Czas pracy
Aby sprawdzić i porównać czas pracy obu generacji opasek Xiaomi, naładowałam obie i odłączyłam od ładowarek w tym samym momencie. Po ośmiu dniach mierzenia kroków i snu (bez powiadomień z telefonu i bez alarmu), Mi Band pokazywał 81% naładowania, podczas gdy Mi Band Pulse – 71%. Po tym czasie włączyłam powiadomienia i alarm, jak również nieco częściej korzystałam z pulsometru. Tym sposobem po 14 dniach testów stan baterii w Mi Band Pulse wyniósł 33% (po godzinie testów drzemek budzika zmalał do… 25%). W Mi Band pierwszej generacji procent naładowania baterii stanął na 71% z tą różnicą, że w jego przypadku cały czas działał jedynie pomiar kroków i snu.
Można zatem przyjąć, że nowa opaska Xiaomi na jednym ładowaniu może pracować przez ok. trzy tygodnie – oczywiście bez nadwyrężania pulsometru i wibracji. Gdy włączymy powiadomienia i alarm, czas ten skróci się do ok. dwóch tygodni, choć to też zależy od ilości powiadomień i częstotliwości wykorzystywania pulsometru – na przykład podczas biegania.
Ładowanie Mi Band Pulse odbywa się za pomocą dedykowanej ładowarki, która wygląda nieco inaczej od tej dołączanej do poprzednika (płaski przewód):
Podsumowanie
Pojawia się całe mnóstwo pytań którą opaskę wybrać – Mi Band czy Mi Band Pulse. Na początku testów odpowiedziałabym stanowczo, że tą pierwszą, bo pulsometr w drugiej był zupełnie nieprzydatny. Wiele jednak się zmieniło i wprowadzony został ciągły pomiar pulsu, ale nie obeszło się przy okazji bez błędów. Wszelkie problemy sprawia jednak warstwa oprogramowania, a nie sam hardware, co daje nadzieję, że zostaną one wyeliminowane przy okazji aktualizacji.
Mi Band kosztuje 10 dolarów, Mi Band Pulse – 25 dolarów. Jeśli nie zamierzacie korzystać z dobrodziejstw pulsometru, pierwsza opaska Xiaomi będzie bardzo dobrym wyborem – zwłaszcza, że oferuje dłuższy czas pracy i jest tańsza. Jeśli natomiast pomiar tętna jest dla Was istotny – kupcie Pulse i liczcie na rychłą aktualizację programu Mi Fit.
Jeśli spodziewaliście się bardziej rozbudowanego podsumowania – wybaczcie, ale tak na dobrą sprawę Mi Band Pulse to wyłącznie ulepszona wersja pierwszego Mi Banda, więc sprawa jest prosta: albo ktoś potrzebuje pulsometru (i tym samym liczy się z krótszym czasem pracy), albo nie.
Warto też pamiętać, że w sprzedaży pojawiła się nowa wersja opaski pierwszej generacji, która – podobnie jak Mi Band Pulse – ma tylko białe LED-y, ale za to nieco pojemniejszy akumulatorek – 45 mAh (pierwowzór miał 41 mAh).
Jeśli macie dodatkowe pytania – zapraszam do komentarzy.
Opaskę dostałam ze sklepu Geekbuying.
Spis treści:
1. Mi Band vs Mi Band Pulse. Aplikacja Mi Fit. Powiadomienia
2. Działanie pulsometru w Xiaomi Mi Band Pulse
3. Pomiar kroków i snu
4. Czas pracy. Podsumowanie