Jakość audio
Odtwarzacz muzyki w Xperii jest bardzo fajny i dość rozbudowany. Zawiera w sobie wbudowany equalizer, funkcję pobierania okładek a także tekstu i/lub teledysku. Przydatną funkcją jest także ClearAudio+; służy do optymalizacji dźwięku – taki automatyczny equalizer dopasowujący ustawienia do odtwarzanej muzyki.
Wszystko to dobrze działa na słuchawkach czy to przewodowych czy Bluetooth. Niestety, nie wiem jak działa na fabrycznych, bo takowych w zestawie testowym nie było. Nie wiem czy w zestawie sprzedażowym są dodawane.
Jakość dźwięku płynąca z głównego głośnika nie jest zbyt wysoka. Głośność jest wystarczająca, ale dźwięk jest płaski, pozbawiony basu, a przy maksymalnej głośności lekko buczy. Dodatkowo trzymając telefon horyzontalnie dość łatwo zasłonić ten monofoniczny głośnik, a wtedy dźwięk jest prawie niesłyszalny.
Jeśli chodzi o jakość rozmów to można powiedzieć, że jest OK i nie ma tutaj na co narzekać. Dobrze słychać rozmówcę, a i osoba po drugiej stronie też nie ma problemów ze zrozumieniem nas.
Moduły łączności
LTE – dobry zasięg i osiągane w testach prędkości czasem przewyższały te z Galaxy S6 (poza LTE+),
WiFi – także działa bez zastrzeżeń, nie było problemów z zasięgiem,
Bluetooth – bez problemów współpracuje z innymi urządzeniami oraz akcesoriami. takimi jak smartzegarki, opaski fitness czy słuchawki bezprzewodowe,
GPS – szybko i precyzyjnie ustala lokalizację, dobrze radząc sobie jako nawigacja samochodowa,
NFC – działa i można korzystać do płacenia używając odpowiedniej aplikacji bankowej.
Aparat
Główny aparat w Sony Xperia M5 ma matrycę 21,5 Mpix i do pomocy ma pojedynczą doświetlającą diodę LED. Miłym dodatkiem dla miłośników fotografii jest fizyczny spust migawki, którym można też urządzenie wybudzić i przejść od razu do aplikacji aparatu.
Sam interfejs jest dobrze znany wszystkim użytkownikom Xperii. Jest podzielony na tryby, z których musimy wybrać ten, z którego chcemy korzystać. Najważniejszy to oczywiście Lepsza automatyka, gdyż jest to domyślny tryb aparatu, w którym telefon sam dobiera wszystkie ustawienia. Jest też tryb Manualny, gdzie część parametrów można ustawić samemu. Możemy włączyć HDR, wybrać jedną z predefiniowanych scen, ustawić ISO czy balans bieli.
Do wyboru jest o więcej trybów, a wśród nich panorama, Timelaps. Dodatkowo można je także doinstalować.
Jeśli chodzi o jakość zdjęć z obu aparatów – przy dobrych warunkach oświetleniowych jest bardzo dobra. Kolory są żywe, a aparaty szybko łapią ostrość, więc na zdjęciach widać dużo detali. Niestety, schody zaczynają się, gdy światła jest mniej. Wtedy autofokus ma problemy z łapaniem ostrości, a dodatkowo dość ciemne obiektywy dają mało światła, więc zdjęcia wychodzą trochę ciemne i widać na nich szumy. Wartym zauważenia jest fakt, że przedni aparat także ma autofokus, co jest rzadkością. Również w tym przypadku zdjęcia wychodzą bardzo dobrze, więc powinni się nim zainteresować miłośnicy selfie. Pamiętajcie jednak, że także w przednim aparacie występują te same problemy przy gorszych warunkach oświetleniowych.
Wartym zauważenia jest też fakt, że telefon potrafi nagrywać w 4K, lecz opcja ta dostępna jest jako osobny tryb – początkowo można się zdziwić, gdy w ustawieniach chce się wybrać rozdzielczość nagrywania większą niż Full HD. Przy uruchamianiu tego trybu może się pojawić komunikat o możliwości wyłączenia aparatu, gdy telefon zacznie się nadmiernie nagrzewać, lecz nie ma z tym problemu przy kilkudziesięcio-sekundowych nagraniach. Nagrania są bardzo dobrej jakości, z dużą ilością szczegółów.
Podsumowanie
Muszę przyznać, że telefon od Sony przypadł mi do gustu. Jest wystarczająco szybki i płynny, a czas działa na baterii jest – dla mnie – zadowalający. Aktualna cena wynosząca niecały tysiąc złotych wydaje się być odpowiadająca możliwościom sprzętu. Fajnym dodatkiem jest wodoodporność, ale dla mnie to za mało. Jeśli nie potrzebujecie super aparatu, ale lubicie aktywnie spędzać czas i nie chcecie obawiać się zalania sprzętu wodą to Xperia M5 powinna przypaść Wam do gustu. A jeśli do tego jesteś miłośnikiem selfie to nawet nie masz się nad czym zastanawiać. Szkoda tylko tych problemów aparatów w gorszych warunkach oświetleniowych, bo gdyby nie to, byłby to bardzo dobry telefon za rozsądną cenę, bo – pomijając losowe restarty i samoistną zmianę języka interfejsu – nie miałem z nim problemów.
A co Wy myślicie o Sony Xperia M5? Czy to udany model? Czy jego cena jest odpowiednia? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.
Spis treści:
- Wstęp, wygląd i wykonanie; wyświetlacz
- Oprogramowanie, wydajność i bateria
- Jakość dźwięku, moduły łączności bezprzewodowej, aparat i podsumowanie