także na Ziemi, na przykład podczas wykonywania zadań w miejscach o wysokim promieniowaniu, przy pracy saperów czy w trakcie misji ratowniczych.
Robot, który powstawał w laboratoriach Roskosmosu nie jest pierwszym robotem, który opuścił naszą planetę. W 2011 roku NASA wysłała humanoidalnego robota Robonaut 2, opracowanego wspólnie z General Motors. Miał on pomagać załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w podobnych zadaniach, co Fedor. Powrócił jednak na Ziemię w 2018 roku po wystąpieniu problemów technicznych.
W 2013 roku Japonia umieściła w ISS małego robota o nazwie Kirobo. Sprzęt, który powstał przy współpracy z Toyotą był w stanie prowadzić rozmowy z załogą, choć tylko w języku japońskim.
Центр управления полётами завершил работы по подготовке к выведению на орбиту корабля #СоюзМС14 — https://t.co/hRuCP4Vf3X
? Запуск запланирован на 22 августа в 06:38 мск, стыковка с МКС — 24 августа в 08:30 мск. Трансляция с Байконура будет доступна с 06:00 мск pic.twitter.com/DZ1TdVR8QV
— РОСКОСМОС (@roscosmos) August 21, 2019
źródło: Tech2, @FEDOR37516789