Recenzja zegarka Samsung Gear S2 w dwóch wersjach – sportowej i Classic

Działanie i oprogramowanie Gear S2 – technikalia

O ile obie wersje Gear S2 różnią się od siebie pod względem wzornictwa, wymiarów i wagi, technikalia mają identyczne. Wyposażono je w dotykowy wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 1,2” i rozdzielczości 360 x 360 pikseli, co przekłada się na 302 ppi (dla zobrazowania: zagęszczenie pikseli nieco lepsze niż w przypadku HD na pięciu calach). Jakość wyświetlanych treści jest bardzo dobra i nie można na ten temat powiedzieć złego słowa – zarówno pod względem ostrości czcionek, jak i odwzorowania barw (zwłaszcza czerni, z czego znany jest AMOLED). Podobnie jest z jasnością ekranu z 10-stopniową regulacją. W tym miejscu muszę przyznać, że jasność maksymalna pokazała się z dobrej strony, bowiem oferuje pełną i bezproblemową widoczność nawet w ostrym słońcu. Ekran jest oczywiście dotykowy i, co ważne, reaguje na każde polecenie wydawane przez użytkownika. W zależności od naszych preferencji możemy ustawić, by ekran był ciągle włączony i wyświetlał godzinę lub uruchamiał się jedynie po poruszeniu ręką lub użyciu jednego z przycisków. Ciekawą funkcją jest możliwość wygaszania ekranu przez przykrycie go dłonią. Sprawdza się to także, kiedy nosimy długi rękaw. Ekran w momencie chowania pod materiał automatycznie się wyłącza, by po odkryciu odżyć ponownie. Działa to znacznie sprawniej niż przekręcanie nadgarstkiem, co w efekcie daje złudzenie, że korzystamy ze standardowego zegarka.

samsung-gear-s2-recenzja-tabletowo-09

Za działanie Gear S2 odpowiada procesor Exynos 3250 z 512MB RAM, a systemem operacyjnym jest Tizen. Takie połączenie zapewnia naprawdę świetną szybkość działania zegarka – wszystko… chodzi jak w zegarku ;). Świetnie to widać podczas obracania tarczy bez celu. Wszystkie aplikacje uruchamiane są natychmiastowo, na reakcję ekranu nie trzeba w ogóle czekać. Jest tylko jeden moment, kiedy zegarek jakby na chwilę się zamyślał – w momencie, kiedy chcemy przejść do ustawień jasności ekranu, klikamy w odpowiednią ikonę i zanim pojawi się ekran zmiany jasności mija nieco dłuższa chwila niż w przypadku wykonywania pozostałych czynności na Gear S2.

Gear S2 oferuje następujące czujniki: akcelerometr, żyroskop, pulsometr (czujnik tętna), barometr i czujnik natężenia światła. Został wyposażony w moduły łączności: WiFi, NFC, Bluetooth, a wersja z 3G ma również GPS (niestety, nie jest dostępna w Polsce i raczej nie będzie, jako że żaden operator u nas nie obsługuje jeszcze technologii e-sim). Zegarek spełnia normę IP68, dzięki czemu jest odporny na pył oraz wodę – nie próbowałam pływać z Gear S2 i Wam też tego nie zalecam; kontakt z wodą podczas mycia rąk nie jest mu straszny. Wersja Classic poradziła sobie z kilkoma prysznicami, choć na dłuższą metę przy skórzanym pasku raczej nie jest to najlepszy pomysł.

Gear S2 jest w stanie zatem mierzyć ciśnienie otoczenia, nasz puls, ilość kroków… ale niestety aktualnie nie mierzy snu. Dla wielu może to być bardzo duży minus – nie zaprzeczając też z chęcią byśmy ujrzeli taką możliwość w tym smartwatchu. Jednak pamiętajmy, że to jest kwestia oprogramowania, więc możliwym jest, że producent doda to w przyszłości.

Zasięg Bluetooth – zależnie od otoczenia, jednak spokojnie można się oddalić na 10 metrów. Dodatkowo, jeżeli pozostaniemy w zasięgu sieci WiFi, do której mamy dostęp, smartwatchowi nie straszna żadna odległość. Rozwiązanie to działa na dwa sposoby. Pierwszy – zarówno zegarek, jak i telefon są podłączone do tej samej sieci WiFi, jednak nie mają łączności Bluetooth (wyłączony, bądź zbyt duża odległość). Wówczas urządzenia mogą się komunikować nadal przez sieć lokalną, tak długo, jak pozostajemy w zasięgu routerów bądź repeaterów. Nie jest tutaj wymagane podłączenie do internetu. Druga opcją wymaga już łącza „online”. Telefon może być wówczas połączony z inną siecią WiFi bądź po prostu mieć aktywne dane komórkowe. Jednak oba rozwiązania mają pewne ograniczenia – pozwalają one za pomocą telefonu sprawdzić stan baterii zegarka, wybrać aplikacje do powiadomień, wybrać aplikacje ze sklepu do zainstalowania, włączyć lokalizowanie Gear S2 czy też zablokować zdalnie. Nie prześlemy za to zdjęć czy muzyki, nie zmienimy wyglądu tarczy, ustawień aplikacji czy ich kolejności wyświetlania się w menu. Połączenie zegarka przez WiFi skraca również żywotność baterii. Podczas testów smartwatch rozładowywał się wówczas mniej więcej 1,5 razy szybciej.

samsung-gear-s2-recenzja-tabletowo-10

Obsługa zegarka i mechanizm obrotowy

Choć rynek wearables jest stosunkowo młody, zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że zegarki inteligentne obsługuje się za pomocą dotykowych ekranów. Samsung postanowił iść o krok dalej i wprowadził innowację w postaci obrotowego mechanizmu, który – chyba nie będzie przesadą twierdząc tak – podbił serca klientów. To zupełnie nowy sposób interakcji z zegarkiem, a jednocześnie tak intuicyjny i dziecinnie prosty. I sprawiający naprawdę dużo frajdy korzystając z niego – zwłaszcza na samym początku przygody z Gear S2.

Zacznijmy jednak od tego, że ekran wybudzamy albo podnosząc rękę (działa to szybciej niż w Gear S; można wyłączyć w ustawieniach), albo klikając jeden z dwóch przycisków umieszczonych w prawej części zegarka. Górny to nic innego jak przycisk wstecz, z kolejny dolny – nazwany – przyciskiem ekranu startowego – Home. Interfejs jest okrągły i dokładnie takie same są ikony wszystkich aplikacji – całość pod tym względem jest spójna i świetnie się prezentuje.

Będąc na ekranie głównym, który wyświetla godzinę, możemy przejść do:

  • ekranu ustawień, z poziomu którego włączymy tryb nie przeszkadzać, zmienimy jasność ekranu lub przejdziemy do odtwarzacza muzycznego oraz dowiemy się, jaki jest aktualny stan naładowania akumulatora i połączenia – wystarczy przesunąć palcem z góry na dół,
  • powiadomień – przez przesunięciem palca w prawo lub tarczy w lewo o jedną pozycję; powiadomienia usuwa się przez przeciągnięcie palca z dołu do góry,
  • widżetów – przez przesunięciem palca w lewo lub tarczy w prawo o jedną pozycję; domyślnie na pierwszej pozycji odnajdziemy ekran szybkiego dostępu z czterema ikonami, wśród nich dostęp do wszystkich aplikacji, listy maksymalnie 11 znajomych (o tym później), S Voice (brak wsparcia dla języka polskiego) oraz ustawień; istnieje oczywiście możliwość zmiany kolejności widżetów, jak i ikon szybkiego dostępu – wystarczy przytrzymać palcem na widżecie;
  • ekranu zmiany tarcz zegarka – przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie.

W niektórych aplikacjach w prawej części ekranu pojawiają się trzy kropki, których tapnięcie powoduje wyświetlenie ustawień lub większej liczby funkcji. I to tak naprawdę tyle w kwestii obsługi Gear S2 – prawda, że proste?

Aplikacja Samsung Gear

Zegarkiem, jak w przypadku każdego wcześniejszego smartwatcha Samsunga, zarządzamy za pomocą aplikacji Samsung Gear, którą możemy pobrać ze sklepu Google Play na kompatybilne urządzenia. Z jej poziomu zmienimy tarcze zegarka (lub pobierzemy nowe), ustalimy kolejność wyświetlania zainstalowanych aplikacji na poszczególnych ekranach zegarka, skorzystamy z funkcji odnajdywania zegarka (Gear S2 wibruje, a jego ekran włącza się) lub przejdziemy do sklepu Samsung Gear Apps, w którym niestety nie znajdziemy zbyt wielu aplikacji (temu zagadnieniu poświęcony został osobny akapit).

Wracając jednak do Samsung Gear, program ten ma całe mnóstwo zastosowań. To właśnie z jego poziomu zgramy do zegarka muzykę (można ją odtwarzać wyłącznie na bezprzewodowych słuchawkach, zegarek nie ma głośnika) i zdjęcia – w końcu, o czym warto pamiętać, ogólnie mamy 4GB miejsca do wykorzystania, z czego na starcie otrzymujemy prawie 2GB. Ponadto to właśnie tu, w programie na telefonie, możemy dodać maksymalnie 11 kontaktów z telefonu, do których najczęściej dzwonimy lub piszemy wiadomości tekstowe, by mieć do nich szybki dostęp bezpośrednio z zegarka, ustawić lokalizację w aplikacji Pogoda oraz podpis w mejlach wysyłanych z zegarka (domyślnie: „Wysłano z Samsung Gear”).

Ostatnią funkcją Samsung Gear są, a jakże, ustawienia. W nich możemy:

  • ustawić szablony SMS, które ułatwiają odpisywanie na wiadomości z poziomu zegarka,
  • przypisać wybraną aplikację do gestu dwukrotnego naciśnięcia dolnego klawisza,
  • włączyć/wyłączyć połączenie przez WiFi. Można użyć połączenia zdalnego (użyć Konta Samsung, żeby połączyć się z zegarkiem przez WiFi) i synchronizować profile WiFi (pozwolić na automatyczne łączenie zegarka z WiFi zapisanymi w telefonie),
  • wysłać wiadomość SOS: aby to zrobić należy trzykrotnie szybko nacisnąć klawisze ekranu startowego (dolny), wtedy automatycznie wysyłana jest wiadomość do głównych kontaktów, która zawiera naszą lokalizację i notatkę głosową,
  • wykonać kopię zapasową lub przywrócić dane,
  • zaktualizować oprogramowanie zegarka,
  • sprawdzić stan pamięci Gear S2,
  • włączyć tryb debugowania.

Spis treści:
1. Design – wersja Sport i Classic
2. Działanie i oprogramowanie. Obsługa i mechanizm obrotowy. Aplikacja Samsung Gear
3. Zegarek w połączeniu z telefonem. Powiadomienia
4. Czas pracy. Podsumowanie. Plusy i minusy