JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Pojedynczy głośnik multimedialny. Trzy słowa, które nie dają nadziei na zbyt wiele i praktyka pokazuje, że całkowicie słusznie. Na niższych poziomach gra całkiem przyjemnie. Im głośniej, tym gorzej, tym bardziej słyszalne stają się przestery i stosunkowo wąska scena. Chociaż czy konkurencja oferuje w tym temacie więcej?
Na słuchawkach jest już lepiej. Redmi 4X zaczyna wtedy charakteryzować się nawet niezłym brzmieniem oraz wystarczającą mocą na wyjściu. Dodatkowo mamy preinstalowany equalizer. W tej cenie użytkownicy nie powinni wymagać niczego więcej.
APARAT
Xiaomi Redmi 4X został wyposażony w dwa aparaty: główny 13 Mpix z pojedynczą diodą doświetlająca oraz 5 Mpix na przodzie. Całość obsługujemy z poziomu bardzo przyjaznej użytkownikowi aplikacji, która oferuje garść trybów dodatkowych. Mogę tu wspomnieć o m.in. mocno ograniczonym trybie manualnym (do regulowania jedynie ISO i balans bieli…), trybie nocnym (HHT) czy Tilt-Shift. Jest również komplet filtrów oraz HDR.
Praca autofokusa zasługuje na pochwałę – ostrzy szybko i bez większych problemów, nawet obiekty znajdujące się bardzo blisko. Nieźle wypada również sam czas, który mija od naciśnięcia spustu migawki do możliwości wykonania kolejnej fotografii. Muszę przyznać, że w tej kategorii Redmi 4X pozytywnie mnie zaskoczył, szczególnie że smartfony Xiaomi w przeszłości nigdy nie wyróżniały się zdolnościami fotograficznymi w swoich segmentach cenowych.
Tymczasem Redmi 4X w dzień radzi sobie więcej niż zadowalająco. Po zmroku jest już dużo gorzej i szczególnie odczuwalny staje się brak jakiejkolwiek stabilizacji. Mimo wszystko progres względem starszych modeli jest bardzo widoczny – mam nadzieję, że kolejni przedstawiciele tej rodziny produktów będą wypadać jeszcze lepiej.
Galeria zdjęć wykonanych Xiaomi Redmi 4X:
BATERIA
Akumulator o pojemności 4100 mAh pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych wyników czasu pracy – przy LTE rezultat na włączonym ekranie (SoT – Screen-on-Time) wahał się od 5,5 do nawet 8,5 godziny. Przy Wi-Fi byłem w stanie osiągnąć nawet 9,5 godziny. W praktyce oznacza to spokojnie dzień intensywnej pracy lub dwa przy mniejszym wykorzystaniu smartfona.
Ładowanie od 0% do 100% zajmuje około 150 minut.
PODSUMOWANIE
Xiaomi Redmi 4X to dopracowany „średniak” z kilkoma przeciętnymi elementami, lecz w ogólnym rozrachunku wypada bardzo dobrze. W sumie oferuje wszystko to, czego można oczekiwać od urządzenia za mniej niż 1000 złotych. No, może za wyjątkiem modułu NFC. Należy jednak pamiętać, że w jego segmencie cenowym znajdziemy wiele równie ciekawych propozycji, które w pewnych aspektach przewyższają produkt Chińczyków.
Rywale:
- Asus Zenfone 3 Max – porządny „średniak” z 5,5-calowym ekranem Full HD i dużą baterią,
- Lenovo K6 Power – podobny pod wieloma względami do Redmi 4X, jednak z wyświetlaczem Full HD, ale też 2 GB RAM,
- Motorola Moto G5 – porządna Motka z osobnymi slotami na karty SIM i microSD.
Xiaomi Redmi 4X do testów dostarczył Komputronik – dzięki!
Spis treści:
- Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz.
- Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Skaner linii papilarnych.
- Jakość dźwięku. Aparat. Bateria. Podsumowanie.