Aplikacja mobilna. Powiadomienia
Przy okazji testów poprzednich urządzeń Garmina, zegarka VivoActive HR i opaski VivoSmart HR+, wspominałam, że aplikacja mobilna do ich obsługi – Garmin Connect Mobile – jest przeładowana funkcjami i niepotrzebnie zaśmiecona. Zwłaszcza, że dokładnie te same możliwości oferuje przeglądarkowa wersja usługi – Garmin Connect. Zdania na ten temat w ostatnim czasie nie zmieniłam.
Aby zsynchronizować dane pomiędzy zegarkiem a smartfonem konieczne jest posiadanie włączonego internetu. Sam proces trwa dosłownie chwilę, choć trzeba zaznaczyć, że zależny jest od tego, jak długo nie synchronizowaliśmy danych – jeśli kilka dni lub dłużej, może się wydłużyć do nawet kilku minut.
Ekran główny Garmin Connect Mobile to podsumowanie dnia – z informacją ile kroków pokonaliśmy oraz jak długo spaliśmy, jak również o spalonych kaloriach, piętrach czy intensywnych minutach. Zawiera też oś czasu, na której możemy prześledzić nasz puls minuta po minucie (a właściwie co dwie).
Sama aplikacja jest prosta w obsłudze, aczkolwiek nagromadzenie funkcji sprawia, że początkowo trudno się w niej odnaleźć. Z biegiem czasu jest dużo łatwiej, aż w końcu jej obsługa staje się nawet całkiem intuicyjna.
W ustawieniach aplikacji mamy osobną zakładkę przeznaczoną powiadomieniom z telefonu. Oczywiście, żeby takowe w ogóle działały, Fenix 3 musi być stale podłączony do smartfona za pomocą moduły Bluetooth. Zegarek może wyświetlać powiadomienia i informować wibracjami o: połączeniach przychodzących (można je wyciszyć, ale nie odebrać), nieodebranych połączeniach, przypomnienia o spotkaniach, wiadomościach SMS, a także wszelkie powiadomienia z takich aplikacji, jak Gmail, Facebook, Messenger, Twitter, Menadżer stron i innych – można je samodzielnie dodać z poziomu Garmin Connect Mobile.
Ale nie możecie się spodziewać, że powiadomienia te będą bardzo rozbudowane – niestety, są bardzo podstawowe. Przykładem niech będzie choćby wiadomość przychodząca na Messengerze – jeśli jest jedna, to wszystko w porządku – wyświetla nadawcę i treść wiadomości. Gorzej, jeśli jest ich więcej – wtedy pojawia się wyłącznie informacja na temat tego, od kogo te wiadomości przyszły.
Pisząc o aplikacji mobilnej nie sposób nie wspomnieć jeszcze o dwóch kwestiach. Pierwsza to platforma Connect IQ, która umożliwia pobieranie na zegarek aplikacji i widżetów, jak również zmianę tarczy na jedną z wielu dostępnych. Drugą sprawą jest Garmin Face It, osobna aplikacja, dzięki której otrzymujemy możliwość ustawienia na tarczy zegarka własnego zdjęcia, dzięki czemu można go maksymalnie spersonalizować.
Liczenie kroków i monitorowanie snu
Jeśli ktoś nosi Feniksa 3 na nadgarstku, a rzadko kiedy wybiera się na trening – biegowy, kolarski czy pływacki – z całą pewnością doceni inne funkcje śledzenia aktywności niż same treningi. Do naszej dyspozycji jest ciągle aktywne liczenie kroków oraz monitorowanie snu. Nie trzeba ich nigdzie włączać, są uruchomione od momentu wyjęcia zegarka z pudełka.
Dzięki urządzeniom liczącym kroki za każdym razem przekonuję się, jak bardzo osiadły tryb życia prowadzę. Z reguły, poza wszelkiego rodzaju wyjazdami, rzadko kiedy przekraczam dzienną liczbę kroków, która jest dla mnie przypisana – choć możecie zauważyć na wykresach, że udaje mi się to co drugi dzień (bo co drugi dzień biegam ;)). Sama norma jest ruchoma i zależy od tego, jak radzimy sobie z jej osiąganiem. W grudniu mój limit wynosił 4840 kroków, aktualnie wzrósł do 6646, a gdybym zaczęła ruszać się jeszcze więcej, poprzeczka dodatkowo poszłaby w górę.
Lubię spać i gdy tylko mogę sobie na to pozwolić, korzystam z tej możliwości. Długość mojego snu jest skrajna – albo śpię po 4-5 godzin, albo po 8-9. Idealnie pokazują to wszelkie wykresy w aplikacji Garmin Connect Mobile. Ogólnie zegarek dobrze radzi sobie z monitorowaniem snu – zazwyczaj bezproblemowo rozpoznaje godzinę położenia się i wstania z łóżka. „Zazwyczaj”, bo zdarzają się jednak czasem odstępstwa od normy.
Spis treści:
1. Wygląd i jakość wykonania. Obsługa zegarka
2. Aplikacja mobilna. Powiadomienia. Liczenie kroków i monitorowanie snu
3. Treningi. GPS. Pulsometr. Czas pracy. Podsumowanie
Zegarek do testów dostarczył Trigar – dzięki wielkie! :)