Seria Mi Mix od Xiaomi zawsze przywoływała mi na myśl urządzenia o wyjątkowym i odważnym designie. Wszystkie modele miały wielkie, praktycznie pozbawione ramek ekrany, kojarzące się z nowoczesnością i będące zwiastunem nowej ery w konstrukcji smartfonów. Od lat celem ich projektantów jest stworzenie urządzeń z jak najlepszym zagospodarowaniem przedniego panelu. Sprawdźmy, jaki jest Xiaomi Mi Mix 3.
Najnowszy model z rodziny Mi Mix w dalszym ciągu podąża nadaną serii dwa lata temu ścieżką. Tym razem kompromis między wygodą korzystania a bezramkową konstrukcją doprowadził do implementacji zupełnie nowego rozwiązania. Ekran nowego smartfona od Xiaomi nie ma żadnych, znanych z urządzeń konkurencji wcięć w formie notcha czy łezki. Aby móc skorzystać z przedniego aparatu smartfona, konieczne jest przesunięcie w dół wielkiego wyświetlacza i odsłonięcie ukrytych za nim kamer i czujników.
Jeśli interesuje Was jak w codziennym użytkowaniu sprawdza się tzw. slider oraz czy najnowszy Mi Mix jest telefonem wartym uwagi w roku 2019, zapraszam do zapoznania się z poniższą recenzją.
Parametry techniczne Xiaomi Mi Mix 3:
- wyświetlacz: Super AMOLED, 16M kolorów, 1080 x 2340 px (6.39″) 403 ppi, 85.0% screen-to-body ratio
- procesor Qualcomm Snapdragon 845 z Adreno 630,
- 128 GB pamięci wewnętrznej,
- 6 GB RAM,
- Android 9 Pie z MIUI Global 10.2,
- aparat 12 Mpix + 12 Mpix,
- kamerka 24 Mpix + 2 Mpix,
- NFC, WiFi, GPS, Bluetooth,
- USB typu C,
- głośnik mono,
- akumulator o pojemności 3200 mAh, ładowanie indukcyjne, szybkie ładowanie Quick Charge 4.0+,
- wymiary: 157,89 x 74,69 x 8,46 mm
- waga: 218 g
Cena w momencie publikacji recenzji: 2699 złotych
Wideorecenzja Xiaomi Mi Mix 3
Budowa
Xiami Mi Mix 3 zbudowany został ze szkła, aluminium i ceramiki – całość konstrukcji, szczególnie w klasycznym czarnym kolorze, wygląda naprawdę wyjątkowo. Tym, co najbardziej wyróżnia telefon spośród innych dostępnych na rynku rozwiązań, jest jednak ruchomy panel wyświetlacza.
Działanie tak zwanego slidera wspierane jest ukrytymi wewnątrz konstrukcji magnesami. Rozsuwanie ekranu jest płynne i nie wymaga użycia zbyt dużej siły. Domyślnie wywołuje ono uruchomienie przedniego aparatu w naszym smartfonie, jego działanie można jednak zmienić. Do wyboru mamy tutaj wysunięcie skrótów do najważniejszych programów oraz włączenie dowolnej, wybranej przez nas aplikacji. W menu urządzenia znajdziemy także bazę odtwarzanych przy użyciu suwaka dźwięków – ich brzmienie dopasujemy do swoich preferencji z poziomu ustawień telefonu.
Przesunięcie panelu odsłania przednie aparaty i pozwala na szybkie wykonanie zdjęcia, ciekawie wygląda towarzysząca temu systemowa animacja – krawędzie wyświetlacza zostają podświetlone lekkim niebieskim blaskiem. Suwak działa bez zastrzeżeń – do korzystania z niego należy się jednak przyzwyczaić.
Telefon ma na krawędziach obudowy cztery fizyczne przyciski. Po prawej stronie urządzania znajdziemy klawisze głośności a pod nimi przycisk wybudzania. Druga część smartfona to już tylko jeden klawisz – domyślnie włącza on Asystenta Google. Uruchamianą za jego pomocą aplikację możemy jednak zmienić według własnych preferencji. Powyżej przycisku umiejscowiona została szufladka na karty w formacie nanoSIM.
Na spodzie urządzenia znajduje się mikrofon i pojedynczy, umieszczony po prawej głośnik oraz służący do ładowania i przesyłu danych port USB-C.
Tył smartfona to ceramiczna konstrukcja o pięknym błyszczącym wykończeniu. Powłoka odporna jest na wszelkiego rodzaju zarysowania, ale zdecydowanie zbyt łatwo zbiera odciski palców. Telefon jest też bardzo śliski – należy uważać, by go nie upuścić i nie stłuc stosunkowo kruchej obudowy. Do ochrony Mi Mix’a dostajemy – w zestawie od producenta, wykonane z tworzywa sztucznego czarne, matowe etui i choć częściowo psuje ono urodę urządzenia, to moim zdaniem warto z niego skorzystać. Ramki telefonu są aluminiowe i ładnie komponują się z całością lśniącej konstrukcji.
Smartfon jest dość ciężki, a jego rozmiar może być przeszkodą dla osób o małych dłoniach. Sięganie kciukiem do wyżej położonych elementów menu, może być niekiedy bardzo kłopotliwe. Implementacja suwaka w żaden sposób nie wpłynęła na zwiększenie jego grubości – telefon jest w dalszym ciągu dość cienki. Dużym minusem jest tutaj brak certyfikatu wodoodporności. Nie zalecałbym więc narażać smartfona na jakikolwiek kontakt z wodą.
Ekran
Przód smartfona to – zajmujący 85 procent przestrzeni – ekran w rozmiarze 6,39 cala w proporcjach 19,5 na 9. Jego rozdzielczość to 1080 na 2340 pikseli z ostrością na poziomie 403 pikseli na cal. Pokrywające go szło to Gorilla Glass piątej generacji.
Na dole wyświetlacza znajduje się niewielka, niesymetryczna względem góry „bródka” – moim zdaniem burząca nieco bezramkowy dizajn urządzenia. Górna belka – choć nie ma w niej aparatu – również jest odrobinę grubsza od bocznych ramek telefonu. Znalazło się w niej natomiast miejsce na bardzo małą, ale dobrze widoczną jednokolorową diodę powiadomień.
Czytelność ekranu stoi na bardzo wysokim poziomie, kąty widzenia są dobre, a jasność maksymalna pozwala na komfortowe używanie smartfona nawet w jasny dzień. Barwy wyświetlane na ekranie Mi Mixa są ładne, ale nie przesadnie nasycone, a czernie wystarczająco głębokie do komfortowego wyświetlania treści. Kontrast, kolory i rozdzielczość ekranu można dowolnie dopasować w ustawieniach urządzenia. Znajdziemy tutaj również funkcję zmiany temperatury kolorów na bardziej ciepłe, ma ona za zadanie ograniczenie męczącego nasze oczy niebieskiego światła.
Ekran oferuje funkcję always on display – wyświetlane na wygaszonym smartfonie informacje – godzina i data, zmieniają co jakiś czas swoje położenie tak, by uchronić piksele przed wypaleniem. Smartfon oferuje również opcję wybudzenia za pomocą dwukrotnego stuknięcia w ekran oraz po uniesieniu go do pozycji pionowej.
Podzespoły i płynność działania
Wnętrze smartfona to ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 845, z zegarem 2,8 GHz oraz grafiką Adreno 630. W testowanym przeze mnie egzemplarzu znalazło się 6 GB RAM-u oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Telefon nie ma slotu na kartę microSD – brak więc możliwości dodatkowej jej rozbudowy. W konstrukcji znajdziemy natomiast szufladkę, umożliwiającą nam używanie na raz dwóch kart nanoSIM.
Smartfon działa bardzo płynnie i błyskawicznie uruchamia wszystkie aplikacje – podczas trwania testu nie zauważyłem żadnych przycięć ani klatkowania animacji. Nawet bardziej wymagające tytuły włączają się szybko i nie musimy czekać zbyt długo, by rozpocząć naszą rozgrywkę. Xiaomi oferuje topową jakość i nowy Mi Mix nie powinien zawieść na tym polu nawet bardziej wymagających użytkowników. W teście AnTuTu Benchmark smartfon uzyskał wynik ogólny na poziomie 297864 punktów, co stawia go na wysokiej pozycji w stosunku do innych testowanych pod względem wydajności smartfonów.
System i łączność
Telefon działa na najnowszym systemie Android 9 Pie z nakładką producenta MIUI Global. Sterowanie telefonem domyślnie odbywa się za pomocą trzech cyfrowych przycisków menu – sposób nawigacji systemowej można jednak zmienić na bardziej intuicyjne i wygodne gesty – do złudzenia przypominające te znane z najnowszych iPhone’ów.
Ostatnio używane aplikacje wywołujemy gestem pociągnięcia od dołu ekranu. Przesunięcie palcem od górnej krawędzi uruchomi centrum sterowania z dostępem do podstawowych funkcji, takich jak dane sieci komórkowej, dostęp do WiFi, latarka, wyciszenie głośności oraz wykonanie szybkiego zrzutu ekranu.
Możliwość personalizacji ustawień jest w Androidzie praktycznie nieograniczona. Mamy tutaj dostęp do gotowych motywów, dowolnego rozmieszczania aplikacji i folderów oraz przypisania fizycznym klawiszom wybranej przez nas funkcji. Widżety znajdują się po przesunięciu w lewo ekranu głównego – dostępną z ich poziomu przestrzeń także możemy dowolnie zmieniać.
Wygląd i funkcjonalność całego systemu stoi na bardzo wysokim poziomie, interfejs jest intuicyjny i przyjemny w odbiorze. Nakładka producenta oferuję pełną synchronizację z kontem Mi oraz chmurą Mi Cloud, daje też możliwość duplikacji kont w aplikacjach oraz opcję utworzenia drugiej bezpiecznej przestrzeni w pamięci smartfona.
Telefon oferuje łączność NFC, umożliwiającą płatności zbliżeniowe za pomocą systemu Google Pay. Wykonywane z użyciem telefonu połączenia głosowe oraz rozmowy wideo stoją na bardzo dobrym poziomie – ich stabilność i płynność działania są bez zarzutu.
Technologia Bluetooth 5.0 pozwala na połączenie dowolnych obsługujących ją urządzeń – od bezprzewodowych słuchawek do inteligentnych opasek sportowych jak np. Mi Band 3. Połączenie jest pewne i ani razu podczas moich testów nie zostało zerwane lub zawieszone.
Smartfon obsługuje WiFi 802.11, ma także funkcję hotspotu oraz opcję WiFi Direct pozwalającą na połączenie go z dowolnym urządzeniam WiFi bez użycia punktu dostępowego jakim jest router. Tutaj również nie zauważyłem jakichkolwiek problemów podczas korzystania z każdej z wyżej wymienionych funkcji.
GPS działa płynnie, mapy wczytują się szybko, a pozycja smartfona na mapie odczytana zostaje celnie i dokładnie. Korzystanie z nawigacji z użyciem Mi Mixa jest przyjemne i zupełnie bezproblemowe.
Spis treści:
1. Design. Wyświetlacz. Działanie, oprogramowanie
2. Audio. Biometryka. Czas pracy. Aparat. Podsumowanie
Audio
Znajdujący się na spodzie urządzenia pojedynczy głośnik charakteryzuje się poprawną barwą i dobrze odwzorowuje odtwarzane pliki muzyczne. Brak mu jedynie wsparcia dla basów, przez co dźwięk może wydawać się odrobinę zbyt płaski. Ustawienie maksymalnej głośności nie powoduje skrzypienia ani szumów, muzyka brzmi poprawnie i w tej kwestii smartfon dostaje ode mnie małego plusa. Na słuchawkach sytuacja wygląda jeszcze lepiej. Tutaj jednak jakość w dużej mierze zależy od wybranego przez nas modelu – wszak od producenta nie dostajemy nawet pchełek. W telefonie nie mamy portu mini jack 3,5 mm – ratuje nas w tej kwestii dołączona do zestawu przejściówka USB-C, która umożliwia nam podłączenie do telefonu naszego ulubionego zestawu audio.
Zabezpieczenia dostępu
Za ochronę dostępu do naszego telefonu odpowiada, umieszczony na tyle urządzenia szybki i celny czytnik linii papilarnych.
Odblokowywanie urządzenia za jego pomocą trwa około sekundy, a błędy w jego działaniu zdarzają się bardzo rzadko. Umieszczenie go na tyle obudowy nie jest, moim zdaniem, zbyt wygodnym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli telefon leży na stole bądź znajduje się w uchwycie samochodowym.
Do wyboru mamy także funkcję odblokowywania smartfona za pomocą wizerunku naszej twarzy – tutaj producent sam ostrzega, że system można oszukać za pomocą zdjęcia – nie zalecałbym więc używania go. Mamy także możliwość ustawienia blokady ekranu w postaci kodu numerycznego oraz rysowanego palcem wzoru.
Bateria i ładowanie
Znajdująca się w smartfonie bateria to ogniwo o pojemności 3200 mAh, zapewniające przy lekkim używaniu maksymalnie do dwóch dni działania na jednym cyklu ładowania. Gdy telefon jest mocniej eksploatowany – do gniazdka podłączyć go musimy raz dziennie.
Smartfon obsługuje szybkie ładowanie w trybie Quick Charge 4.0+, a w zestawie producent dorzuca szybki 18-watowy zasilacz. W pudełku znajdziemy również bardzo ładną i funkcjonalną ładowarkę indukcyjną o mocy 10 watów.
Jak wynika z moich testów, Mi Mix 3 od zera do 20 procent ładuje się – z użyciem kabla – w niecałe dziesięć minut. Po godzinie wskaźnik naładowania pokaże nam już 92 procent, a cały proces – od zera do 100 procent zajmie urządzeniu godzinę i 24 minuty – moim zdaniem to bardzo dobry wynik.
Dołączona do zestawu tacka indukcyjna po godzinie ładowania dostarczy urządzeniu 68 procent energii, a od zera do stu procent naładujemy bezprzewodowo nasz telefon w godzinę i 57 minut – to jedynie ponad pół godziny dłużej niż ładowanie go z użyciem kabla.
Prędkość dostarczania energii to z pewnością wielki atut tego smartfona – jeśli żyjecie w biegu z pewnością docenicie wartość tej funkcji w jej codziennym użytkowaniu.
Aparat
W smartfonie znajduje się podwójny aparat z dwutonową diodą doświetlającą. Obiektyw główny ma 12 Mpix ze światłem 1,8 i optyczną stabilizacją obrazu. Drugi to natomiast 12 Mpix teleobiektyw ze światłem 2,8 i możliwością dwukrotnego bezstratnego zbliżenia. Kamera oferuje szybki autofokus, a w interfejsie znajdziemy tryb HDR oraz sztuczną inteligencję, wspierającą dopasowanie parametrów do fotografowanej sceny.
HDR dobrze wspomaga wykonywanie fotografii – delikatnie, ale bez zbędnej przesady rozjaśnia cienie i nadaje niebu bardziej naturalny odcień. Jego działanie można wyłączyć z poziomu aplikacji aparatu – zalecam z niej nie rezygnować, z pewnością poprawi ona wygląd kadru i sprawi, że miejsca gdzie zabrakło światła będą lepiej widoczne. Działanie HDR-u w praktyce zobaczyć możecie na dwóch poniższych przykładach:
Wśród dostępnych trybów znajdziemy również popularny obecnie portret – stosunkowo dobrze oddzielający pierwszy plan od tła i oferujący naturalne efekty. Intensywnością jego rozmycia sterować możemy bezpośrednio z aplikacji galeria już po wykonaniu fotografii.
Telefon ma też świetny tryb nocny, podbijający jasność wykonywanych fotografii poprzez złożenie jednego kadru z kilku wykonanych z różnym poziomem jasności. Podczas pstrykania w nocy nie potrzebujemy statywu – soft skutecznie niweluje niewielkie poruszenia, choć w trakcie informuje nas, byśmy starali się trzymać telefon w jednej pozycji. Wykonane fotografie są szczegółowe – aparat dobrze radzi sobie z mocnymi źródłami światła, jak lampy czy reflektory skutecznie przygaszając ich blask. Jednocześnie dość naturalnie i bez szumów podbija jasność miejsc gorzej oświetlonych. Gotowe fotografie wyglądają rewelacyjnie i z pewnością bez wstydu można ich używać do dzielenia się ze znajomymi na profilach w social mediach.
Tak wyglądają fotografie wykonane nocą za pomocą Mi Mix’a 3:
Aparat ma wsparcie sztucznej inteligencji – scena zostaje automatycznie wykryta, a parametry zdjęcia dopasowane do niej w celu uzyskania jak najlepszej fotografii. Działanie AI opiera się głównie na podbijaniu kontrastu oraz nasycenia fotografii. Uzyskany efekt porównać można do zastosowania instagramowego filtra, choć czasem jej działanie jest praktycznie niewidoczne.
Przykłady zdjęć ze wsparciem sztucznej inteligencji:
Do dyspozycji mamy także tryb manualny dający nam pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami aparatu: możemy dopasować tutaj balans bieli, autofokus oraz ISO. Maksymalny czas naświetlania to 32 sekundy – pozwala to na uzyskanie ciekawych efektów fotograficznych. W trybie ręcznym mamy również kontrolę nad wyborem jednego z dwóch dostępnych w telefonie tylnych obiektywów.
Aparat przedni ma 24 Mpix ze światłem 2,2 oraz dodatkowy 2 Mpix moduł do rozpoznawania głębi ostrości, dzięki któremu również w selfie dostępna jest funkcja zdjęć portretowych. Wykonane za ich pomocą portrety są naturalne i estetyczne, a intensywnością funkcji upiększania twarzy można sterować bezpośrednio z aplikacji.
Menu aparatu jest bardzo intuicyjne – z jego poziomu jesteśmy w stanie dopasować wszystkie parametry dotyczące jakości i ustawień foto i wideo. Wśród ciekawszych opcji znajdziemy takie, jak np. poziomica – pozwalająca nam na symetryczne podzielenie kadru czy grupowe selfie, podczas którego kamera wykonuje kilka zdjęć i składając je w jedno, tworzy obraz na którym wszyscy wyglądają świetnie.
W ustawieniach możemy także włączyć lub wyłączyć tworzenie przez przedni aparat odbicia lustrzanego oraz zdecydować o formacie zdjęć robionych główną kamerą – domyślnie jest to 4:3, a do wyboru mamy 16:9 oraz wykorzystujące cały ekran 19,5:9. Wygodnym rozwiązaniem jest włączenie opcji wykonywania zdjęcia za pomocą odcisku palca – przyłożenie go do czytnika linii wykona fotografię bez potrzeby dotykania ekranu. Do własnych preferencji dopasujemy także kontrast, nasycenie i ostrość obrazu oraz sposób, w jaki odbędzie się pomiar automatycznej ekspozycji. Istnieje także możliwość ustawienia własnego znaku wodnego na wykonywanych za pomocą smartfona zdjęciach.
Więcej zdjęć wykonanych za pomocą Mi Mixa:
Telefon nagrywa wideo w jakości do 4k w 60 klatkach na sekundę. Nagrania wspiera cyfrowa stabilizacja obrazu, która skutecznie eliminuje rejestrowane wstrząsy jedynie w jakości Full HD. Aparat tworzy także wideo Slow Motion w 120, 240 oraz w 960 klatkach na sekundę – filmy w zwolnionym tempie nagrane Mi Mix’em są moim zdaniem naprawdę dobre.
Podsumowanie
Xiaomi Mi Mix 3 to piękny, wykonany z najlepszej jakości materiałów smartfon, którego design naprawdę może się podobać.
Konstrukcja slidera jest dość użyteczna, choć osobiście nie przypadła mi do gustu. Przesuwanie panelu w dół nie było dla mnie gestem naturalnym i mimo jego bezproblemowego i szybkiego działania, nie mogłem się do niego przyzwyczaić. Dyskusyjna wydaje się również jego trwałość po jakimś czasie – szczególnie, jeśli pomyślimy o zanieczyszczeniach i kurzu, jaki z czasem dostać się może pod warstwę wyświetlacza. Brud może doprowadzić do zarysowań powierzchni przedniego aparatu lub z czasem blokować działanie rozsuwanego telefonu. Producent obiecuje, że panel wytrzyma do 300 tysięcy bezproblemowych rozsunięć. Taka liczba wydaję się być wystarczająca, jak będzie w praktyce – dowiemy się dopiero za jakiś czas.
Xiaomi Mi Mix 3 to topowa jakość w stosunkowo dobrej cenie. Do dyspozycji dostajemy tutaj świetne podzespoły i najnowszy system operacyjny, które współpracując oferują bardzo dobre i bezproblemowe działanie telefonu. Menu jest przejrzyste i pełne ciekawych opcji, a nakładka zwiększa dodatkowo jego funkcjonalność.
Aparaty radzą sobie świetnie w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych – zdjęcia wykonanie w ciągu dnia dokładnie odwzorowują kolory i są dość szczegółowe. Pochwalić należy również świetny tryb nocny – wykonane z jego pomocą zdjęcia robią wrażenie i są pełne detali. Działanie sztucznej inteligencji nie zachwyca, choć efekty jej działania z pewnością mogą podobać się innym. Na plus jest także szeroki wachlarz dostępnych ustawień i łatwy dostęp do wszystkich funkcji wykonywania zdjęć.
Plusem jest także obsługa szybkiego ładowania, dobra bateria i świetny zestaw startowy – szybka ładowarka, podstawka indukcyjna i ochronne etui.
Xiaomi Mi Mix 3 to telefon, którego działanie powinno zaspokoić potrzeby nawet bardziej wymagających użytkowników. Dobry aparat, szybkość, piękny ekran i topowa konstrukcja to w końcu cechy jakich każdy z nas szuka przy wyborze nowego smartfona. Po czasie jaki spędziłem testując urządzenie na potrzeby powyższej recenzji, mogę je z czystym sumieniem polecić każdemu.
Spis treści:
1. Design. Wyświetlacz. Działanie, oprogramowanie
2. Audio. Biometryka. Czas pracy. Aparat. Podsumowanie