Revolut
(źródło: Revolut)

Revolut ma w planach kolejne kartomaty. Czym są i gdzie je znajdziemy?

Bank Revolut ma zamiar rozpowszechnić swój pomysł na maszyny, wydające karty płatnicze. Dotychczas takie automaty znajdowały się tylko w jednym miejscu na świecie: na włoskim lotnisku Rzym-Fiumicino. Gdzie pojawią się kolejne i w jaki sposób z nich skorzystać?

Pilotażowe kartomaty spotkamy w kolejnych miastach

Revolut to bank, który sprawdzi się szczególnie podczas podróży za granicę, gdyż zapewnia niskie koszty przewalutowania w porównaniu do innych banków. Usługi oparte są o aplikację mobilną. Klient może korzystać z karty cyfrowej dostępnej w aplikacji tego banku bądź dodanej do Portfela Google. Kartę fizyczną natomiast można zamówić pocztą lub odebrać ze specjalnej maszyny.

Revolut
(źródło: Revolut)

Pierwsze pięć kartomatów pilotażowo uruchomiono przed rokiem na rzymskim lotnisku Fiumicino. Swoją formą nieco przypominają automaty z biletami czy służące do zamawiania jedzenia. Ten jednak oferuje karty debetowe, które można wygodnie pobrać i aktywować w krótkim czasie za pomocą smartfona.

W czasie pilotażu z maszyn pobrano aż 100 tysięcy plastikowych kart. Wygląda na to, że automaty się sprawdziły, bo bank ma w planach ulokowanie podobnych urządzeń na kolejnych lotniskach w Europie. Kartomaty mają pojawić się jeszcze w tym miesiącu na terenie portu lotniczego w Mediolanie. Z zapowiedzi wynika, że w sierpniu podobny znajdziemy na lotnisku w Porto i Helsinkach, a w późniejszym czasie także w Brukseli.

Jak działa automat do kart Revoluta?

Jeśli już napotkamy jeden z kartomatów Revoluta i zechcemy zdobyć własną fizyczną kartę, wystarczy podejść oraz wykonać kilka kliknięć – karta wypadnie z dołu maszyny niczym puszka z napojem. Jak można się domyślać, to nie wystarczy, aby móc już tym „plastikiem” płacić.

Otrzymaną kartę należy aktywować w aplikacji banku – można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Dodatkowo na kopercie z wydaną przez automat kartą znajdziemy kod QR, który uprości rejestrację konta. Aplikacja przeprowadzi użytkownika przez cały proces.

Jak wynika z informacji Cashless, Revolut nie chwali się żadnymi planami wobec rozpowszechnienia tego typu maszyn na polskich lotniskach – przynajmniej na ten moment. Portal ten wspomina, że bank BNP Paribas próbował już wdrożyć podobny sposób sprzedaży kart płatniczych w postaci starterów bankowych, przy czym nie na lotniskach, a na stacjach benzynowych Shell. Pomysł został jednak porzucony.

Status banku w Wielkiej Brytanii

Revolut wreszcie uzyskał licencję bankową na terenie Wielkiej Brytanii. Aktualnie globalny fintech znajduje się w fazie autoryzacji z ograniczeniami. Oznacza to, że ma teraz czas na uruchomienie operacji bankowych. Etap, nazywany także mobilizacją, będzie trwał do momentu, aż bankowi uda się wprowadzić oferty na tamtejszy rynek.