SYSTEM
W smartfonie znajdziemy system operacyjny Android 6.0 Marshmallow z nakładką od Wiko. Wprowadza ona kilka zmian – szczególnie graficznych. Ikony całkowicie różnią się od tych, które znajdziemy w czystej wersji Androida, a dodatkowo zniknęła lista wszystkich aplikacji… Znaczy się, może nie zupełnie – nie znajdziemy takiej ikony od dołu wyświetlacza w przypiętych do pulpitów ikonach, lecz jest to jakby jedna z aplikacji – po wejściu w nią zobaczymy listę wszystkich zainstalowanych gier i programów. Przyznam, że to dość dziwne rozwiązanie, które osobiście mi nie bardzo przypadło do gustu.
Pasek powiadomień oraz ustawienia są już identyczne jak w przypadku czystej wersji Androida. Wszystkie funkcje są standardowe jak w przypadku każdego smartfona bez nakładek od producentów. Wiko zaimplementował jedynie dwa dodatki – Smart Action oraz Smart Gesture.
Pierwszy dodatek – Smart Action – zawiera w sobie kilka gestów i akcji znanych z urządzeń innych producentów. Jest to wybudzanie i wygaszanie wyświetlacza po dwukrotnym dotknięciu, wyciszanie budzika czy dzwonka po obróceniu telefonu ekranem do dołu, automatyczne rozpoczynanie rozmowy po przyłożeniu telefonu do ucha, czy odblokowywanie smartfona tylko po wciśnięciu klawisza zasilania – pomijając ekran blokady (chyba, że mamy ustalone jakieś hasło, to i tak musimy je najpierw wpisać).
Smart Gestures natomiast służy do uruchamiania funkcji, opcji lub aplikacji po narysowaniu wybranej wcześniej litery na specjalnym polu. Wywołuje się go przeciągając palcem z lewego górnego rogu. Teoretycznie wydaje się to całkiem ciekawa, przydatna opcja, ale w praktyce nie jest już tak cudownie. Mało kiedy narysowana przez nas litera zostaje rozpoznana i trzeba wiele razy próbować, żeby wywołać wybraną przez nas akcję. Często ręcznie szybciej znajdziemy szukaną opcję czy aplikację niż poprzez wspomniane gesty. Szkoda, że nie jest to jakoś lepiej dopracowane – w obecnym stanie nie widzę sensu korzystania z tej funkcji.
Oprócz tych dwóch funkcji, na pulpitach znajdziemy kilka aplikacji dodanych od Wiko. Jest to Pomoc Telefonu, w której możemy zarządzać energią, powiadomieniami, aplikacjami oraz optymalizować system; Jedno Oczyszczanie, które działa jako widżet optymalizujący działanie systemu; Clean Master do usuwania zbędnych plików oraz znów do optymalizacji; News Republic do czytania informacji ze świata oraz Zenly służąca głównie do udostępniania swojej lokalizacji znajomym. Poza ty, jest jeszcze wspomniane już Wszystkie aplikacje, czyli lista programów zainstalowanych na smartfonie.
Po przesunięciu z pulpitu głównego w lewo możemy przejść do dodatkowej karty, w której znajdziemy ulubione kontakty, najczęściej uruchamiane aplikacje oraz informacje ze świata.
W kwestii płynności Wiko Fever SE daje sobie całkiem dobrze radę. Pojedyncze przycinki, szczególnie w bardziej wymagających aplikacjach się zdarzają, ale w stosunku do ceny tragedii na pewno nie ma. Do codziennego użytkowania smartfon wystarczy w zupełności i na pewno urządzenie to niczym nie odstaje od konkurencji – ani pozytywnie, ani negatywnie.
To, co jednak mocno zastanawia mnie to przeglądanie stron internetowych i działanie internetu – zarówno po WI-Fi, jak i przy użyciu transmisji danych. Strony ładują się bardzo wolno i czasem trzeba mieć trochę cierpliwości używając przeglądarki. Co ciekawe – udostępniając internet z Wiko Fever SE na inne urządzenia tego problemu już nie ma. Na innych smartfonach, czy komputerach, które korzystają z udostępnionego z Wiko internetu strony ładują sie już bardzo szybko. Problemem jest więc raczej oprogramowanie, a nie moduły łączności. Pozostałe moduły, czyli Bluetooth i GPS działają już jak najbardziej prawidłowo i do ich działania nie możemy się przyczepić.
A jak smartfon radzi sobie w testach syntetycznych? Poniżej wyniki z najpopularniejszych benchmarków:
- AnTuTu: 34002
- Quadrant: 12362
- CPU Prime Benchmark: 10005
- Vellamo:
- metal: 1079
- Chrome browser: 2527
- multicore:1514
- Geekbench 4:
- single core: 599
- multi core: 2391
- 3DMark:
- Ice Storm: 6469
- Ice Storm Extreme: 3979
- Ice Storm Unlimited: 6647
- Sling Shot: 289
- Sling Shot Extreme: 195
Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie