Recenzja Samsung Galaxy A3 2017

Elegancki, stylowy, kompaktowy smartfon, ale czy wart swojej ceny?

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

Głośnik multimedialny został ulokowany w nietypowym miejscu – znalazł się on mianowicie na lewym boku, powyżej przycisku zasilania. Pozornie dziwne rozwiązanie okazuje się być bardzo rozsądne. Otóż trudno zakryć głośnik przy oglądaniu filmów czy graniu, jednak sam wydobywający się z niego dźwięk jest przeciętnej jakości, choć ratuje się niezłą głośnością maksymalną.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na słuchawkach. Tu „a-trójka” wypada bardzo dobrze, oferując przyjemny dźwięk. Ponadto nie zabrakło także korektora, skalera UHQ (rozwiązanie Samsunga, mające za zadanie poprawić jakość audio; raz działa, kiedy indziej niekoniecznie słychać poprawę na plus) oraz pozostałe efekty: surround (przestrzenny), wzmacniacz lampowy Pro oraz sala koncertowa. Oprócz tego mamy także Adapt Sound.

APARAT

Aktualnie smartfon to najczęściej używany przez nas aparat do nagrywania filmów czy robienia zdjęć, w końcu zawsze mamy go przy sobie. W Galaxy A3 2017 pojawiły się dwa „oczka”: przednie 8 Mpix z przysłoną f/1.9 oraz tylne 13 Mpix z przysłoną f/1.9 i diodą doświetlającą, niestety pozbawione optycznej stabilizacji obrazu, tak samo jak większa siostra. Zacznijmy jednak od samego oprogramowania.

Aplikacja aparatu u Samsunga doczekała się kosmetycznych poprawek. Oczywiście dalej możemy uruchamiać ją dwukrotnym kliknięciem w przycisk Home, a na ekranie startowym mamy standardowe przyciski. Możemy także od razu zacząć kręcić wideo lub włączyć upiększanie twarzy. Na prawo pojawiły się wszystkie dostępne filtry, na lewo – tryby. Mamy tu: profesjonalny (bardzo ograniczony, możemy regulować tylko ekspozycję, ISO oraz balans bieli), panorama, seria zdjęć, HDR, tryb nocy oraz jedzenie.

Sam autofokus działa sprawnie, choć łatwo odczuć, że nie opiera się on w ogóle na detekcji fazy – miewa swoje humorki, a szczególnie po zmroku pojawiają się problemy z wyostrzeniem obrazu. Sam czas wykonania i zapisu zdjęcia prezentuje się przyzwoicie. Jakość wypada nieźle, a chodzi tu zarówno o zdjęcia, jak i filmy w maksymalnej rozdzielczości Full HD, choć przeciętna jest rozpiętość tonalna, a w nocy fotografie prezentują się po prostu słabo.

Na szczęście przednia kamerka broni honoru Galaxy A3 2017. Moim zdaniem wykonuje ona świetne selfie, idealnie nada się do wideorozmów, natomiast aparatowi głównemu najbardziej doskwiera brak optycznej stabilizacji obrazu oraz nowszej matrycy.

Galeria zdjęć wykonanych Samsungiem Galaxy A3 2017:

BATERIA

Recenzowane urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 2350 mAh. Taka wielkość nie zapowiada świetnych czasów pracy, a tymczasem Galaxy A3 2017 okazał się być smartfonem, dla którego dzień intensywnej pracy nie jest problemem. W praktyce przy synchronizacji danych, używaniu pełnego potencjału telefonu, ciągłym korzystaniu z LTE uzyskiwałem SoT (Screen-on-Time, czas na włączonym ekranie) od 4,5 do 6 godzin, co oznacza w praktyce pełny dzień z dala od ładowarki. Mniej wymagający użytkownicy spokojnie osiągną tu dwa, dwa i pół dnia działania. Korzystanie z sieci Wi-Fi pozwalało poprawić ten rezultat do nawet 7 godzin.

Dodatkowo znajdziemy tu tryb ekstremalnego oszczędzania energii.

 

PODSUMOWANIE

Samsung Galaxy A3 2017 to kompaktowy, stylowy smartfon, z którego po prostu przyjemnie się korzysta. Ładnie wygląda, jest pyło- i wodoszczelny, przyjemnie leży w dłoni, ma ekran Super AMOLED i działa bardzo płynnie. Grace UX oferuje szereg praktycznych funkcji i wygląda spójnie, bateria pozwala osiągać bardzo dobre czasy pracy, przednia kamerka pozwala na wykonanie efektownego autoportretu, natomiast na słuchawkach jakość dźwięku jest zadowalająca, a pamięć możemy rozbudować w każdej chwili za pomocą karty microSD. W dodatku jego wyposażenie z zakresu łączności, czytnik linii papilarnych oraz sama jakość rozmów stoją na wysokim poziomie. Czego chcieć więcej? Na pewno lepszego aparatu głównego, wydajniejszej grafiki, większej ilości pamięci czy też po prostu niższej ceny. Jeżeli szukacie małego, porządnego smartfona – mogę go jak najbardziej Wam polecić. W innym wypadku lepiej rozejrzeć za konkurencyjnymi propozycjami. Moim zdaniem kwota 1399 złotych wydaje się być nieco wygórowana.

Rywale dla „a-trójki”:

  • Huawei Nova – równie elegancka propozycja ze średniej półki, oferująca 5-calowy ekran Full HD, Snapdragona 625, aparaty 12 i 8 Mpix oraz baterię 3020 mAh,
  • Samsung Galaxy A5 2016 – zeszłoroczny, większy przedstawiciel serii Galaxy A, Exynos 7580, ekran 5,2″ Full HD Super AMOLED, aparat 13 Mpix z OIS,
  • Sony Xperia X Compact – japońska odpowiedź na wymagania klientów, szukających małego smartfona, Snapdragon 650, 3GB/32GB, aparaty 23 i 5 Mpix, a całość zasila bateria 2700 mAh.

Wielkie dzięki dla Komputronika za wypożyczenie Galaxy A3 2017!

Spis treści:

  1. Wideorecenzja. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz.
  2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Skaner linii papilarnych.
  3. Jakość dźwięku. Aparat. Bateria. Podsumowanie.
Recenzja Samsung Galaxy A3 2017
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8
OPROGRAMOWANIE
8.5
AKUMULATOR
8.5
MULTIMEDIA
8
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
9.5
WZORNICTWO
9
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
jakość wykonania
wygląd
wododporny - norma IP67
płynność działania
pełne wyposażenie z zakresu łączności
slot kart microSD
ekran
Always on Display
przednia kamerka
czas pracy
Wady
śliska obudowa
przeciętny aparat główny
brak Androida Nougat na start
tylko 16GB pamięci
pojedynczy głośnik multimedialny
brak diody powiadomień
8.3
OCENA