DZIAŁANIE, OPROGRAMOWANIE
Sercem Vernee Thor jest bardzo popularny układ Mediatek MT6753. Oferuje on osiem rdzeni ARM Cortex A53, pracujących z częstotliwością 299-1300MHz, które zostały uzupełnione o grafikę ARM Mali T720MP3. Nie mogło się tutaj obejść również bez 3GB RAM. Takie połączenie jest aktualnie często spotykane i trudno się temu dziwić – do codziennej pracy nadaje się bardzo dobrze, a wydajność w grach jest całkiem dobra. Jak dokładnie wygląda sytuacja z tym w testowanym modelu?
Na smartfonie możemy pograć bez większych problemów w prawie wszystkie tytuły, jakie znajdziemy w Sklepie Play. Należy jednak mieć na uwadze, że te bardziej wymagające z nich będą uruchamiane w niższych ustawieniach grafiki (np. Real Racing 3 czy Asphalt 8), bądź liczba wyświetlanych klatek na sekundę może spadać nawet poniżej 20 klatek (np. w N.O.V.A. 3). Mimo wszystko do rozgrywki Thor sprawdzi się całkiem nieźle jak na model z tej półki cenowej. Na pochwałę zasługuje to, że nie występują jakiekolwiek problemy z nadmiernym nagrzewaniem się, smartfon w najgorszych momentach stawał się co najwyżej ciepły w okolicach aparatu tylnego i skanera linii papilarnych.
Benchmarki:
AnTuTu: 37911
Quadrant: 23397
Geekbench
Single-Core: 635
Multi-Core: 3013
CPU Prime Benchmark: 10884
3D Mark
Ice Storm: 6587
Ice Storm Extreme: 3981
Ice Storm Unlimited: 6924
Sling Shot (ES 3.1): 197
Całością zarządza Android 6.0 Marshmallow, który w tym konkretnym przypadku występuje w czystej wersji. Wielu osobom przypadnie to do gustu. Oczywiście oznacza to również skromną liczbę dostępnych funkcji, lecz czyste oprogramowanie pozwala także na szybsze i płynniejsze działanie całości. W dodatku animacje z „pianki” cieszą oko, spodobać może się wertykalnie przesuwana alfabetycznie ułożona lista aplikacji. Gdyby jednak komuś nie do końca odpowiadał wygląd interfejsu rodem z Nexusa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać jakiś inny launcher ze Sklepu Play. Cieszy fakt, że producent co jakiś czas udostępnia aktualizacje, które rzeczywiście poprawiają wcześniejsze błędy, jak chociażby problem ze zużyciem energii w trybie czuwania, który już nie istnieje. Co ciekawsze, Thor ma kwietniowe poprawki bezpieczeństwa. Na koniec sprawa przetłumaczenia całości na nasz język: jest bardzo dobrze, aczkolwiek w kilku miejscach możemy natknąć się na angielskie zwroty.
W codziennym użytkowaniu czysty system i Mediatek MT6753 z 3GB RAM oferują bardzo dobrą szybkość oraz płynność działania, telefon ani raz poważnie nie spowolnił przez cały okres testów, jedynie czytnik linii papilarnych nieco pogarsza wrażenia z użytkowania. Warto pamiętać, że taka ilość pamięci operacyjnej nie jest do końca w pełni wykorzystywana przez urządzenie. Przy włączonej synchronizacji w tle mogą działać 3-5 aplikacji – pozostałe są zamykane, ale na szczęście błyskawicznie są uruchamiane ponownie.
Z powodu prawie czystego oprogramowanie nie znajdziemy tu zbyt wiele opcji dodatkowych:
- Turbopobieranie – pobieranie plików powyżej 20MB za pomocą równoczesnego korzystania z sieci WiFi, jak i 3G/LTE,
- Harmonogram włączania i wyłączania,
- Kalibrator System UI (tak, ktoś przy tym nie przyłożył się do przetłumaczenia) – pozwala edytować wygląd paska powiadomień oraz daje możliwość wyświetlania stopnia naładowania baterii na górnej belce.
Smartfon jest wyposażony w 16GB pamięci wbudowanej, z czego do naszej dyspozycji pozostaje ok. 10,87GB. Warto pamiętać o obecności osobnego slotu kart microSD o maksymalnej pojemności 128GB. Co ważne, możemy na nich instalować aplikacje, co bez wątpienia jest ogromnym atutem.
Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 250,02 MB/s,
– szybkość ciągłego zapisu danych: 42,92MB/s,
– szybkość losowego odczytu danych: 19,65 MB/s,
– szybkość losowego zapisu danych: 11,59 MB/s.
ZAPLECZE KOMUNIKACYJNE
- jakość rozmów: stoi na poprawnym poziomie, niezależnie od wybranej karty, mogę mieć zastrzeżenia do nieco zbyt cichego głośnika, jak i tego, że mikrofon zbiera sporą ilość szumów i niestety smartfon nie radzi sobie z ich redukcją, ale nie stanowi to poważnej bariery w komunikacji z rozmówcą,
- LTE: telefon szybko nawiązuje łączność i nie ma problemów z zasięgiem, choć sporadycznie występował problem z niespodziewanym i krótkotrwałym spadkiem prędkości internetu,
- dual SIM: standby; jedna karta może w danym momencie korzystać z 4G, druga z kolei musi zadowolić się 2G, w ustawieniach ustalamy, który numer odpowiada za połączenia, wiadomości SMS, a także dane komórkowe,
- Bluetooth: działa bezproblemowo i łączy się błyskawicznie z urządzeniami peryferyjnymi,
- WiFi: telefon nie miał problemów z połączeniem się z sieciami WiFi, ale niestety prędkość pobierania i wysyłania danych potrafiła drastycznie spaść, po czym nagle wrócić do pierwotnych wartości – z aktualizacji na aktualizację wygląda to – na szczęście – coraz lepiej,
- GPS: dopóki mamy połączenie z internetem, Thor radzi sobie przyzwoicie, natomiast przy nawigacji offline miał poważne problemy z ustaleniem dokładnej lokalizacji,
JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Tutaj dochodzimy do najpoważniejszej wady Vernee Thor. Głośnik multimedialny, który jest pojedynczy, umieszczono z tyłu urządzenia, co już samo w sobie nie stanowi najlepszego pomysłu. Jedynie głośność maksymalna nie zawodzi. Jakość audio wypada miernie, trudno uznać ją za akceptowalną w modelu ze średniej półki – dźwięk jest płaski, ciągle słyszalne są zniekształcenia oraz szumy.
Nie lepiej wygląda sytuacja, kiedy będziemy chcieli posłuchać muzyki na słuchawkach. Thor oferuje tak beznadziejną jakość audio, że zdecydowanie trudno go polecić nawet do okazjonalnego słuchania ulubionych utworów. Na nic zdają się dodatkowe tryby, podobno mające polepszać dźwięk.
Odnośnie nagrywania dźwięku mamy tutaj standardową aplikację dyktafonu, która oferuje podstawowe funkcje i w sumie trudno mieć jej to za złe. Należy jednak pamiętać, że nagrywany dźwięk wyróżnia się sporą ilością szumów, więc nie zawsze będzie możliwe usłyszenie tego, co na przykład było powiedziane w danym fragmencie nagrania czy notatki głosowej.
Spis treści:
- Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
- Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Jakość dźwięku
- Skaner linii papilarnych. Aparat. Bateria. Podsumowanie